4 Aralık 2011 Pazar

Tatlandırılmış Soya Sütünden YoğurtSoyanın faydalarını basın, televizyon programları gibi kanallardan yaklaşık son 20 yıldır sıkça duyuyoruz. 
Özellikle menapoz döneminde olan bayanların en başta tüketmeleri gereken gıdalardan biri. 
Soyanın sağlıkla ilgili detaylı bilgilerini bilirkişilere bırakıp ben kısacada olsa soya sütünden  bahsetmek istiyorum. 

Soya fasulyesinden elde edilen soya sütünün Çin'den çıktığı düşünülmektedir. Soya sütü marketlerde sade, tatlandırılmış, vanilyalı ve çukulatalı olarak da  satılmaktadır. Genelde içilerek tüketilmekle beraber bazı tariflerde de ek malzeme olarak kullanılmaktadır.
Tatlandırılmış soya sütünden yoğurt tarifiyle bu sağlıklı gıdaya alternatif bir tat katıp yoğurt olarak tükebilirsiniz. 

Ön Hazırlık: 
Yoğurdu yapmaya başlamadan önce size kolaylık sağlayacak bir kaç küçük detay.
 • Mutfakta veya evinizin sıcak bir yerinde, sütün mayalanırken bekletileceği yere ikiye katlanmış battaniye veya havluyu yayınız. Bu örtü yoğurdu mayalıyacağınız kabın tamamını saracak büyüklükte olmalıdır.
 • Maya olarak kullanacağınız normal sade yoğurdu bir çorba kasesine koyup hafif çırpınız ve mayalama işlemini yaparken oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz.
 • Kullanacağınız kaşık metal, plastik veya tahta olabilir. Ben genellikle tahta kaşık kullanıyorum.

Malzemeler:
 • 1 litre tatlandırılmış soya sütü
 • 1/4 su bardağı sade yoğurt (çorba kasesinde hafif çırpılmış)
 Gerekli mutfak malzemeleri:
 • Mikrodalga fırına dayanıklı kapaklı cam, plastik veya benzeri bir kap
 • Mutfak termometresi

Yapılışı:
 1. Soya sütünü önceden hazırladığınız derin bir kaba en az iki-üç parmak yükseklikte boşluk bırakacak şekilde döküp kapaksız olarak mikrodalga fırına koyunuz.
 2. Mikrodalga fırınınınızın ısı kuvvetine göre, süt 10-12 dakika içinde kaynamaya başlayınca 2-3 dakika daha kaynatınız.
 3. Kaynamış sütü dikkatlice mikrodalga fırından çıkarıp mayalanırken bekletileceği yere koyunuz. 
 4. Termometreyi sütün içine koyup gerekli sıcaklığa düşmesini bekleyiniz.
 5. 43-46 dereceye inen sütün içersinden dereceyi çıkartıp iki üç kaşık bu ılımış sütten alarak kasedeki mayalık yoğurda ilave edip karıştırınız.
 6. Hazırladığınız bu karışımı mayalayacağınız sütün içersine ilave edip kaşıkla 10 saniye kadar hafifçe karıştırarak yayınız.
 7. Mayalama işleminden sonra süt kabının kapağını kapatıp üzerini örterek 8-10 saat oda sıcaklığında bekletiniz (resime bakınız).
 8. Bekleme süresi sonunda örtüyü ve mayalanmış sütün kapağını açarak  hafifçe sallayıp kontrol ediniz. Katılaşmışsa dolaba konmaya hazırdır.   Katılaşmamışsa tekrar üzerini kapatarak bir iki saat daha mayalanmasını sağlayınız.
 9. Yoğurt kabını sarsmadan kapağı kapalı olarak buzdolabına koyup en az 3-4 saat daha bekletiniz.
 10. Buzdolabında soğuyup iyice katılaşan tatlı soya yoğurdunuzu arzu ettiğiniz meyvelerle veya sade olarak tüketebilirsiniz.
 11. Yoğurdu buzdolabında bir haftaya kadar tutabilirsiniz. 

Afiyet olsun!