4 Aralık 2011 Pazar

Süzme Soya Yoğurdu (I)

Tatlandırılmış süzme yoğurt içersine bal, şeker, çikolata parçaları veya rendesi, portakal kabuğu rendesi, değişik reçel taneleri, çok ince doğranmış taze meyveler katarak tadını zenginleştirebilirsiniz.
 Tatlandırılmış soya sütünden yoğurt ile elde edeceğiniz bu süzme yoğurdu, kahvaltılarda krem peynir gibi sürerek tüketebilirsiniz. Tabiki çay sofralarında da tatlı krakerlerle, kanepelerle servis yapabileceginiz değişik, çok sağlıklı bir tarif olacak. 
Arzu ettiğiniz gibi süsleyip, değişik tariflerde de kullanabilirsiniz. Taze incir ve süzme soya yoğurdu (I) kullanılarak yapılmış tarife burayı linkleyerek de ulaşabilirsiniz.
Çok sevdiğim yiyeceklerden biri olan siyah çikolatayı rendeleyip süsleyerek resimledim ve servis yaptım.

Malzemeler:
2 su bardağı tatlandırılmış soya yoğurdu

Yapılışı:
  1. Orta boydaki tel süzgeci derince bir kasenin üzerine koyunuz.
  2. Süzgecin içersine kağıt havlu veya 2-3 kat temiz  tülbenti kenarları dışa taşacak şekilde yerleştiriniz.
  3. Yoğurdun tamamını kağıt havlu veya tülbent yerleştirilmiş tel süzgece boşaltınız.
  4. Üstünü bir kapakla kapatıp buzdolabında 3-4 saat bekletiniz. Daha fazla beklediğinde daha da koyu süzme yoğurt elde edebilirsiniz. 
  5. Yoğurttan süzülen sular aşağıdaki derince kapta birikirken bu suyun tel süzgece değecek kadar yükselmemesine dikkat ediniz. Eğer yükselirse suyu arada boşaltabilirsiniz. Yoğurttan süzülen suları arzu ederseniz başka tariflerinizde kullanabilirsiniz.
  6. Elde ettiğiniz süzme yoğurdu bir kaba aktarıp kapağını kapatarak buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz. Ölçüyü arzu ettiğiniz kadar arttırabilirsiniz.
   Afiyet olsun!