10 Ocak 2012 Salı

Bal Kabağı Çorbası -1


Bal kabağı çorbasını 2012 yılbaşı gecesi menüsünün giriş yemeği olarak hazırladım. Yiyenlerin çok beğendiği bu lezzetli tarifi verirken, ana malzemesi bal kabağının ölçüsünde bazı detayları aktarmak istiyorum. Güzel görünüşlü çorbayı üç adet (yaklaşık birer kiloluk) kabaktan yaptım. Türkiye'de kullandığımız kabaklardan oldukça farklı ebatlarda ve kabukları da daha ince. Belki bu cins kabaklardan satılıyor olabilir fakat emin olamadığım için iç ağırlığını ölçü olarak vermek daha uygun olur diye düşündüm. Yapımı kolay. Pişerken yoğunluğunu arzu ettiğiniz gibi ayarlamanız mümkün. Çorba koyu olursa et suyu veya süt ile daha akıcı kıvama getirebilirsiniz.

Buraya daha iyi çekilmiş bir resim koyabilmeyi isterdim. Gecenin güzel ve tatlı telaşından resim çekmeye fazla vakit ayıramadım.  Mutfaktayken çekebildiğim bir kaç resimden en iyi çıkmış olanını koyuyorum. Yemek masasında ve daha kaliteli bir resmini çekmeyi unutmuşum malesef. Aynı çorbadan tekrar yaptığımda  resimlerini çekip, daha güzel olanını  koymayı yapılacaklar listeme şimdiden not aldım.

Burada soyulmuş bal kabağı her zaman  bulamadığım için pişirme yöntemim verdiğim tariften biraz değişik.

Aldığım kabakları bütün olarak yıkayıp kabuklarıyla beraber önce ikiye bölüyorum. Çekirdeklerini çıkarıp tekrar kabuklarıyla beraber iri parçalara bölüp, kabuklu kısımlar üstte kalacak şekilde büyükçe bir tencereye hepsini yerleştiriyorum. 1 su bardağı su ilave edip tencerenin kapağını kapatarak yumuşayıncaya kadar pişiyorlar. Yaklaşık 20-25 dakika. Yumuşamış kabakların iç kısımlarını kaşıkla çıkarıp onları tarifte kullanıyorum.

Türkiye'de hep hazır kesilmiş kabak aldığımızı hatırlıyorum, sanırım hala öyle bulunabiliyor. Eğer soyulmamış kabak alırsanız verdiğim yöntemi bu deneyebilirsiniz.

Malzemeler:
 • 2 yemek kaşığı kabak çekirdeği içi
 • 2.250 kg bal kabağı içi (iri doğranmış)
 • 1 su bardağı su
 • 2 adet orta boy soğan ( yemeklik doğranmış)
 • 4 yemek kaşığı tereyağ
 • 3 diş sarımsak (ezilmiş)
 • 1/2 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı köri
 • 1/2 tatlı kaşığı kişniş
 • 4 su bardağı tavuk veya et suyu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı toz şeker veya kahverengi şeker
 •  2 su bardağı süt
 • 1/2 su bardağı krema
Hazırlanışı:
 1. Kabak çekirdeklerini teflon bir tavada orta ısıda 5-7 dakika kadar kavurunuz. (Daha lezzetli olması için.)
 2. Büyük ve yayvan bir tencereye kabakları yerleştiriniz. Bir bardak suyu ilave edip tencerenin kapağı kapalı olarak ortanın biraz altında bir ısıda kabakları yumuşayıncaya kadar pişiriniz. (Yaklaşık 20-25 dakikada pişiyor.)
 3. Büyükçe bir çorba tenceresinde orta ısının biraz üzerindeki ısıda tereyağını eritiniz. 
 4. Soğan ve sarımsak ekleyerek sık sık karıştırarak 3-4 dakika pişiriniz.
 5. Kırmızı biber, köri, kişniş ekleyip bir dakika kadar karıştırarak pişiriniz.
 6. Pişmiş kabakları, et suyunu, tuz ve şekeri ekleyiniz. Karışım kaynayınca ateşin ısısının düşürünüz ve 10-15 dakika arada karıştırarak pişiriniz.
 7. Pişmiş malzemeleri mutfak robotu veya blendıra aldığı kadar koyup, bir kaç seferde hepsini püre haline getiriniz.
 8. Püre halindeki malzemeyi tekrar çorba tenceresine koyup düşük ateşte pişirirken sütü yavaş yavaş ilave ediniz. Gerekirse tamamını kullanınız veya arzu ettiğiniz kıvama gelinceye kadar süt katınız. Bu pişme esnasında çorbadan sıcak sıçramalar gelebilir. Biryerinizi yakmaması için fazla yanaşmadan dikkatli olmaya çalışınız.
 9. Tadını arzu ettiğiniz ölçüde, daha az veya çok tuz ve baharatlar kullanarak ayarlayabilirsiniz.
 10. Boza kıvamında olacak olan çorbayı servis yapacağınız kaba aktarıp kremayı üzerinde gezdiriniz.
 11. Kabak çekirdekleri ile süsleyip sıcak olarak servis yapınız.

8-10 kişilik

Afiyet olsun!