11 Haziran 2012 Pazartesi

Portakallı KİnoaKinoa (İngilizce yazılımı Quiona) antik çağlarda, İnka İmparatorluğu döneminden beri (1438-1533) bilinen önemli bir tahıl ürünüdür. Kinoa'nın besin değerinin yüksekliği ve buna bağlı diğer faydalı önemli etkileri düşünülerek, Birleşmiş Milletler Topluluğu  2013 yılını, Uluslararası Kinoa yılı olarak ilan etmiştir. 

Birkaç yıl önce, Doktor Mehmet Öz'ün sunduğu programlarından birinde, Kinoa'yı ilk defa duydum, hemen satın alarak birkaç tarif denedim ve çok beğendim. Beğendiğim özellikleri ise pekçok. Mesela burada ince bulgur bulmak herzaman kolay olmuyor. Kısır tarifini çok sevmeme rağmen bulgur bulamadığım için yapamazdım. Kinoa'yı bulgur yerine kullanarak kısır malzemeleriyle çok benzer bir tarif yapabiliyorum.  Portakallı Kinoa gibi tatlı veya kısıra benzeyen tuzlu tarifler hazırlanabiliyor. Tadı güzel, yerken minicik keselerden çıtlayarak çıkan ses ise oldukça zevkli ve ilginç.

Protein bakımından zengin, yüksek magnezyum ve demir değelerine sahip, bol lifli bir ürün. Gluten içermemesi ise diğer önemli özelliklerinden biri.

Kinoa ile yapılmış değişik tarifleri zaman içinde paylaşmak isterim. Fakat yakınınızda bulunan marketlerde satıldığından ve Türkiye'de yaygın olarak kullanıldığından emin değilim.  İstanbul'daki bazı Migros ve Metro Gross Market mağazalarından 4-5 tanesine telefon ettim. Metro Gross Market'teki yetkilinin söylemesine göre, daha önce sattıklarını,ithal etmekteki bazı problemlerden dolayı, yaklaşık bir aydır Kinoa satmadıklarını söyledi. Bazı restorantlar tarafından da talepte bulunulduğunu ve 1-2 aya kadar mağazalarında satabileceklerini ayrıca belirtti. Umarım bu faydalı ürün, yakında gıda marketlerinde kolaylıkla bulunabilir.

Kinoa paketinin üzerindeki pişirme tarifine göre, 2 su bardağı suya 1 su bardağı kinoa koyulup kaynatılıyor. Kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp, orta ateşte 10 dakika kadar pişiriliyor. 15 dakika pilav gibi demlendirilip arzu edilen tarife göre kullanılıyor. 
Portakallı Kinoa, hazırlaması kolay, sıcak yaz günlerinde serinletici bir tatlı olarak  ikram edebileceğiniz değişik bir tarif.


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Kinoa orjinal paketiyle...yenisinin alma zamanı bu paketteki bitmek üzere...

Yakından görüntüsü...


Suyun içersinde pişmeye hazır...

Suda kaynarken...


Demlenmeden önce...


Tatlıyı hazırlarken kullandığınız malzemelerle, arzu ettiğiniz gibi süsleme yapabilirsiniz. Malzemeler:
  • 2 su bardağı pişmiş kinoa
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 adet iri portakal (kabukları soyulup küçük doğranmış)
  • 3 yemek kaşığı  bal veya toz şeker
  • 1 yemek kaşığı portakal likörü (isteğe bağlı)
  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi
  • 1 çay kaşığı vanilya veya 1 yemek kaşığı vanilya şurubu
Hazırlanışı:
  1. Derin bir karıştırma kabına, pişmiş kinoa ve diğer malzemelerin tamamını koyup karıştırınız. Karıştırdıktan sonra tadına bakınız gerekirse şeker veya diğer malzemelerden ilave ediniz. Tatların birbirine karışması için, kabın üzerini kapatıp buzdolabında 15-20 dakika bekletiniz.
  2. Buzdolabında soğumuş tatlıyı servis yapacağınız kaplara koyunuz. Arzu ettiğiniz gibi süsleyip soğuk olarak servis yapınız.

4 kişilik

Afiyet olsun!