18 Aralık 2011 Pazar

Sodalı İrlanda Ekmeğİİrlanda'nın geleneksel bir ekmeği. Kabarması için maya yerine soda (baking soda) kullanılıyor. Adınıda buradan alıyor.

Çok çabuk yapılan bir ekmek ve çok kolay dört malzemeden oluşuyor. Un, karbonat tuz ve buttermilk. Sodanın ekmeği kabartmasının yanında buttermilk ile soda birleşince köpürme oluyor ve ekmeğin daha da fazla kabarmasına yardımcı oluyor. Kabarma işlemi kaybolmadan hemen pişirmek gerektiği için fırının önceden ısıtılması gerekir. 

Buttermilk bulamayanlar için aynı su ölçudeki süt içine 2 tatlı kaşığı limon suyu ilave edip 1-2 dakika bekletiniz veya ayran kullanınız. 1 su bardağı = 250 ml
1 çay kaşığı = 5 gram


Malzemeler:
 • 4 su bardağı un
 • 1.5 çay kaşığı tuz
 • 2 çay kaşığı karbonat (10 gram) 
 • 2 su bardağı buttermilk veya ayran veya limon suyu katılmış süt. Sadece bu üçünden herhangi birini kullanın.


Hazırlanışı:
 1. Pişireceğiniz fırın kabının sadece dibini katı tereyağ ile kalınca yağlayınız, böylece hamur oldukça yumuşak olduğundan pişerken ekmeğin etrafa yayılmadan tepe oluşturmasını sağlar. Fırın kabınızın ölçüsü 25 santim çapında ve borcam, payreks veya tepsi olabilir. (Resimdeki payreks pay kalıbı.)
 2. Fırınınızı 185 derece sıcaklığa getiriniz.
 3. Derin bir karıştırma kabına un, tuz, karbonatı koyarak harmanlayınız. 
 4. Buttermilk, ayran veya limon suyu karışmış süt (sadece birini kullanın) una katarak çatalla karıştırınız.
 5. Bütün malzemeler kabaca birbirine karışınca un serpilmiş tezgah üzerine aktarınız. 
 6. Elinizle fazla bastırmadan yoğurarak yuvarlak şekil veriniz. Oldukça yumuşak bir hamur olacak.
 7. Hamuru fırın kabına yerleştiriniz ve bıçakla ortasına iki santim kadar derinlikte büyük bir artı işareti kesiniz. kestiğiniz yerlerden elinizle hafifçe açınız. 
 8. Hazırladığınız ekmeği bekletmaeden hemen fırına veriniz. yaklaşık 50-55 dakika pişiriniz. 
 9. Üzeri kızarınca bir şiş batırarak piştiğini kontrol ediniz. Üzeri kızardıktan sonra yinede pişmesi gerekiyorsa üzerine aliminyum folyo koyarak fazla sertleşmekten koruyunuz. pişme sırasında fırına bir kap içersinde su koyup fırını nemlendirebilirsiniz.
 10. Pişme süresi sonunda ekmeği fırından çıkarıp soğuması için tel ızgaraya koyunuz. Biraz bekledikten sonra sıcak, ılık veya oda sıcaklığında servis yapınız.8-10 kişilik

Afiyet olsun!