10 Aralık 2011 Cumartesi

Frambuazlı Kek

İngilizce karşılığı raspberry diye söylenen frambuaz  yaz aylarının ortalarında, özellikle temmuz ve ağustos aylarında marketlerde, manavlarda yerini alır.
Muhteşem güzel renkli, yabani bir meyve görünümündeki frambuaz teknolojinin ilerlemesiyle bazı bölgelerde her mesvim bulunabilmektedir.
Pek çok  faydalı özelliklerinden dolayı bolca tüketilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle kan şekerinin düşmesine yardımcı olduğu için şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve.

Ahududu olarak söylenmesi ise benim ilk öğrendiğim ismi. İnternette frambuaz hakkında arama yaparken franbuaz (m harfi yerine n) olarak da yazılışlarına rastladım. Daha bitmedi, diğer isimleri ise ağaç çileği, sultan böğürtleni.
Bu meyveye bir isim seçmek kolay olmadı. Frambuaz olarak daha çok kullanıldığını gördüm ve bende bu (çok isimli) meyveyle yapılan tariflerde frambuaz ismini kullanmaya karar verdim.

Ahududu şerbetini çocukluğumda içip içmediğimi hatırlamıyorum ama büyüklerimiz aralarında konuşulurken çok duydum, ahududu likörünü de...

Sırada Türkçe isminden emin olmam gereken diğer meyve blueberry var. O henüz araştırma aşamasında. Blueberry ile yapılmış birkaç tarifim ise yine yakında blogta olacak.

Frambuaz tatlılarda, pastalarda, keklerde sıkça kullanılan güzel görünüşlü iştah açıcı bir meyve. İlerde başka tariflerinide akataracağım bu faydalı meyvenin kek hamuruyla yapılışını da beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler:
 • 1 kutu krema (200 ml)
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 yumurta
 • 1 1/4 su bardağı toz şeker
 • 1 1/2 su bardağı frambuaz (yıkanıp zedelenmeden iyice kurulanmış)
 • 1 çay kaşığı vanilya esansı veya 1 paket toz vanilya
 • 1 tatlı kaşığı portakal likörü (isteğe bağlı)
 • 1/2 su bardağı doğranmış çikolata
 • 3 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı veya kokusuz bir sıvı yağ
 • 3 yemek kaşığı kakao
 • 2 1/2 su bardağı un
 • 2 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
Sos:
 • 3 yemek kaşığı süt
 • 60 gram siyah (bitter) çikolata

Hazırlanışı:

1. Kek kalıbını oda sıcaklığındaki margarinle kalınca yağlayınız.
2. Fırınınızı 190 derece sıcaklığa ayarlayınız.
3. Bir kağıt havluya hafifçe un yayınız. Frambuazları unun üzerine yayıp çok ince olarak una bulaşmasını sağlayınız.4. Katı malzemeler için derin bir karıştırma kabında un, kakao, kabartma tozunu harmanlayınız.
5. Derin bir karıştırma kabında sıvı malzemeler için önce yumurtaları tel çıpıcıyla bir dakika kadar çırpınız. Şekeri ilave edip yumurtaya tamamen karıştırınız.
6. Krema, yoğurt, sıvı yağ, vanilya, likör, çikolata parçalarını ilave edip tekrar karıştırınız.
7. Sıvı malzemelerin karışmış olduğu kabın içersine harmanladığınız kuru malzemeleri ilave ederek tel karıştırıcı veya mikserle karıştırınız.
8. Hamurun göz kararı 1/3 ünü yağlamış olduğunuz kek kalıbının dibine boşaltınız.
9. Frambuazları da göz kararı 3 e bölerek 1/3 ünü kek kalıbındaki hamurun üzerine eşit olarak yayınız.


10. Geri kalan hamurun yarısını tekrar kek kalıbına boşaltınız ve frambuazların yarısınıda bu hamurun üzerinde eşit olarak yayınız. 
11. Son kalan hamuruda kalıba döküp, son kalan frambuazları en üste eşit olarak yayınız.
12. Kek kalıbını 190 derecede ısınmış fırına koyarak yaklaşık 55 dakika pişiriniz. Piştiğini kontrol etmek için uzun bir siş veya tahta yemek çubuğu batırınız, temiz çıkarsa keki fırından alıp tel ızgara üzerine koyunuz.
13. Ilıklaşan veya soğuyan keki kalıptan çıkararak ayrı bir  tabağa aktarınız.


14. Çikolatalı sos için derin bir tavanın yarısına kadar su koyup orta ısıdaki ateşe oturtunuz. 
15. Bu tavanın içersine çikolatayı eriteceğiniz daha küçük bir sos kabı veya cezveyi koyup içersine süt ve çukulatayı koyunuz.
16. Tavada ısınınan su ile sos kabında eriyen çukulatayı arada karıştırarak eritiniz.
17. Erimiş çikolatanın tamamını tabağa çıkarılmış kekin üzerine kaşık yardımıyla arzunuza göre yayınız.
18. Keki servis tabağına alarak dilimlere kesip servis yapınız.


Afiyet olsun!