7 Aralık 2011 Çarşamba

Alİ Nazİk


Ali nazik, Antep yöresine ait leziz bir et yemeği. Ali nazik kebabı olarak da söylenmektedir. Zaman zaman hünkar beğendi ile karıştırılmaktadır. Benzerlikleri olsa da hünkar beğendi, közlenmiş  patlıcana süt koyularak yapılmakta, ali nazik ise yoğurt koyularak yapılmaktadır. 

İlerki günlerde hünkar beğendi tarifinide Yoğurt Kitabı blogunda detaylarıyla bulacaksınız.
Patlıcan, et, yoğurt ve tarifteki diğer malzemelerle evinizde rahatlıkla hazırlayacağınız bu nefis kebap, et ve etli yemek sevenlerin beğeneceği  bir Anadolu ve Türk mutfağı lezzeti.
Servis tabağını közlenmiş biber, domates ve pide ile süsleyerek sunumu güzel, iştah açıcı bir bir görüntüyle  servis yapabilirsiniz.

Malzemeler: 
 • 3 adet orta boy kemer patlıcan (yaklaşık 500 gram)
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 2 diş sarımsak (ezilmiş)
 • 1/2 su bardağı süzme yoğurt
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 adet orta boy soğan (ince yemeklik doğranmış)
 • 250 gram kuzu eti (küçük doğranmış, kuşbaşından daha küçük)
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 2 adet orta boy domates (rendelenmiş)
 • 2 çay kaşığı acı kırmızı biber salçası (bir yemek kaşığı suyla karıştırılmış)
Garnitür için:
 • 1 adet domates  (uzunlamasına 2 eşit parçaya bölünmüş)
 • 4 adet sivri biber
 • 1 adet küçük veya orta boy pide
 • 1-2 sap maydanoz yaprağı (ince kesilmiş)
Hazırlanışı:
 1. Patlıcanları yıkatıp kuruladıktan sonra sivri bir bıçakla ortasına kadar 3-4 yerinden deliniz. Mikro dalga fırında 10-12 dakika yumuşak olana kadar pişiriniz. Patlıcanları ocak üzerinde arada bir çevirerek, fırının ızgarasında veya fırında da pişirebilirsiniz.
 2. Pişmiş patlıcanlar ılıması veya soğuması için bir kenarda beklettildikten sonra kabuklarını elinizle veya bir bıçak yardımıyla soyarak atınız.
 3. Patlıcan içlerini önce bıçakla ince ince doğrayıp bir karıştırma kabının içersinde çatalla iyice eziniz. 
 4. Ezilmiş patlıcanların içersine tuz, sarımsak, süzme yoğurt ilave edip çatalla iyice karıştırınız.
 5. Orta boy  tavayı orta ateşte ısıtıp yağı ve soğanı ilave ederek 1-2 dakika arada karıştırarak pişiriniz.
 6. Ateşin altını yükseltip etleri ilave ediniz ve soğanlarla beraber etlerin rengi dönünceye kadar kaşıkla karıştırarak pişiriniz.
 7. Etlerin üzerine domates, tuz ve salçayı ilave edip hafif karıştırdıktan sonra ateşi  orta sıcaklığın biraz altına getiriniz. Tavanın kapağını kapatıp domatesler suyunu çekene kadar pişirip altını kapatınız.
 8. Varsa tost makinesinde önce pideyi ısıtınız ve 4 eşit parçaya bölünüz.
 9. Yarım kesilmiş domatesleri ve biberleride tost makinesinde hafif pişirip kenara alınız. Aynı işlemi teflon bir tavada da yapabilirsiniz.
 10. Servis yapacağınız ısıya dayanıklı bir tabağa patlıcanları yayınız. Patlıcanların kenarlarına domatesleri tekrar ikiye bölerek eşit aralıklarla yerleştiriniz. Biberleri ve pide dilimlerini eşit aralıklarla yerleştiriniz.
 11. Fırınınızı orta derecedeki sıcaklığa getirip soğumuş patlıcanları  3-5 dakika kadar ısıtınız. 
 12. Fırından çıkarıp hazırlamış olduğunuz etleri  patlıcanın orta kısmına yayınız. Etler soğumuşsa tekrar ısıtıtıp patlıcanın üzerine öyle yayınız. 
 13. Maydonozla süsleyip sıcak olarak servis yapınız.

Not: Tarifteki kuzu etiyle olabildiği gibi, değişik kebaplarla (adana veya antep) kıymayla, acılı veya acısız olarak patlıcan sosun üzerine yayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ise, eğer adana ve antep kebabıyla yapıyorsanız, bu kebaplar piştikten sonra şişten çıkarıp ince ince doğrayınız. Doğranmış kebapları patlıcanın üzerine yayınız ve en üste erimiş tereyağı gezdiriniz. Tavuk şiş, et şiş, yada değişik etlerle de alternatifleri arttırabilirsiniz.

3-4 kişilik

Afiyet olsun!