9 Aralık 2011 Cuma

Ölçüler
Yaptığım tariflerde, yukarıda resimde görülen 'cup' (okunuşu 'kap') ölçüsünü kullanıyorum. Standart Amerikan ölçüsü olan, 1 cup ölçüsü, 250 ml sıvı alan bir su bardağı ölçüsüyle aynıdır.
250 ml = 1 cup


250 ml lik su bardağı ölçüsünü baz alarak, yarım su bardağı (125 ml), çeyrek su bardağı (62.5 ml) ölçülerine denk gelecek şekilde bardak veya fincanları temin edip, elinizin altında ölçü kapları olarak bulundurabilirsiniz.

Bir çay bardağını 1/2 su bardağı ölçüsü olarak, bir kahve fincanını 1/4 su bardağı ölçüsü olarak kullanabilirsiniz.

Çay bardaklarının ve kahve fincanlarının boyları çeşitli olduğundan  en uygun olanlarını ayarlayıp ölçü kabı yapabilirsiniz.
Ölçü kapları bulmak eskisi gibi zor olmadığından satın almakta mümkün. Kullandığım ölçü kapları genellikle Ikea'dan. Eğer yakınınızda Ikea varsa belki oradan kolaylıkla temin edebilirsiniz.


Bardak veya cup gibi ölçü aletleriyle ölçerken dikkat edilmesi gereken, un, şeker, pudra şekeri gibi malzemeleri ölçü kabına doldurduktan sonra düz bir bıçak sırtıyla  fazlalığını resimdeki gibi sıyırıp düzeltmek.Dijital ağırlık ölçüsüyle tartıp bazılarını resimlediğim ve  ağırlıkların listesini yazdığım tablo umarım sizlere yardımcı olur.
Resimdeki cup ölçüsünün kendi ağırlığı 50 gram.Toz şekerin cup (kap) ile ölçüldüğü bu resimde toplam ağırlık 260 gram olarak görülüyor. 50 gram kabın ağırlığını çıkarırsak toz şeker 210 gram olacak.


Ölçüler 

Aşağıdaki listede yer alan malzemeler 250 ml lik su bardağı ölçüsüne eşittir.
Malzemelerin ağırlıkları gram olarak listede yer almaktadır.


Örnek olarak: Bir su bardağı Toz şeker 210 gram ağırlığındadır.
Sıvı malzeme ölçüleri:
 Örnek olarak: 1 su bardağı sıvı 16 yemek kaşığına eşittir.
Kesirli Yazılan Ölçüler ve Açıklaması:

1 = 1 tam ölçü malzeme
1/2 = Yarım ölçü malzeme
1/4 = 1 çeyrek ölçü malzeme
1/3 = 1 tam ölçünün, üçte biri ölçüsünde malzeme
3/4 = 3 defa 1 çeyrek ölçü malzeme (1 çeyrek+1 çeyrek +1 çeyrek= 3 çeyrek)Su bardağı ölçüsü kullanılarak malzemelerle örnekleme:

1 su bardağı un = 1 su bardağı un
1/2 su bardağı süt = Yarım su bardağı süt
1/4 su bardağı şeker = 1 çeyrek su bardağı ölçüsü şeker
1/3 su bardağı yağ = 1 tam su bardağının, üçte biri ölçüsünde yağ
3/4 su bardağı ceviz = 3 defa 1 çeyrek su bardağı ölçüsünde ceviz (1 çeyrek subardağı +1 çeyrek su bardağı +1 çeyrek su bardağı = 3 defa çeyrek su bardağı ceviz)

Aynı ölçü değerlerini, su bardağı yerine yemek kaşığı, tatlı kaşığı, çay kaşığı gibi ölçülerle de kullanabilirsiniz.