27 Eylül 2011 Salı

Yoğurtlu ve Kaparİlİ Sos


Yoğurtlu ve  Kaparili Sos, değişik tatta sos isteyenler için lezzetli bir alternatif olarak hazırlanabilir. Salatalarda, sandöviçlerde ve etli yemeklerde kullanılabilir.

Kapari, Gebereotu olarak bilinen bitkinin çiçek tomurcuklarıdır. Gebereotu, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir ve ülkemizde bolca yetiştiğinden yurt dışına ihracatı yapılmaktadır.  Aşağıda iki resmini koyduğum Kapari kavanozunun üzerinde, Türkiye'de paketlendiği yazmaktadır. (Packed in Turkey) Çalımsı yapısı olan Gebereotu, Batı Anadolu, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu'nun bazı illerinde doğal olarak yetişmektedir.  Yetiştiği bölgelere göre farklı isimlerle de söyleniyor olabilir. 

Tuzlu suda bekletilip turşu gibi hazırlanan tohumcuklar, vitamin ve protein bakımından zengindir.Buradaki (Californiya) bir marketten aldığım ve üzerinde Turkey yazısı olan Kapari kavanozu...
Turkey yazısının etiket üzerindeki görüntüsü...attaki 2 satırda altın renkli yazıyla Turkey yazıyor...


Malzemeler:
  • 1/2 su bardağı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı kapari (ince doğranmış)
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı hardal 
  • 1 tutam tuz
Hazırlanışı:
  1. Derin bir karıştırma kabında bütün malzemeleri iyice karıştırınız. Üzerini kapatıp buzdolabında 20 dakika kadar bekletiniz.  Arzu ettiğiniz bir tarif yanında veya salata sosu gibi kullanarak servis yapınız. 

Yaklaşık 1/2 su bardağı

Afiyet olsun!