1 Aralık 2011 Perşembe

Evde Yoğurt Yapımı
"Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" deyiminde olduğu gibi ben de "Her yiğidin bir yoğurt yapışı vardır" diyerek 12 yıldan fazladır uygulamakta olduğum ve bugüne kadar hiç fire vermediğim tarifi keyifle paylaşıyorum. Umarım alacağınız sonuçtan memnun kalır ve sizler de benim gibi yıllarca bu metodla yoğurt yapmaya devam edersiniz.

Sütü taşırmadan, dibi tutmadan ve süt kaynarken başında beklemeden yapabileceğiniz mikrodalga fırında yoğurt yapımı tarifiyle elde edeceğiniz  yoğurt, sofralarınızda sürekli yer almaya devam edecektir.

Eğer mikrodalga fırınınız yoksa sütü kaynattıktan sonra aynı ölçü ve metodu kullanarak da yoğurt yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sütü kaynatırken dibinin tutmamasına ve taşmamasına özen göstermeniz olacak. Ayrıca sütü kaynattığınız kaptan boşaltarak yoğurt olarak mayalayacağınız kaba aktarmanız gerekir.

Ön Hazırlık: 
Yoğurdu yapmaya başlamadan önce size kolaylık sağlayacak bir kaç küçük detay.
 • Mutfakta veya evinizin sıcak bir yerinde, sütün mayalanırken bekletileceği yere ikiye katlanmış battaniye veya havluyu yayınız. Bu örtü yoğurdu mayalıyacağınız kabın tamamını saracak büyüklükte olmalıdır.
 • Maya olarak kullanacağınız yoğurdu bir çorba kasesine koyup hafif çırpınız ve mayalama işlemini yaparken oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz.
 • Kullanacağınız kaşık metal, plastik veya tahta olabilir. Ben genellikle tahta kaşık kullanıyorum.

Malzemeler:
 • 1 litre pastörize süt
 • 1/4 su bardağı sade yoğurt (çorba kasesinde hafif çırpılmış)
 Gerekli mutfak malzemeleri:
 • Mikrodalga fırına dayanıklı kapaklı cam, plastik veya benzeri bir kap
 • Mutfak termometresi
Yapılışı:
 1. Sütü önceden hazırladığınız derin bir kaba en az iki-üç parmak yükseklikte boşluk bırakacak şekilde döküp kapaksız olarak mikrodalga fırına koyunuz.
 2. Mikrodalga fırınınınızın ısı kuvvetine göre, süt 10-12 dakika içinde kaynamaya başlayınca 2-3 dakika daha kaynatınız.
 3. Kaynamış sütü dikkatlice mikrodalga fırından çıkarıp mayalanırken bekletileceği yere koyunuz. 
 4. Termometreyi sütün içine koyup gerekli sıcaklığa düşmesini bekleyiniz.
 5. 43-46 dereceye inen sütün içersinden dereceyi çıkartıp iki üç kaşık bu ılımış sütten alarak kasedeki mayalık yoğurda ilave edip karıştırınız.
 6. Hazırladığınız bu karışımı mayalayacağınız sütün içersine ilave edip kaşıkla 10 saniye kadar hafifçe karıştırarak yayınız.
 7. Mayalama işleminden sonra süt kabının kapağını kapatıp üzerini örterek 8-10 saat oda sıcaklığında bekletiniz (resime bakınız).
 8. Bekleme süresi sonunda örtüyü ve mayalanmış sütün kapağını açarak  hafifçe sallayıp kontrol ediniz. Katılaşmışsa dolaba konmaya hazırdır.   Katılaşmamışsa tekrar üzerini kapatarak bir iki saat daha mayalanmasını sağlayınız.
 9. Yoğurt kabını sarsmadan kapağı kapalı olarak buzdolabına koyup en az 3-4 saat daha bekletiniz.
 10. Buzdolabında soğuyup iyice katılaşan yoğurdunuzu kullanabilirsiniz.
 11. Yoğurdu buzdolabında iki haftaya kadar tutabilirsiniz. 

Not:
Serçe parmağının süte batırılarak ısıya dayanacak kadar sıcaklıkta mayalama işlemi, atalarımızdan günümüze kadar gelmiş olup, eminim bazılarınızın fevkalade güzel tutturdukları bir yöntemdir. Ben birkaç kez denediysemde malesef her seferinde başarılı olamadım. Eğer bu yöntemi kullanarak yoğurt yapabilirseniz yine aynı işlem sırasını takip edebilirsiniz. Fakat her zaman sağlıklı netice alabilmeniz için termometre kullanmanızı tavsiye ederim. 

Yararlı Bilgiler:
 • Daha sonra yapacağınız yoğurt için gerekli mayalık yoğurdu, yaptığınız yoğurttan alıp kapaklı küçük bir kaba aktararak buzdolabında muhafaza ediniz.
 • Ayırdığınız mayalık yoğurdu mayalama işlemini zayıflatmaması için bir haftadan daha fazla bekletmeyiniz.
 • Tam yağlı, yarım yağlı veya değişik oranda yağlı sütleri de aynı işlemi ve ölçüleri kullanarak yoğurt yapabilirsiniz.
 • Sütün kaynatma süresini uzun tutarsanız içindeki su buharlaşacağı için daha katı yoğurt elde edebilirsiniz. 

Afiyet olsun!