22 Haziran 2012 Cuma

Kabak MücverİKabak Mücveri, Türk mutfaklarında sıkça yapılan güzel tariflerimizden biridir. Sıcak veya oda sıcaklığında yenebilir. Ana yemeklerin yanında, çay saatlerinde servis yapabilir veya meze olarak da hazırlayabilirsiniz. 

Birkaç püf noktası:

-Kabak mücverini hazırlarken, kızartma yapmak için kullanılacak yağın tamamını 3 veya 4 kerede kullanmak iyi bir netice almanızı sağlayacak. Kızartma işlemini yaparken, yağın  yaklaşık 1/3 ünü tavaya koyup orta ısıda ısıtınız. Mücver hamurundan tavanın aldığı ölçüde aralıklarla tavaya koyup pişiriniz, pişirdikten sonra ayrı bir tabağa çıkarınız. Tekrar tavaya yağın bir kısmını ilave edip, yine orta ısıda ısıtınız ve mücver hamuru ilave ediniz. Pişince tekrar tabağa çıkarınız. Aynı işlemi son kalan yağla tekrarlayınız. Böylelikle tavadaki yağ yanmadan mücverleri en uygun ve güzel bir şekilde pişirmiş olacaksınız. Verdiğim ölçülerden daha fazla mücver yapmak isterseniz yağ oranı artacağından, yağ ilave ederek pişirme işlemini de ona uygun olarak arttırabilirsiniz. 

-Kabakları, bütün malzemeleri hazırladıktan sonra rendeleyiniz. Böylece çok fazla su salmalarına engel olursunuz.

-Rendelenmiş kabakların fazla suyunu almak için, temiz bir mutfak havlusu üzerine veya birkaç kat katlanmış kağıt havlu üzerine rendeleyiniz. Havluyu rulo sarıp biraz sıkarak fazla suyunu alınız.

-Kabakları kabuklarıyla beraber rendelerseniz soyma işlemi yapmamış olursunuz ve kabukların yeşil rengiyle mücver daha güzel bir görüntü  sağlar.Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Kullanılacak malzemelerden bazıları...
Kağıt havlu üzerine rendelenip, hafif suyu sıkılmış kabak... Malzemeler:
 • 3 orta boy kabak (uç kısımları kesilip rendelenmis)
 • 2 sap taze soğan (ince kıyılmış)
 • 1 yumurta (hafifçe çırpılmış)
 • 2 diş sarımsak ((dövülmüş)
 • 1 çay kasığı tuz (peynirin tuzluluk oranına göre azaltılıp arttırılabilir )
 • 1çay kaşığı karabiber
 • 4 yemek kaşığı rendelenmiş beyaz peynir  (kaşar peyniri rendesi ile karışık olabilir)
 • 1/2 su bardağı un 
 • 1 su bardağı  kızartmak icin yağ (tavanın büyüklüğüne göre artabilir veya azalabilir)
 • 1/2 su bardağı maydanoz (doğranmış)
 • 1/2 su bardağı dereotu (doğranmış)
 • 1/4 su bardağı taze nane (arzuya göre)
Hazırlanışı:
 1. Derin bir karıştırma kabına rendelenmiş kabakları koyup ortasını havuz şeklinde açınız.
 2. Kabakların ortasına açılmış havuza, çırpılmış yumurta, dövülmüş sarımsak, tuz, karabiber, rendelenmiş peynir, maydanoz, dereotu, nane ilave edip, bir çatal yardımıyla bütün malzemeleri birbiriyle karıştırınız. Elinizle de karıştırabilirsiniz fakat kabaklar su salmaması için, malzemeleri sıkmadan karıştırınız. 
 3. Hazırladığınız karışıma unu azar azar ilave ediniz. Biraz akıcı bir malzeme olacak. Fakat bu kıvam ne çok akıcı ne de çok katı olmaması gerekiyor. Yaklaşık lokma hamuruna benzer bir kıvamda olması uygun bir yoğunluk olacaktır. Bu kıvamı sağlamak için, gerekirse un biraz eksik veya fazla kullanılabilir.
 4. Kızartma tavasına kullanılacak yağın 1/3 ünü koyup orta ısıda ısıtınız. Büyük bir kaşıkla hazırladığınız kabaklı bulamaçtan alarak ısınmış yağın içersine aktarınız, bu işlemi tavaya en yakın mesafeden yapmaya çalışınız. Tavaya geniş aralıklarla bulamaçtan dökünüz ve kaşığın sırtıyla çok hafif bastırarak yayınız. Önce bir taraflarının iyice kızarmasını sağlayınız. Yaklaşık 2 dakikada pişmiş olacak
 5. Bir tarafı kızarmış mücverleri dikkatlice çevirerek diğer taraflarınında pişmesini sağlayınız. (yaklaşık 1-2 dakika) 
 6. Pişmiş mücverleri delikli bir kepçe veya kaşık ile ayrı bir tabağa çıkarınız. Fazla yağını almak için kağıt havlu yayılmış bir tabağa çıkarabilirsiniz. (Sıcak servis yapmak isterseniz, önceden ısıtılmış bir tabağa koyunuz.)
 7. İkinci kere kızartma işlemine başlamadan önce tavaya biraz daha sıvı yağ ilave ediniz ve yine aynı işlemi yaparak mücverleri kızartınız.   
 8. Hazırladığınız mücver hamuru bitene kadar aynı işleme devam ediniz. 
 9. Mücveri, sarımsaklı yoğurt veya sade yoğurt  ile servis yapabilirsiniz. Kullandığınız malzemelerle süsleyebilirsiniz.
3-4 kişilik

Afiyet Olsun!