23 Eylül 2011 Cuma

Vİşnelİ Kİnoa

Kinoa (İngilizce yazılımı Quiona) antik çağlarda, İnka İmparatorluğu döneminden beri (1438-1533) bilinen önemli bir tahıl ürünüdür. Kinoa'nın besin değerinin yüksekliği ve buna bağlı diğer faydalı önemli etkileri düşünülerek, Birleşmiş Milletler Topluluğu  2013 yılını, Uluslararası Kinoa yılı olarak ilan etmiştir. 
Birkaç yıl önce, Doktor Mehmet Öz'ün sunduğu programlarından birinde, Kinoa'yı ilk defa duydum, hemen satın alarak birkaç tarif denedim ve çok beğendim. Beğendiğim özellikleri ise pekçok. Mesela burada ince bulgur bulmak herzaman kolay olmuyor. Kısır tarifini çok sevmeme rağmen bulgur bulamadığım için yapamazdım. Kinoa'yı bulgur yerine kullanarak kısır malzemeleriyle çok benzer bir tarif yapabiliyorum. Vişneli Kinoa gibi tatlı, veya kısıra benzeyen tuzlu tarifler hazırlanabiliyor. Tadı güzel, yerken minicik keselerden çıtlayarak çıkan ses ise oldukça zevkli ve ilginç.
Protein bakımından zengin, yüksek magnezyum ve demir değelerine sahip, bol lifli bir ürün. Gluten içermemesi ise diğer önemli özelliklerinden biri.

Kinoa paketinin üzerindeki pişirme tarifine göre, 2 su bardağı suya 1 su bardağı kinoa koyulup kaynatılıyor. Kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp, orta ateşte 10 dakika kadar pişiriliyor. 15 dakika pilav gibi demlendirilip arzu edilen tarife göre kullanılıyor. 
Vişneli Kinoa, hazırlaması kolay, sıcak yaz günlerinde serinletici bir tatlı olarak  ikram edebileceğiniz değişik bir tarif.
Bir resim bin sözcük...ile anlatım...
Kinoa orjinal paketiyle...yenisinin alma zamanı bu paketteki bitmek üzere...


Yakından görüntüsü...
Suyun içersinde pişmeye hazır...
Suda kaynarken... 
 
Demlenmeden önce...
Servise hazır tatlıdan güzel bir görüntü...


Malzemeler:
  • 2 su bardağı pişmiş kinoa
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 3/4 su bardağı vişne reçeli
  • 1 yemek kaşığı vişne likörü (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı vanilya veya 1 yemek kaşığı vanilya şurubu
Hazırlanışı:
  1. Derin bir karıştırma kabına, pişmiş kinoa ve diğer malzemelerin tamamını koyup karıştırınız. Karıştırdıktan sonra tadına bakınız gerekirse şeker veya diğer malzemelerden ilave ediniz. Tatların birbirine karışması için, kabın üzerini kapatıp buzdolabında 15-20 dakika bekletiniz.
  2. Buzdolabında soğumuş tatlıyı servis yapacağınız kaplara koyunuz. Arzu ettiğiniz gibi süsleyip soğuk olarak servis yapınız.
4 kişilik
Afiyet olsun!