16 Şubat 2012 Perşembe

Ev Yapımı Türk Lokumu


Ana maddeleri, su, şeker ve nişastadan oluşan lokum içersine değişik çerezler, kuru meyveler, gül suyu, sakız, limon gibi aromalar katılarak yapılan geleneksel bir Türk tatlısıdır.

Değişik kaynaklara göre 15'inci yüzyıldan beri Anadolu'da yapılmakta olduğu söylenmektedir. Yine kesin olmayan kaynaklara göre Bekir Efendi tarafından bulunduğu bilinmektedir. 
19'uncu yüzyılda Turkish Deligth adıyla İngiltere ve Avrupa'da tanınmaya başladı. Zengin sınıf toplumunda, ipek mendiller içersinde hediye olarak birbirlerine sundular.

Rengiyle, tadıyla en sevdiğim lokum çeşitlerinden biri olan bu lokum tarifimden sonra, ilerdeki günlerde, değişik malzemelerle yapılmış lokum tariflerimi de blogta bulabilirsiniz.

Not:
Tarifi hazırlarken, malzemeleri döktüğüm kalıbı streç folyo ile kapladım. Sizde streç folyo kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken folyonun sıcağa dayanıklı olması, birde kalıba serdiğinizde alt yüzeyini hiç kırışık olmayacak şekilde kaplamanız. Yoksa kırışık şekil lokuma aynen çıkıyor. 


Aşağıda resimlerle lokumun adım adım yapılışı....

Lokum yapımında kullanılan malzemelerin tamamı (boya hariç) bir arada...


Derin bir kap içersine, pudra şekeri ve nişasta birlikte elekten geçiriliyor...

İkinci tencerede nişasta karışımı pişiyor...

video


İkinci tenceredeki malzemeler pişerken, kıvamının görülmesi için çektiğim 25 saniyelik video...

 Malzemelerin pişerken kıvamı...


Malzemeler hafif karamel rengi almaya başladı...
Piştikçe renk daha da koyulaştı, boya ve gülsuyu karışımı zamanı....Boya ve gülsuyu karışımı katıldıktan sonra...


Lokum olacak malzeme kalıpta soğumayı bekleyecek...

Kullandığım gıda boyası,  Deep pink - Rose fonce rengi (koyu pembe rengi)


Lokum şeritlere kesilmiş halde...


 Lokumlar az sonra hazır...

Yakından görünüş...


Malzemeler:
 • 1 su bardağı pudra şekeri
 • 1/4 su bardağı mısır nişastası 
 • 800 gram toz şeker (yaklaşık 4 su bardağı)
 • 120 gram mısır nişastası ( 1 su bardağından bir yemek kaşığı eksik)
 • 1 yemek kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
 • 1 tatlı kaşığı krem tartar
 • 375 ml su
 • 500 ml su ( yarım litre)
 • 1 yemek kaşığı gül suyu
 • 1-2 damla kırmızı veya pembe gıda boyası
 • 1 yemek kaşığı kokusuz sıvı yağ ( bu ve bunun gibi kokusuz sıvı yağı gerektiren tariflerde üzüm çekirdeği yağını tercih ediyorum)
Hazırlanışı: 
 1. Derin bir karıştırma kabının içersine, pudra şekeri ve mısır nişastasını birlikte süzgeçten geçiriniz.
 2. 20 X 20 cm ebadında kenarları yüksekçe bir kalıba yağlı kağıt döşeyiniz. Köşelerinin düzgün olmasına dikkat ediniz. 
 3. Kokusuz bir sıvı yağ ile incecik yağlayınız. 
 4. Hazırladığınız pudra şekeri, nişasta karışımından 3-4 yemek kaşığı kadarını hazırladığınız tepsinin tabanına ve kenarlarına yayınız.
 5. Orta boy bir tencereye 375 ml su, limon suyu ve toz şekeri koyunuz.
 6. Ateşin altını yakıp tencereyi ocağa koyunuz.
 7. Malzemeleri karıştırarak kaynama noktasına getirip, yine arada karıştırmaya devam ederek 115 derece yüksekliğe gelince 1 dakika daha pişirip ocağı kapatınız.
 8. İkinci bir orta boy tencereye 500 ml suyu koyunuz. Krem tartar ve mısır nişastasını ekleyip orta ateşte ısıtırken aynı zamanda mikserle karıştırınız. Kaynama noktasına getiriniz.
 9. Mikserle aralıksız karıştırmaya devam ederek rengi krem gibi olup topaklanmaya başlayınca diğer tenceredeki şekerli şuruptan iki üç yemek kaşığı kadar ekleyip yine karıştırmaya devam ediniz.
 10. Ocağın altını kapatınız ve tekrar şekerli şuruptan iki üç yemek kaşığı ilave edip mikserle karıştırınız.
 11. Şurup bitene kadar aynı işleme devam ediniz.
 12. Şurubun tamamını katıp mikserle karıştırdıktan sonra ateşin altını açıp orta ısıya getiriniz ve tekrar kaynayana kadar tahta kaşıkla karıştırınız.
 13. Malzemeler kaynayınca ateşin altını kısınız. Sık sık ve yumuşak bir biçimde karıştırarak 35-40 dakika pişiriniz. Pişen malzemelerin rengi önce açık karamel rengine dönüşecek ve gittikçe biraz daha koyulaşacak.
 14. Süre sonunda gül suyu ve boyayı ayrı bir kasede karıştırıp pişmiş malzemeye katıp karıştırınız. Malzemeleri bekletmeden hazırlamış olduğunuz tepsiye boşaltınız.
 15. Döktüğünüz malzemenin üstte kalan yüzeyinin düz ve aynı seviyede olması için, tepsiyi biraz ileri geri sallayınız, birazda hafifçe zemine vurunuz.
 16. Malzemeler tamamen soğuyuncaya kadar üstü açık olarak bekletiniz. (Yaklaşık 5-6 saat)
 17. Soğumuş malzemenin üzerine 3-4 yemek kaşığı pudra şekeri ve nişasta karışımından koyup yayınız.
 18. Tezgaha 3-4 kaşık pudra şekerli karışımdan yayınız ve tepsideki malzemeyi tezgaha çıkarınız.  
 19. Yağlı kağıtlı kısım yukarıda kalacak şekilde tepsiyi ters çevirerek çıkarınız. Kenarlarda yapışan kısımlar varsa elinizle dikkatlice tepsiden ayırınız. Pudra şekerli karışımdan kullanırsanız daha kolay ayrılabilir.
 20. Tepsiden ters olarak çıkmış malzemenin üzerindeki yağlı kağıdı dikkatlice çekip çıkarınız. Üzerini pudra şekerli malzemeyle ince olarak kaplayınız.
 21. Pizza keseceği, keskin bir bıçak veya makasla arzu ettiğiniz büyüklükte karelere kesiniz. Keserken, kullandığınız kesme aletinizi, lokum hamuruna yapışmaması için arada pudra şekerli karışıma batırınız.
 22. Kestiğiniz lokum karelerini 8-10 adet gruplar halinde nişastalı karışımın içine katıp, elinizle harmanlayarak karıştırınız.
 23. Lokumların tamamını pudra şekerli karışıma kattıktan sonra servis yapabilirsiniz.
 24. Saklamak için, lokumları ve pudra şekerli karışımı hava almayan, kapaklı bir kaba koyarak saklayınız. Böylece hem tazeliğini koruyacak, hemde rutubetlenmesine engel olacaksınız. 2-3 haftaya kadar saklayabilirisiniz.

Yaklaşık 800 gram lokum

Afiyet olsun!