17 Aralık 2011 Cumartesi

Patlıcan Süzme YoğurtluPatlıcan ve yoğurt birbirine çok yakışan ikili ve bu ikiliyle yapılan sayısız yemek çeşitlerinden tarifler blogta sırayla listeye girecekler. 

Süzme yoğurt ile yaptığım bu tarifi, renkleriyle, tadıyla patlıcan sevenlerin beğeneciğini umuyorum.
Parti ve davetlerde de sunulabilecek şık bir çeşit olarak hazırlayabilirsiniz. Yapımı kolay, vakit almayan bir patlıcanlı mezede olabilir.

Patlıcanları ve süzme yoğurt toplarını birgün önceden hazırlayıp dolapta saklayabilirsiniz. Servis yapmadan bir kaç saat önceden  bütün malzemeleri bir araya getirerek buzdolabında servise hazır bekletebilirsiniz. Domatesleri servis yapacağınız gün hazırlayınız.


Malzemeler:
 • 2 adet kemer patlıcan (yaklaşık 15-16 cm uzunluğunda)
 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 1 diş sarımsak (ezilmiş)
 • 3 yemek kaşığı ince doğranmış frenk soğanı
 • 6 adet kiraz domates (her birinden ikişer adet kesilmiş halka domatesler, toplam 12 halka)
 • 1/4 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı:
 1. Patlıcanların saplarını kesip atınız. Bombeli olan karşılıklı iki dış yüzeyinin kabuklarını uzunlamasına 2 santim derinden kesiniz.  (Bu bölümler kullanılmayacak.)
 2. Geriye kalan kısımları yaklaşık 1/2 santim kalınlıkta uzunlamasına dilimlere kesiniz.
 3. Kestiğiniz patlıcan dilimlerini şekillerini bozmadan tavada kızartıp kağıt bir havlu üzerine alarak fazla yağlarını çekmesini sağlayınız. Hafif tuzlayıp soğuması için kenarda bekletiniz.
 4. Geniçe ve yayvan bir tabağa frenk soğanlarını yayıp kenarda bekletiniz.
 5. Ayrı bir kapta süzme yoğurt içersine sarımsak ve tuz koyarak karıştırınız.
 6. Süzme yoğurttan elinize parçalar alarak büyükçe bir misket ebadında toplar hazırlayıp tabaktaki frenk soğanlarının üzerinde  yuvarlayınız. Soğanlar süzme yoğurt toplarına kolaylıkla yapışacaklar.
 7. Süzme yoğurt bitene kadar aynı işlemi devam ediniz. Toplar elinize yapışırsa arada sıvı yağ ile ellerinizi hafifçe yağlayabilirsiniz.
 8. Başka bir geniş ve düz tabak içersine soğumuş bir patlıcan dilimini yayınız. Bir ucuna soğanlı süzme topu yerleştirip patlıcanı süzme yoğurtlu top içerde kalacak şekilde fazla sıkmadan sarınız. Diğer geriye kalan malzemelerle aynı işlemi yaparak devam ediniz.
 9. Üzerlerine  domates dilimlerini yerleştirip kürdanla tutturarak servis tabağına aktarınız. Üzerlerine frenk soğanı serpiştirip süsleyiniz.
 10. Soğuk olarak servis yapınız.

 Frenk soğanı çiçekleri

 4 kişilik

Afiyet olsun!