13 Kasım 2011 Pazar

Ev Yapımı Mantı


Mantı yapımı zaman alan fakat buna değen oldukça lezzetli yemeklerimizden biridir.
Konuklarınızın çok beğeneceği ve yerken keyif alacakları bu renkli görünümlü, iştah açıcı yemeği davetlerden birgün önceden hazırlayıp (pişirmeden) buzdolabında üstü kapalı olarak saklayabilirsiniz.
Böylelikle, davet günü 15 dakikalık pişirme süresi ve  hazırlık süresiyle yaklaşık yarım saat içinde lezzetli bir sofra hazırlamış olursunuz. 

Mantıları derin dondurucuda da daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. 
Donmuş mantıları direk olarak kaynayan suya atıp normalden 2-3 dakika daha fazla bir sürede pişirebilirsiniz.

Malzemeler:

Hamur malzemesi:
 • 3 yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/4 su bardağı su
 • 2 su bardağı un
İç malzemesi:
 • 300 gram kıyma
 • 1 büyük baş soğan (rendelenmiş)
 • yarım çay kaşığı karabiber
 • yarım çay kaşığı tuz
Sos 1:
 • 2 su bardağı sade yoğurt
 • 4-6 diş sarımsak (ezilmiş)
Sos 2:
 • 4 çorba kaşığı tereyağ
 • 1.5 çay kaşığı kırmızı pul biber 
 Pişirmek için:
 • 6 su bardağı su veya tavuk suyu
 • 1 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı:
 1. İç  malzemeyi hazırlamak için derin bir kaba kıyma, soğan, karabiber ve tuzu koyarak iyice karıştırınız, üstünü kapatıp buzdolabında bekletiniz.
 2. Hamurun hazırlanışı için, yumurta, tuz ve suyu bir kapta çatalla 1 dakika kadar karıştırınız.
 3. Ayrı bir derin karıştırma kabına unu koyup elinizle ortasına çukur açınız.
 4. Bu çukura yumurta karışımının tamamını koyun ve parmaklarınızın yardımıyla iyice karıştırıp bütün malzemeler birbirine iyice karışana kadar 1-2 dakika yoğurunuz.
 5. Hazırlanan hamuru hafifçe unlanmış zemine aktarıp 8-10 dakika kadar elinizle yoğurunuz. Hamurun elinize yapışmaması için arada bir ellerinizi çok hafifçe unlayınız. Pürüzsüz, esnek ve elinize yapışmayacak bir hamur haline getiriniz. (Gerekirse biraz su veya un ilave edebilirsiniz.)
 6. Yoğurulmuş mantı hamurunu, hafifçe unlanmış zeminde üstü kapalı olarak 30-45 dakika oda sıcaklığında dinlendiriniz.
 7. Dinlenmiş hamuru 4-5 eşit bezeye ayırınız. Bezeleri hafifçe unlanmış zeminde düzgün yuvarlaklar halinde şekillendirip hafifçe unlanmış bir zemine alınız ve üzeri kapalı olarak kenarda bekletiniz.
 8. Bezelerden birini açma işlemini yapmak için, hafifçe unlanmış genişçe bir zemine alınız. 
 9. Merdaneyi unlayarak bezeyi açınız. Açarken, dairesel hareketlerle çok fazla kol gücü gerektirmeden, hafifçe bastırarak içten dışa dogru açınız. 
 10. Daha sonra yufkayı oklavaya sararak 1,5- 2 milimetre kalınlığında olana kadar açmaya devam ediniz. Açma işlemine devam ederken, yufkanın tam bir yuvarlak oluşturması için, her defasında yufkanın farklı bir ucunu oklavaya sararak açınız.
 11. Açtğınız mantı yufkasını 5 cm den geniş olmayacak şekilde önce uzun şeritler halinde uzunlamasına ve tekrar yine aynı ölçüde enlemesine keserek yaklaşık 5x5 cm ebadında karelere kesiniz.
 12. Kesilmiş karelerin her birine sırayla 1 er çay kaşığı kadar (önceden hazırlamış olduğunuz) kıymalı malzemeden koyunuz.
 13. Önce karşılıklı zıt iki ucunu, sonra diğer iki ucuda bir araya getirip dört ucu birden parmaklarınızla sıkıp, açılmayacak sekilde birbirine yapışmasını sağlayınız. 
 14. Hazırlanmış mantıları hafifçe unlanmış genişçe bir tepsiye aktarınız. Bu işleme kestiğiniz tüm kare hamurlar bitene kadar devam ediniz, düzgün kesilmemiş olanlarını kullanmayınız.
 15. Diğer bezeleride sırayla aynı işlemi yapınız, tepsiye aktarınız.
 16. Pişirmek için derin bir makarna tenceresine suyu ve tuzu koyup kaynatınız. 
 17. Kaynayan suya mantıları dikkatlice koyunuz ve çok üst üste olmamasına dikkat ediniz. Arada bir hafifçe karıştırarak birbirlerine yapışmasına engel olunuz.
 18. Önce suyun dibine çöken mantılar daha sonradan su yüzeyine doğru çıkacaklar. Toplam süre 12-15 dakika piştikten sonra delikli kepçeyle servis tabağına aktarınız. Arzu ederseniz mantının suyundan birkaç kaşık servis tabağındaki mantılara ilave edebilirsiniz.
 19. Yoğurt ve  sarımsağı sos kasesinde karıştırınız. Bu işlemi servise hazır olması için, mantılar pişerken yapabilirsiniz.
 20. Küçük bir tavada ve orta ısıda tereyağını eritip kırmızı biberi ilave ediniz, yağın yanmamasına ve biberin kararmamasına dikkat ediniz.
 21. Mantıların üzerine önce yoğurt sosunu sonrada tereyağlı sosu gezdirerek sıcak olarak servis ediniz.

8-10 kişilik

Afiyet olsun!