30 Ocak 2012 Pazartesi

Brownİe, Beyaz Çİkolata ve FrambuazlıOndokuzuncu yüzyıl sonlarında Amerika'da sonra da Kanada'da çok popüler olan brownie genelde kare şeklinde pişirilen ve üstü düz bir çeşit kek.  Tadı keke benzemekle beraber birazda kurabiyemsi bir tada sahip. Hazırlanma şekline bağlı olarak çeşitli yoğunlukta, yumuşaklıkta, ortası hafif nemli olabilir. Genellikle yanında çay ve kahve ile elle yenir.

1849-1918 yıllarında yaşamış Amerikalı iş kadını Bertha Palmer katılacağı bir festival için Palmer House Hotel'in aşçısına bir tatlı hazırlamasını söyler. Bu tatlının kek karakterinde olmasını fakat kekten küçük ve beslenme çantasından kolaylıkla yenmesini ister. Bu brownieler kayısı ve cevizle yapılarak hala aynı otelde orijinal tarifine uygun olarak yapılmaktadır. İlk brownie tarifi 1904 yılında Home Cookery kitabında yer almış.

İçinde siyah çikolata, beyaz çikolata ve frambuzla yapılmış olarak verdiğim çok özel tarif  pekçok brownie çeşitlerden biri. 
Pişirdikten sonra iki veya üçgün saklayabilileceğiniz için, zaman kazanmak isterseniz daha önceden hazırlayabilirsiniz. 

İyi netice almanız için önemli bazı bilgiler:
 • Çikolatayı benmari usulü eritirken, çikolatanın içinde bulunduğu kabın altındaki sıcak suya değmemesine dikkat ediniz.
 • Çikolatanın içinde bulunduğu kabı, üzerine koyduğunuz alltaki su dolu tencereye oturttuğunuzda tamamen oturmuş olduğuna ve mümkünse kenarlarda boşluk kalmamasına dikkat ediniz.
 • Çikolatayı erittiğiniz kabın ısıya dayanıklı bir kap olmasına dikkat ediniz yoksa çatlayıp kırılabilir veya plastikse eriyip tatsız sürprizle karşılaşabilirsiniz. 
 • Brownie yi kesmek için keskin bir bıçak kullanınız. 
 • Kesmeden önce bıçağı sıcak suya batırıp 10-15 saniye kadar ısınmasını bekleyiniz ve kurulayıp hemen kesiniz. Aynı işlemi her kesme sırasında tekrarlayınız. Böylelikle brownie nin üzerindeki çikolata kırılmadan düzgünce kesilmiş olacak. Bu işlem için bıçağınızın uzunluğunda bir su bardağına sıcak su koyup bıçağı orada ısıtabilirsiniz.
 • Frambuzların yıkandıktan sonra tamamen kurumuş olmasına dikkat ediniz.
 • Fırın kabını yağlı kağıtla kaplarken köşelerin düzgün olmasına dikkat ediniz.


Malzemeler:
 • 200 gram bitter (siyah) çikolata
 • 150 gram tereyağ
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 3 yumurta oda sıcaklığında
 • 150 gram un
 • 1.5 çay kaşığı kabartma tozu
 • 125 gram beyaz damla çikolata
 • 125 gram taze frambuaz
Üzeri için:
 • 125 gram beyaz çikolata (resimde 250 gram kullandım fakat 125 gram yeterli bir ölçü. Arzu ederseniz daha fazla çukulata kullanabilirsiniz.)
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ (kokusuz)
Hazırlanışı: 
 1. 23 X 23  santimlik pişirme kabını, yan yükseklikleride dahil olmak üzere yağlı kağıtla kaplayınız. Gerekirse biraz taşırabilirsiniz, sonradan pişmiş brownie yi kolaylıkla çıkarmanıza yardımcı olur.
 2. Fırınınızı 185 dereceye ayarlayınız.
 3. Bitter çukulatayı ve tereyağı derin bir kaba koyarak benmari usulü eritiniz. 
 4. Erimiş çikolatanın içersine toz şekeri katıp tahta kaşıkla karıştırınız. 
 5. Yumurtaları tek tek katarak her seferinde yine tahta kaşıkla iyice çikolatalı karışıma yediriniz. Üç yumurtaya da aynı işlemi yapınız.
 6. Un ve kabartma tozunu birlikte karıştırıp ve sıvı malzemeye bir kerede serperek dökünüz ve çırpmadan tahta kaşıkla döndüre döndüre karıştırınız. Çok fazla karıştırmayınız.
 7. Beyaz beyaz çikolata tanelerini ilave edip hafifçe harıştırınız ve frambuazı ekleyip bütün olarak kalmasına dikkat ederek hafifçe karışıma ilave ediniz. Karıştırma işlemini başından sonuna dek tahta kaşıkla veya spatula ile yapınız.
 8. Karışımı fırın kabına döküp üzerini spatula ile düz bir hale getiriniz. 
 9. Isıtımış fırına koyarak yaklaşık 40-45 dakika pişiriniz. Piştiğini anlamak için üzerinde çatlaklar meydana gelmesi ve hafifçe yükselmesi gerekir. Parmağınızla ortasına bastırdığınızda hafif yaylanma hissedeceksiniz. Sıcak olduğu için dikkatli olunuz eliniz yanmasın. Kürdan sokarak kontrol ederseniz muhtemelen kürdana kek bulaşabilir fakat içi hafif nemli bir kek olacağı için bu pişmemiş anlamına gelmez. Buna rağmen kek pişmiş sayılır. 
 10. Fırından çıkarıp tel bir ızgara üzerinde soğumasını bekleyiniz.
 11. Üzeri için beyaz çuklatayı ve sıvı yağı birlikte benmari usulü eritiniz. 3-5 dakika ılıklaşmasını bekleyiniz ve soğumuş brownie nin üzerine döküp yayınız. Tekrar soğumaya bırakınız. Çikolata soğuyup donduktan sonra 9 dilim olacak şekilde brownie yi kesiniz. Eninden ve boyundan üç eşit parçaya keserseniz 9 eşit dilim kesmiş olursunuz.
 12. Kestiğiniz dilimleri servis tabağına aktarıp servis yapabilirsiniz.

9 dilim

Afiyet olsun!