7 Şubat 2012 Salı

Yoğurtlu Ispanak
Ispanak, Antik Pers kökenli bir sebze olduğu sanılmaktadır. (bugünkü İran ve komşu ülkeler.) Arap tüccarlar ıspanağı Hindistana taşımış ve daha sonraları Çin'de de tanınmaya başlamıştır. Ispanakla ilgili en eski kayıt M.S. 647 yılında Nepal üzerinden Çin'e getirildiğidir. M.S. 827 yılında Araplar ıspanağı Sicilya'ya götürdüler. (bugünkü İtalyan adası) 12'nci yüzyılda İspanya'ya, daha sonradan Almanya, İngiltere, ve Fransa'ya hızla yayıldı. Ispanağın baharın ilk zamanlarında hemen yeşerip ortaya çıkması, diğer sebzelerin kıtlığı hızla popüler olmasını sağladı.

Ispanak, günümüzde her mevsimde gıda ürünlerinin satıldığı yerlerde satılmaktadır. 

İçerdiği vitamin ve minerallerin zenginliğinden dolayı sağlık uzmanları, ıspanağın tüketilmesinin faydalarını sıklıkla gündeme getirmektedirler.

Malzemeler:

 • 1 kilo ıspanak (saplarıyla birlikte, yıkanmış, süzülmüş, irice doğranmış)
 • 1 adet kuru soğan (yemeklik doğranmış)
 • ½ su bardağı zeytinyağ
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
Sos:
 • 1.5 su bardağı yoğurt
 • 2-3 diş sarımsak (isteğe bağlı)
 • 1 tutam tuz 
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Hazırlanışı:
 1. Derince bir tencereye yağı koyup orta ateşte ısıtınız.
 2. Soğanları tenceredeki ısınmış yağa ilave edip arada bir karıştırarak 3-4 dakika pişiriniz.
 3. Salça ve tuzu ekleyip bir iki dakika daha karıştırmaya devam ediniz ve ıspanakların bir kısmını tencereden  taşmayacak şekilde yerleştirip karıştırınız. 
 4. Ispanaklar pişerken kücüldükçe diğer ıspanakları ilave ediniz. 
 5. Ispanaklara su ilave etmeyiniz. Kendi suyu yeterli gelecektir. 
 6. Ispanakların tamamını tencereye koyduktan sonra karıştırarak soteleyiniz ve tencerenin kapağini kapatmadan 5-7 dakika kadar arada karıştırarak pişiriniz. 
 7. Altını kapatıp kenara alarak soğumaya bırakınız. 
 8. Ispanağa kubbe şekli vermek için, pişmiş ve soğumuş ıspanağın hepsini çukur bir tabağa yerleştirip kaşıkla sıkılaşması için bastırınız.
 9. Ispanakların olduğu çukur tabağı ters çevirerek hafif çukur bir servis tabağına yerleştiriniz. İki elinizle kalıp için kullandığınız ters dönmüş tabağın kenarlarından tutarak dikkatlice kaldırınız.
 10. Kubbe şeklinde servis tabağındaki ıspanakların üzerine ve kenarlarına yoğurt sosunu kaşıkla gezdiriniz. Kırmızı pul biberi koyup sıcak veya ılık olarak servis yapınız. 
 4-5 kişilik

Afiyet olsun!