9 Ocak 2012 Pazartesi

Hİndİ Fırında

Dünyada çok yaygın olarak kullanılan Miladi takvime göre, senenin son günü olan 31 Aralık akşamı, yeni yılı karşılamak için kutlamalar yapılır. Senede bir kez olan bu günü, keyifli beraberliklerle geçirmek ve eğlenmek için sevdiklerimizle bir araya geliriz. 
Her ülkenin kendine ait gelenek ve kutlama şekilleri birbirinden farklı olsa da ortak özellik olarak eğlenceyle ve sevdikleri kişilerle geçirilir yeni yıl gecesi. 

Bizler de ailelerimizle, dost ve arkadaşlarımızla özenle hazırlanmış sofralarda veya dışarıda kutlamak isteyenler için genellikle önceden yapılmış rezarvasyonlarla yemekler yer, dans eder, müzikler dinler, oyunlar oynar, havai fişek atışlarını seyredip yeni yıla en güzel umutlarla başlamanın heyecanını yaşarız. Yeni yıl kutlamaları, Ocak ayının 1inde, ilk saatlerinde biterken, neşeli geceyi sabahlara kadar kutlayanlar  vardır.

Yılbaşı gecesinin kendine özel eğlencesinin yanında evlerde hazırlanan özel menüsünde ana yemek olarak genelde hindi veya tavuk ve yanında yine ev sahibinin seçimine kalmış sebze yemeği, pilav, salata, çorba gibi yiyecekler tatlıdan tuzluya yer alır. 

Zengin Türk mutfağımızın sayısız çeşitlerinden, her bütçeye uygun menü hazırlamak ise eli yemek yapmaya yatkın Türk hanımları için çok da zor değil diye tahmin ediyorum.

2011'in Eylül ayında başlatmış olduğum henüz çok yeni yemek blogumda, ilk defa yeni yıl sofrası ve menüsü hazırlarken, oldukça heyecanlıydım. Beni yüreklendiren, sayıları her geçen gün hızla artan, şu anda yaklaşık 57 bini bulan ziyaret sayısıyla, blog ziyaretçilerine en güzeli sunabilmek istedim. Yıllarca ailem ve yakınlarım için böyle sofralar hazırlamış olmam beni cesaretlendirdi. Yemek blogum için de elimden geldiğince beğenebileceğiniz bir şeyler yapmaya ve paylaşmaya karar verdim. Misafirlerim ve yakınlarım kadar beğenip, keyif almış olmanızı diliyorum.

Tarife başlamadan önce, önemli olduğunu düşündüğüm birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Fırında Hindi yapmak için aldığınız hindi eğer donuksa, pişireceğiniz gün tamamen çözülmüş ve oda sıcaklığına gelmiş olması gerekir.
Hindinin piştiğinden emin olmanız için bir mutfak derecesi kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Dış yüzeyi pişmiş gibi görünen hindinin içi pişmemiş olabilir ve servis sırasında tatsız sürprizle karşılaşabilirsiniz. 
Tam pişmiş olması için iç sıcaklığının, USDA (United State Department Agriculture) Amerika Devlet Tarım İşlerine göre (165 fahrenheit) 73.8 derece olması gerekmektedir.Sıcaklığını ölçmek için resimdeki gibi dereceyi hindinin en kalın yerinden biri olan butundan içeri batırıp ölçebilirsiniz. Eğer istenilen sıcaklığa gelmemişse dereceyi çıkarıp tekrar pişiriniz. Dereceyi yıkayıp bekletiniz. Gerektikçe kullanınız. Yaklaşık 74 dereceyi gördüğünüzde hindi pişmiş demektir.

Malzemeler:

 • 5-6 kiloluk bütün hindi
 • 1/2 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı beyaz şarap veya yerine alkolsüz beyaz şarap, yarı yarıya sulandırılmış elma veya üzüm sirkesi, tavuk suyu, et suyu kullanabilirsiniz.
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı veya herhangi bir sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı acısız veya az acılı toz kırmızı biber
 • 3 tatlı kaşığı taze kekik yaprakları veya 1.5 tatlı kaşığı kuru kekik
 • 3 tatlı kaşığı ince kıyılmış taze biberiye yaprakları veya 1.5 tatlı kaşığı kuru biberiye 
 • 2 su bardağı su
Hazırlanışı:

 1. Hindiyi ambalajından çıkarıp, eğer varsa, içindeki ciğer, yürek, boyun ve taşlık gibi parçalarını ayırıp başka bir tarifler için dolapta saklayınız. Hindiyi iyice doğuk su ile yıkayınız ve kağıt havlu ile hafifçe sıvazlayarak fazla sularını alınız.
 2. Karabiber, tuz, kırmızı biberi bir kapta karıştırıp hindinin tamamına elinizle ovalayarak sürünüz.
 3. Sıvı yağ, yoğurt, kekik ve biberiyeyi ayrı bir kapta karıştırarak yine hindinin tamamına ovalayarak sürünüz. Genellikle hindi bacakları bağlı olarak satılmakta ve fırında da bu şekilde pişirilmektedir. Eğer aldığınız hindinin paketinde özel açıklamalar varsa ona uyabilirsiniz. Bacakları bağlı değilse kasap ipi ile bir araya getirip sıkıca bağlayınız.
 4. En az iki-üç  parmak yüksekliğindeki bir fırın tepsisine tel ızgara koyup hindiyi bunun üzerine göğüs kısmı yukarda kalacak şekilde yerleştiriniz. Kanatlarını altta kalacak şekilde elinizle sıkıştırınız.
 5. Fırın tepsisine 2 su bardağı suyu dökünüz ve önceden ısıtılmış 165 derecedeki fırında yaklaşık 2.5 saat pişiriniz. Pişme süresi hindinin büyüklüğüne göre 15-20 dakika farklılık gösterebilir. 
 6. Pişme süresince hindiyi çevirmeye hiç gerek  olmadan kahverenginden ve altın renklerinde olana kadar pişiriniz.
 7. Pişme süresinin ortalarında beyaz şarap veya yerine kullanacağınız malzemenin yarısını hindinin üzerinden dökünüz. Pişme süresinde aynı işlemi tekrar yapınız.
 8. Eğer hindinin göğüs kısmı arzu edilen renge gelmişse ve iç sıcaklığı gerekli sıcaklığa henüz ulaşmamışsa, hindinin göğüs kısmına bir folyo parçası örterek pişirmeye devam ediniz.
 9. Piştikten sonra 15 dakika sıcaklığının azalmasını bekleyip servis tabağına aktarınız.
 10. Etrafına tercihinize göre hazırlamış oldunuz diğer sebze yemekleriyle de (resimde Fırında Brüksel lahanası ile) ve aşağıda vereceğim sosu ile servis yapınız.


Sos: 
Malzemeler:

 • 1 su bardağı Hindinin pişerken  tepsiye akan suyu
 • 1/4 su bardağı un 
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1/2 su bardağı soğuk su
Hazırlanışı:

 1. Sıvı yağı küçük bir tavaya koyup orta ateşte ısıtınız. Unu ilave edip tahta kaşıkla karıştırarak 3-4 dakika rengi hafif kahverengi olana kadar pişiriniz.
 2. Soğuk suyu yavaşça ilave ederek topaklanmaması için sürekli karıştırarak pişiriniz.
 3. Hindinin suyunuda azar azar ilave edip boza kıvamında bir karışım elde edince sosu sıcak olarak kullanmak üzere sos kabına boşaltınız. Eğer ısıtmalı sos kabınız varsa onu kullanmayı tercih ediniz.
 4. Kesilip tabaklara servis yapılmış etlerin üzerine dökerek servis yapınız.

İştahınıza bağli olarak 8-12 kişilik 

Afiyet olsun!