4 Şubat 2012 Cumartesi

Çİkolatalı ve Fındıklı Bar

1971 yılında Amerika'nın Washington eyaletinde  bir çeşit yemek yarışması düzenlenir. Bu yarışmada bir bayan pekan cevizi ve diğer malzemelerle zenginleştirilmiş tatlı tarifiyle 25 bin dolar ödül kazanır. 

Daha sonraki yıllarda diğer değişik malzemelerde katılarak çeşitleri artmıştır. Lezzetli, kurabiyemsi ve kek karışımı kıvamında, kuruyemiş, taze meyve gibi malzemelerle zenginleştirilmiş  tatlı barlar yayılmaya başlamıştır. 

Buradaki tarifte olduğu gibi evde yapılabilen barlar olmasına karşın, günümüzde gıda ürünleri satan yerlerden satın almak oldukça yaygındır. Sporcular için çeşitleri olduğu gibi diyet yapanlar içinde pek çok çeşitleri üretilip tüketilmektedir.

Tarifte kullanılan Nestle'nin bir ürünü olan İngilizce ismiyle sweetened condenced milk bulmakta umarım sıkıntı çekmezsiniz. Türkçe olarak yoğunlaştırılmış tatlı süt diyebiliriz. Belkide böyle bir ürün satılıyor olabilir. Uzun zamandır yurt dışında yaşadığım için gelişmeleri yakından takip edemiyorum. Yerine alternatif olarak kullanılabilecek bir tarif yada malzeme bulmaya çalışıyorum fakat henüz iyi bir netice verecek çözüm bulamadım.

Çikolatalı ve Fındıklı Bar tarifi çok leziz diyebileceğim bir tatlı. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra yapımıda oldukça kolay ve zahmetsiz. Pişirme süreside kısa. Birinci kat olan kekin, hazırlanıp pişmesi 30 dakikadan az. İkinci katın hazırlanıp pişmesi 15-20 dakika. Son kat ise çukulatanın erime süresi kadar. Toplam 50-55 dakikanızı alacak bir tatlı. Sadece aralarda tatlının katları soğurken bekleyeceğiniz zahmetsiz bir süre olacak ve ayırdığınız zamana değecek. Kesmek için ayıracağınız vaktinde 5 dakikayı geçeceğini sanmıyorum. 
Kestiğiniz barları üstü kapalı olarak buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Güncelleştirme:
4 Mart, 2012
Tarifte kullanılan sweetened condenced milk'in alterantifi olarak evde yaptığım ve  Ev Yapımı Yoğunlaştırılmış Tatlı Süt olarak isimlendirdiğim tarifi aşağıdaki linke basarak okuyabilirsiniz.
 Malzemeler:
Birinci kat için:
 • 220 gram tereyağ
 • 1/2 su bardağı + 2 tatlı kaşığı kakao
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 2 adet yumurta (oda sıcaklığında)
 • 1.5 su bardağı un
İkinci kat için:
 • 125 gram tereyağ
 • 400 gram yoğunlaştırılmış tatlı süt (sweetened condenced milk)
 • 2 yemek kaşığı mısır şurubu
 • 1/3 su bardağı toz şeker
 • 125 gram kavrulmuş tuzsuz fındık (İri doğranmış. Fındıkları  bir havlu üzerinde doğrayın sıçramasına engel olursunuz.)
Üçüncü kat için:
 • 200 gram siyah çukulata (bitter çukulata)
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağHazırlanışı:
 1. 32 X 24 santim ölçülerindeki tepsiyi yağlı kağıtla kaplayınız.
 2. Fırınınızı 170 dereceye ayarlayıp ısıtınız.
 3. Birinci katı hazırlamak için bu gruptaki malzemelerden tereyağını bir tencereye koyarak kısık ateşte eritiniz. Ateşin altını kapatınız ve tencereyi kenara alınız.
 4. Tencerenin içersine kakao ve şekeri katarak tahta kaşıkla malzemeler birbirine iyice bulaşıncaya kadar karıştırınız.
 5. Yumurtaları teker teker ekleyip karıştırınız. Yumurtaları eklerken karışımın sıcak olmamasına dikkat ediniz, yoksa yumurtalar pişebilir.
 6. Unu ekleyerek karıştıtırıp malzemeyi tepsiye boşaltınız. Üzerini tahta kaşık veya spatula ile düzeltip önceden ısıtılmış fırında 20-22 dakika kadar pişiriniz. Çıkarıp tel ızgara üzerinde soğumaya bırakınız.
 7. İkinci kat için ayrı bir tencerede tereyağını kısık ateşte eritiniz. Condenced sütü, mısır şurubunu ekleyip kısık ateşte pişirmeye devam ediniz. Şekeri ekleyip ateşi iyice kısınız ve tahta kaşıkla karıştırarak pişirmeye devam ediniz. Arzu ederseniz tel karıştırıcıda kullanabilirsiniz. 
 8. Önce krem gibi bir renk olacak. Sonra karamel rengine dönüşünce altını kapatınız. İçersine fındıkları ilave edip karıştırınız.
 9. Fındıklı karışımı, fırından çıkmış ve soğumuş malzemelerin üzerine dökerek düzgünce yayınız. İkinci kez soğumasını bekleyiniz.
 10. Üçüncü kat için siyah çikolatayı sıvı yağ ile beraber ısıya dayanıklı bir kaba koyarak benmari usulü eritiniz. Alttaki tencereye 5-6 santim yüksekliğinde su koyunuz ve üst kattaki çukulata ve yağı koyduğunuz kabın tencereye tamamen oturmasına dikkat ediniz. Ayrıca üstteki kabın alttaki suya değmemesi gerekmektedir. Ateşin ısısını da yüksek tutmayınız. 
 11. Çikolata eriyince soğumuş malzemelerin üzerine gezdirerek dökünüz. Oda sıcaklığında soğumaya bırakınız. 
 12. Çikolata soğuyup katılaşınca düzgün ve rahat kesebilmeniz için, yağlı kağıtla beraber tepsiden çıkarıp keseceğiniz tezgaha koyunuz. Keskin bir bıçakla yaklaşık 7-8 santim uzunluğunda ve 4 santim genişliğinde parçalara kesiniz ve arzu ettiğiniz şekilde servis yapınız.
Aşağıda bol resimlerle görsel anlatımın tarifi uygulmanızda kolaylık sağlıyacağını umuyorum...

Çikolatanın benmari usulü eritilişi.Kavrulmuş tuzsuz fındıkların havlu üzerinde irice doğranmış hali.
Fındıkları  bir havlu üzerinde doğrayın sıçramasına engel olursunuz.

Birinci kat pişip fırından çıktıktan sonra tel ızgara üzerinde soğumayı beklerken. Kekin piştiğini anlamak için kürdan batırıp kontrol edeblirsiniz. Kürdan kuru çıkarsa kek pişmiş demektir. Resimde sağ ve sol köşede batırılmış kürdan izlerini görüyorsunuz.

Nestlenin bir ürünü olan sweetened condenced milk ( tatlı yoğunlaştırılmış süt) bir çok tatlı, kurabiye, pay, bar  tariflerinde kullanılmaktadır. Bir kutu yaklaşık 400 gram gelmektedir.

İkinci katın malzemeleri pişerken henüz krem rengindeki hali.

Karamel rengine dönüşmeye başlarken.

İkinci katın malzemelerine fındıklar ilave edilirken.

İkinci katın karamel renkli fındıklı malzemeleri birinci katın üzerine döküldükten sonra yayılmayı bekliyor.

İkinci katın malzemeleri birinci katın üzerine yayıldıktan sonra tekrar iyice soğumayı beklerken.

Erimiş siyah (bitter) çikolata  dökülürken.


Çikolata yayıldıktan sonra soğumayı beklerken. Kat kat lezzet...

Bütün malzemeler soğuyup çikolata sertleştikten sonra, uzunlamasına kesilmiş uzun bar  dilimleri. Her uzun parça tekrardan üç eşit parçaya bölünmek üzere kesilecekler.

Yaklaşık 7-8 santim uzunluğunda ve 4 santim genişliğinde parçalara kesilmiş servis için hazır barlar.

Arzu ederseniz bir kaç barı ayrıca üç eşit parçaya kesip servis yapabilirsiniz. Yüksek kalorili bir tatlı olduğu için diyetine dikkat edenlere tek küçük bir kare yetebilir. 

Not: Çikolatanın daha parlak görünmesini isterseniz kesmeden önce üzerine mısır şurubu sürebilirsiniz. Sürdükten sonra biraz kurumasını bekleyiniz.
 
27-30 adet bar

Afiyet olsun!