22 Şubat 2012 Çarşamba

Pavlova

Ana malzemesi merenge benzeyen, krem şanti ve taze meyvelerle süslenen, güzel görünüşlü  tatlı, ismini Rus balerin Anna Pavlova'dan alır.
  
Tarifin orijinalinin Yeni Zellanda ülkesine ait olduğu söylenmektedir. 1926 yılında dünya turuna çıkan ünlü balerin, Yeni Zellanda'yı ziyareti sırasında, bir otel restorant şefinin, bu tatlıyı balerin için özel olarak yapmış olduğu bilgilerine, mutfakla ilgili uzmanların kitaplarında rastlanmaktadır.

Merenge çok benzemekle beraber, Pavlova'da farklı olarak mısır nişastası kullanılmaktadır. Dış kısımları kolay kırılabilen, gevrek yapısı, hafif ağırlığıyla değişik  ve lezzetli bir tatlı. 

Zamandan kazanmak isterseniz tatlının merengini bir gün önceden hazırlayıp, servise yakın bir zamanda meyvelerle süsleyebilirsiniz. Merengi fırında saklayınız ve kuru kalması için  fırın kapağını kapalı tutunuz.

Yapım süresi uzun görünse de, hazırlaması oldukça kolay ve ekonomik olan tatlıyı, hem konuklarınız hem çocuklarınız severek tüketeceklerdir. Tatlıdan kalan kısım olursa buzdolabında bir gün saklayabilirsiniz.Pavlova malzemelerinin mikserle karıştırıldıktan sonra tepecik oluşturan kıvamı...


Pavlova hamuru yayılmadan önce, tepsideki yuvarlak kesilmiş yağlı kağıt üzerinde...

 Orta kısım daha çukur bırakılarak yayılmış ve yuvarlak çizgilerin 2-3 santim kadar içersindeki yuvarlak mereng hamuru...


 Yaklaşık 6 saat pişip fırından çıktıktan sonra...


 Yakından görünüş...

 Mango dilimlere kesilirken...

 Kabukları soyulan mango dilimleri...

 Mango dilimleri....


Kullanılacak meyveler mango, çilek, kurutulmuş kivi  ve süslenmeye hazır mereng. Arzuya göre değişik meyveler kullanılabilir...

 Malzemelerle donatılmış tatlı...

 Tatlıdan bir dilim...

 İç kısmının görüntüsü...


Üstten tatlının görünüşü...

Malzemeler:
 • 3 büyük yumurta akı (oda sıcaklığında)
 • 1 3/4 su bardağı toz şeker ( 350 gram)
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı
 • 1 tatlı kaşığı renksiz sirke
 • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
 • 1/4 su bardağı sıcak su  (kaynar olmayacak)
 • 3 su bardağı krem şanti
 • 3 tatlı kaşığı pudra şekeri
 • 2 adet mango dilim dilim doğranmış veya 3 adet olgun şeftali
 • 8-10 adet çilek (isteğe göre dilimlenmiş)
 • Kurutulmuş kivi veya benzeri bir meyve (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:
 1. Yağlı kağıdı 25-30 santim çapında yuvarlak kesip fırın tepsisine yerleştiriniz. (Bu ölçülere yakın bir servis tabağını şablon olarak kullanıp etrafından çizebilirsiniz.)
 2. Fırını 200 dereceye getirip ısıtınız.
 3. Mereng hamurunu hazırlamak için, yumurta aklarını derin bir karıştırma kabına koyup, üzerine önce toz şekeri, vanilya esansı ve sirkeyi ilave ediniz.
 4. Nişastayı bu malzemelerin üzerine  çay süzgecinden eleyerek katınız.
 5. En üste sıcak suyu düküp mikserle en hızlıda 15-20 dakika karıştırınız. (Makinenin süratine göre yumurtaların istenen kıvama gelmesi değişebiliyor.) Karışım beyaz bir renge dönüşecek. Mikserin ucundan düşmeyecek ve bir tepecik oluşturacak kıvamda olacak.
 6. Yuvarlak kesilmiş yağlı kağıdın kenarlarından 2-3 santim  santim içersine hazırladığınız mereng hamurunu spatula veya kaşıkla yayınız. Ortasını kenarlara göre hafif çukur bırakınız. (Hamur piştikten sonra ortadadaki bu boşluk krem şanti ve meyvelerle doldurulacak.)
 7. Mereng hamurunu fırına koyunuz ve fırının kapağını sıkıca kapatınız. Fırının ısısını da hemen kapatınız. Fırının kapağını hiç açmadan 6 saat kadar, fırının kendi sıcaklığıyla pişecek. Piştiğinde büyük bir mereng oluşacak. Ortası hafif yumuşak olabilir.
 8. Pişme sırasında, ayrı bir karıştırma kabında, krem şanti ile pudra şekerini karıştırınız, kullanacağınız zamana kadar buzdolabında bekletiniz.
 9. Kullanacağınız zamana yakın meyveleri dilimlere kesip hazırlayınız.
 10. Fırından pişmiş ve soğumuş merengi çıkarınız. Dikkatlice yağlı kağıdından ayırıp servis tabağına yerleştiriniz.
 11. Soğumuş merengin üzerine krem şanti yayınız. Mango dilimlerini arzu ettiğiniz şekilde yerleştirip dilimleyerek servis yapınız. 

6-8 kişilik

Afiyet olsun!