16 Aralık 2011 Cuma

Çİkolatalı Soya Sütünden YoğurtDeğişik yoğurt tariflerinden biride çikolatalı soya sütünden yapılan yoğurt. Sade olarak tüketebileceğiniz gibi, hindistan cevizi rendesi, çukulata rendesi ve pudra şekeriyle tatlandırabilir, yada çekilmiş fındık, ceviz, fıstık ile servis yapabilirsiniz.
 
Metod olarak mikrodalga fırında yoğurt yapımını kullanabilirsiniz. Eğer mikrodalga fırınınız yoksa sütü kaynattıktan sonra aynı ölçü ve yapılış tarifini kullanarak da yoğurt yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sütü kaynatırken dibinin tutmamasına ve taşmamasına özen göstermeniz olacak. Ayrıca sütü kaynattığınız kaptan boşaltarak yoğurt olarak mayalayacağınız kaba aktarmanız gerekir. Uyguladığınız başka metodlar varsa onlarla da yoğurt yapabilirsiniz. 

Ön Hazırlık:  Yoğurdu yapmaya başlamadan önce size kolaylık sağlayacak bir kaç küçük detay.
 • Mutfakta veya evinizin sıcak bir yerinde, sütün mayalanırken bekletileceği yere ikiye katlanmış battaniye veya havluyu yayınız. Bu örtü yoğurdu mayalıyacağınız kabın tamamını saracak büyüklükte olmalıdır.
 • Maya olarak kullanacağınız yoğurdu bir çorba kasesine koyup hafif çırpınız ve mayalama işlemini yaparken oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz.
 • Kullanacağınız kaşık metal, plastik veya tahta olabilir. Ben genellikle tahta kaşık kullanıyorum.
Malzemeler:
 • 1 litre çukulatalı saya sütü
 • 1/4 su bardağı sade yoğurt (çorba kasesinde hafif çırpılmış)
 • Mikrodalga fırına dayanıklı kapaklı cam, plastik ve benzeri bir kap
Yapılışı:
 1. Sütü önceden hazırladığınız derin bir kaba en az iki-üç parmak yükseklikte boşluk bırakacak şekilde döküp kapaksız olarak mikrodalga fırına koyunuz.
 2. Mikrodalga fırınınınızın ısı kuvvetine göre, süt 10-12 dakika içinde kaynamaya başlayınca 2-3 dakika daha kaynatınız.
 3. Kaynamış sütü dikkatlice mikrodalga fırından çıkarıp mayalanırken bekletileceği yere koyunuz. 
 4. Termometreyi sütün içine koyup gerekli sıcaklığa düşmesini bekleyiniz.
 5. 43-46 dereceye inen sütün içersinden dereceyi çıkartıp iki üç kaşık bu ılımış sütten alarak kasedeki mayalık yoğurda ilave edip karıştırınız.
 6. Hazırladığınız bu karışımı mayalayacağınız sütün içersine ilave edip kaşıkla 10 saniye kadar hafifçe karıştırarak yayınız.
 7. Mayalama işleminden sonra süt kabının kapağını kapatıp üzerini örterek 8-10 saat oda sıcaklığında bekletiniz (resime bakınız).
 8. Bekleme süresi sonunda örtüyü ve mayalanmış sütün kapağını açarak  hafifçe sallayıp kontrol ediniz. Katılaşmamışsa tekrar üzerini kapatarak bir iki saat daha mayalanmasını sağlayınız, katılaşmışsa dolaba konmaya hazırdır.
 9. Yoğurt kabını sarsmadan kapağı kapalı olarak buzdolabına koyup en az 3-4 saat daha bekletiniz.
 10. Buzdolabında soğuyup iyice katılaşan yoğurdunuzu kullanabilirsiniz.
  
Not: Serçe parmağının süte batırılarak ısıya dayanacak kadar sıcaklıkta mayalama işlemi, atalarımızdan günümüze kadar gelmiş olup, eminim bazılarınızın fevkalade güzel tutturdukları bir yöntemdir. Ben birkaç kez denediysemde malesef her seferinde başarılı olamadım.  Eğer bu yöntemi kullanarak yoğurt yapabilirseniz yine aynı işlem sırasını takip edebilirsiniz. Fakat her zaman sağlıklı netice alabilmeniz için termometre kullanmanızı tavsiye ederim. 

Afiyet olsun!