4 Ocak 2012 Çarşamba

Sade Soya Sütünden Yoğurt


Mikrodalga fırında yoğurt  yapımı metoduyla sade soya sütü kullanarak, soya yoğurdunuzuda kolaylıkla yapabilirsiniz. Tadı, normal sütten yapılan yoğurttan biraz farklı olsada soya sütü tadını sevenler için, sade olarak veya meyve ve değişik tatlar katarak tüketebilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. 

Eğer mikrodalga fırınınız yoksa sütü kaynattıktan sonra aynı ölçü ve metodu kullanarak da yoğurt yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sütü kaynatırken dibinin tutmamasına ve taşmamasına özen göstermeniz olacak. Ayrıca sütü kaynattığınız kaptan boşaltarak yoğurt olarak mayalayacağınız kaba aktarmanız gerekir. 
 
Ön Hazırlık: 
Yoğurdu yapmaya başlamadan önce size kolaylık sağlayacak bir kaç küçük detay.
 • Mutfakta veya evinizin sıcak bir yerinde, sütün mayalanırken bekletileceği yere ikiye katlanmış battaniye veya havluyu yayınız. Bu örtü yoğurdu mayalıyacağınız kabın tamamını saracak büyüklükte olmalıdır.
 • Maya olarak kullanacağınız yoğurdu bir çorba kasesine koyup hafif çırpınız ve mayalama işlemini yaparken oda sıcaklığında olmasına dikkat ediniz.
 • Kullanacağınız kaşık metal, plastik veya tahta olabilir. Ben genellikle tahta kaşık kullanıyorum.
Malzemeler:
 • 1 litre pastörize sade soya sütü
 • 1/4 su bardağı sade yoğurt (çorba kasesinde hafif çırpılmış)
 • Mikrodalga fırına dayanıklı kapaklı cam, plastik veya benzeri bir kap
Yapılışı:
 1. Sütü önceden hazırladığınız derin bir kaba en az iki-üç parmak yükseklikte boşluk bırakacak şekilde döküp kapaksız olarak mikrodalga fırına koyunuz.
 2. Mikrodalga fırınınınızın ısı kuvvetine göre, süt 10-12 dakika içinde kaynamaya başlayınca 2-3 dakika daha kaynatınız.
 3. Kaynamış sütü dikkatlice mikrodalga fırından çıkarıp mayalanırken bekletileceği yere koyunuz. 
 4. Termometreyi sütün içine koyup gerekli sıcaklığa düşmesini bekleyiniz.
 5. 43-46 dereceye inen sütün içersinden dereceyi çıkartıp iki üç kaşık bu ılımış sütten alarak kasedeki mayalık yoğurda ilave edip karıştırınız.
 6. Hazırladığınız bu karışımı mayalayacağınız sütün içersine ilave edip kaşıkla 10 saniye kadar hafifçe karıştırarak yayınız.
 7. Mayalama işleminden sonra süt kabının kapağını kapatıp üzerini örterek 8-10 saat oda sıcaklığında bekletiniz (resime bakınız).
 8. Bekleme süresi sonunda örtüyü ve mayalanmış sütün kapağını açarak  hafifçe sallayıp kontrol ediniz. Katılaşmamışsa tekrar üzerini kapatarak bir iki saat daha mayalanmasını sağlayınız, katılaşmışsa dolaba konmaya hazırdır.
 9. Yoğurt kabını sarsmadan kapağı kapalı olarak buzdolabına koyup en az 3-4 saat daha bekletiniz
 10. Buzdolabında soğuyup iyice katılaşan yoğurdunuzu kullanabilirsiniz.
 11. Yoğurdu buzdolabında iki haftaya kadar tutabilirsiniz. 
Not:
Serçe parmağının süte batırılarak ısıya dayanacak kadar sıcaklıkta mayalama işlemi, atalarımızdan günümüze kadar gelmiş olup, eminim bazılarınızın fevkalade güzel tutturdukları bir yöntemdir. Ben birkaç kez denediysemde malesef her seferinde başarılı olamadım.  Eğer bu yöntemi kullanarak yoğurt yapabilirseniz yine aynı işlem sırasını takip edebilirsiniz. Fakat her zaman sağlıklı netice alabilmeniz için termometre kullanmanızı tavsiye ederim. 

Afiyet olsun!