6 Ocak 2012 Cuma

Yaban Mersİnlİ Kap KekYapımı yazmasından daha kolay bir tarif Yaban mersinli kap kek.  Nedenine gelince, birincisi İngilizcede Blue Berry olarak bilinen meyvenin Türkçe olarak karşılığını araştırarak bulup ona karar vermek, ikincisi sebep ise yine İngilizcede cup cake olarak söylenen bu minik keklerin Türkçe karşılığını bulmak oldu. Uzun yıllardır yurt dışında yaşadığım için (oğlum ana dilini kaybetmesin diye hergün Türkçe konuşmamıza rağmen) malesef yinede bazı kelimeleri bulmakta zorlanıyorum. Neyseki internetin varlığı bu gibi bilgileri edinebilmek için önemli bir kaynak.

Türk Dil Kurumunun web sayfasına girip yaban mersini diye arama yaptım, anlatımını aynen kopyaladım ve buraya aktarıyorum.

1. isim, bitki bilimi Fundagillerden, çiçekleri beyaz veya pembe, yaprakları taneli bir bitki, keçi yemişi, çobanüzümü (Vaccinium myrtillus)

Yöreden yöreye ise değişen bir çok ismi var. Örnek olarak Likapa, Ligarda, Lifos, Trabzon üzümü, Kaskanaka, Çera gibi daha da uzayıp gidiyor. Bu isimleri de Türk Dil Kurumunun web sayfasında aradım ama karşılığını bulamadı. Bu lezzetli, faydalı, güzel meyveye bulabildiğim tek yanıt Yaban Mersini olduğu için bende tarifte aynı ismi kullanmaya karar verdim. 
Birde bulduğum bir web sayfasını bu meyve hakkında  daha fazla bilgilenmek isteyenler için buraya linkliyorum.


Kap kek İngilizcede cup cake olarak yazılsa da okunuşu Türkçe söylenişiyle hemen hemen aynı. Yine internetten Türkçe yapılmış tariflerde aradım bu ismi ve değişik isimler buldum. Mesela cup kek, top kek, kapkek (birleşik yazılmış), kap kek (ayrı yazılmış) gibi...

Türk Dil Kurumunun web sayfasında bu isimlerin her biriyle arama yaptım fakat hiçbir karşılığını bulamadım. İnternette ararken en çok rasladığım isim ise kap kek olduğu için aynı ismi kullanmaya karar verdim. 

Umarım bu kadar uzun anlatımdan sonra sıkılmaz, hala bu lezzetli minik kekleri yapmaya ilgi duyarsınız. 

Keki yapmadan önce içersinde kullanılacak Yaban mersini reçelini yapmak gerekiyor. Bunu aynı gün hazırlayabileceğiniz gibi zamandan kazanmak için birkaç gün öncesinden de hazırlayabilirsiniz.

Kap kek tepsisi için ilave etmek istediğim diğer bir not ise, değişik boylarda kap kek kalıpları olduğundan buradaki tarifte orta boy kap kek kullanılıp yaklaşık 18-20 adet kek çıkmaktadır. Sayılarını arttırmak isterseniz küçük ebatlardaki kap kek kalıplarını kullanabilirsiniz.
Malzemeler:
Reçel İçin:
 • 1 su bardağı yaban mersini
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
Reçelin Hazırlanışı:
 1. Malzemeleri bir pişirme kabına koyarak ocağınızın orta boy gözünde ve orta ısının biraz üzerinde arada bir karıştırarak pişiriniz.
 2. Pişirirken tahta kaşık yardımıyla meyvelere bastırarak çatlamalarını sağlayınız. (Meyveleri ezerken hepsini ezmenize gerek yok, arada ezilmemiş meyveler kalabilir.)
 3. Yaklaşık çeyrek su bardağı kadar azalıncaya dek pişiriniz. Toplam pişme süresi ise yaklaşık 8 dakika.
 4. Ocaktan alıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyiniz.
Keklerin Üzeri için:
 • 1/4 su bardağı toz şeker
 • 1.5 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi
Hazırlanışı:
 1. Şeker ve limon kabuğu rendesini bir kap içersinde karıştırıp kenarda tutunuz. 
Kek Hamuru İçin:
 • 2.5 su bardağı un
 • 2.5 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 4 yemek kaşığı tereyağ (erimiş)
 • 4 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağ (kokusuz, genellikle üzüm çekirdeği yağını tercih ediyorum) 
 • 1.5 tatlı kaşığı vanilya esansı
 • 1 su bardağı ayran
 • 1 su bardağı yaban mersini
Hazırlanışı:
 1. 18-20 adet sayısındaki kap kek tepsisinin yuvalarını margarinle yağlayıp kenarda tutunuz.
 2. Fırınınızı 215 dereceye getirip ısıtınız.
 3. Un, kabartma tozu ve tuzu derin bir kapta karıştırıp kenarda tutunuz.
 4. Ayrı bir karıştırma kabında 2 yumurtayı toz şeker ile tel çırpıcı kullanarak yaklaşık 1 dakika karıştırınız.
 5. Erimiş yağı, sıvı yağını, vanilya ve ayranı yumurtalı karışıma ilave edip tekrar karıştırınız. 
 6. Sıvıların karışmış olduğu bu malzemeleri unlu karışıma ekleyerek tel çırpıcıyla karıştırınız. 
 7. 1 su bardağı yaban mersinini  kek hamuruna koyup spatula yardımı ile fazla karıştırmadan ilave ediniz. Hamur topaklı bir hal alacak. 
 8. Hazırladığınız kek hamurunu bir kaşık yardımıyla veya dondurma kepçesiyle kap kek tepsisinin yuvalarına 3/4 ünü kaplayacak şekilde koyunuz. Tamamen doldurmayınız. 
 9. Önceden hazırlanan reçelden birer tatlı kaşığı ölçüsünde keklerin ortasına koyup bir kürdan yardımıyla hafifçe hamura karıştırınız. 2-3 kere sekiz hareketi yaparak karıştırabilirsiniz.
 10. En üzerine ise şekerli karışımı eşit olarak dağıtınız. Arzu ederseniz bazılarına bunu koymayabilirsiniz. 
 11. 215 derecede yaklaşık 18 dakika pişiriniz.
 12. Soğuması için tel ızgara üzerine çıkarınız. En az 5-8 dakika bekletiniz. 
 13. Kekleri kalıplarından çıkarıp servis tabağına aktararak servis yapabilirsiniz. Ilık veya soğuk olarak ikram edebilirsiniz.


Not: Bezen kekler birbirine yapışmış olabilir, ayırmak için plastik bıçakla kesiniz. Böylelikle tepsinin çizilmesine engel olursunuz.

18-20 adet orta boy kap kek

Afiyet olsun!