13 Şubat 2012 Pazartesi

Sevgİlİler Günü KurabİyesİSevgililer günü için hazırladığım menünün pastadan sonra diğer tarifi kalpli sandviç kurabiyeler. 
Bu hazırlaması keyifli ve kolay kurabiyelerin hamurundan, başka şekiller de kesebilirsiniz. 

Adından da anlaşılacağı gibi iki kurabiyenin arasına marmelat sürülerek sandviç gibi birleştiriliyor. Fakat kurabiyelerden birinin ortası boş bırakılıyor.
İngiliz'lerin bu meşhur marmelatlı kurabiyelerini özel günler dışında, çay sofralarınız için de hazırlayıp ikram edebilirsiniz. Ayrıca değişik marmelatlar kullanılabilir.

Hamurun şekeri normal kurabiyelere göre daha az. Sürülen marmelat hem eksik şeker tadını tamamlıyor hemde kurabiyeleri hafif nemlendiriyor. 

Kurabiyelere kalp şekli verebilmeniz için iki adet kurabiye kalıbına ihtiyacınız olacak. 
Büyük kalıbın ölçüsü, en geniş kısmı, yaklaşık 6.5 santim, küçük kalıp ölçüsü ise yaklaşık 2.5 santim uzunluğunda olan kalıplar kullandım. Markası ise Wilton. Tek sandviç kurabiyenin yakından nefis görünüşü...

Açılmış kurabiye hamuru üzerinde kalpler...


Birinci tepsideki içi kesilmemiş kurabiyeler fırınlanmak üzere tepside...


Diğer tepsideki kurabiyelerin ortalarına kalp şekli yapılışı...


Büyük kalp içinde küçük kalp...


Küçük kalıbın, kalp şeklini kestikten sonraki resmi...

Ortası kesilmiş büyük kalple küçük kalp yan yana...

İkinci tepsideki içi kalp şekli kesilip çıkarılmış kurabiyeler fırına girmeden hemen önce...

Kurabiye hamurundan kalıpları kesip fırın tepsisine koyduktan sonra geriye kalan artmış hamurları tekrar birleştirerek merdaneyle açınız ve kalıpla kesiniz. Hamur bitene kadar aynı işleme devam ediniz. Yukardaki resimde artmış hamurların bir araya getirilip tekrar açılmış ve kalp kalıpla kesilmiş hali.

Hamur kalpler, artan hamurlar, metal kalp kalıplar...

Kurabiyelerin üst katına koyulacak olan kısmı, fırından çıkıp tel ızgara üzerinde soğutuldu ve pudra şekeri serpildi...

Kurabiyelere marmelat sürülüyor...

Bütün birleştirilecek malzemeler bir arada...

Malzemeler:
 • 200 gram tereyağ (soğuk ve küp küp doğranmış)
 • 1/2 su bardağı badem unu
 • 100 gram toz şeker
 • 2 adet yumurta (oda sıcaklığında)
 • 2 su bardağı un
 • Çay kaşığı ucuyla tuz
 • 1/2 su bardağı marmelat (arzu edilen herhangi bir marmelat olabilir. Bu tarifte Ikea dan aldığım Sylt Lingon marmelatını kullandım. Türkçe'de karşılığı Kırmızı Yaban Mersini diye söyleniyor.)
Süslemesi için:
 • 1/4 su bardağı pudra şekeri
Hazırlanışı:
 1. Fırın tepsilerine yağlı kağıt serip kenarda bekletiniz. tepsinizin büyüklüğüne göre iki veya  üç adet tepsiye ihtiyacınız olabilir.
 2. Derin bir karıştırma kabına tereyağ, badem unu, pudra şekeri, yumurta koyup mikserle peynir kırıntısı gibi bir hal alıncaya kadar karıştırınız. 
 3. Un ve tuzu ilave edip 1 dakika kadar tekrar karıştırınız. Hamurun kıvamının iyi olması için fazla karıştırmayınız. 
 4. Hamuru hafif un serpilmiş tezgah üzerine çıkarınız. Elinizle hamuru yoğurmadan bir araya getiriniz, yuvarlayıp bir naylona veya streç folyoya sarınız. Buzdolabında yarım saat bekletiniz. İsterseniz bir gece de bekletebilirsiniz.
 5. Fırınınızın sıcaklığını 175 dereceye ayarlayınız. 
 6. Hamuru buzdolabından çıkarınız. hafifçe unlanmış zeminde unlanmış merdaneyle 1 santim kalınlığı aşmayacak şekilde açınız. Hamuru açarken inceldikçe, merdaneye yapışmaması için gerektikçe merdaneyi arada unlayınız.
 7. Büyük kalp şeklindeki kalıpla hamurdan şekilleri dikkatlice kesip çıkararak tepsiye yerleştiriniz. Dizerken aralarında yaklaşık 2 santimlik boşluk bırakınız.
 8. Kalp şekilleri kesip çıkarıldıktan sonra hamurdan geriye kalanları tekrar fazla yoğurmadan bir araya getirip merdaneyle açınız. Hamur bitene kadar aynı işleme devam ediniz.
 9. Tepside dizili kurabiyelerin yarısının ortalarına küçük kalp kalıpla kesip çıkarınız. Bu hamurları ister küçük kalpler olarak aynı tepside diğer kurabiyelerle beraber pişirebilirsiniz veya hepsini bir araya getirip büyük kurabiye kesebilirsiniz. 
 10. Tepsileri önceden ısıtılmış fırına koyup 10-12 dakika renkleri hafif kahverengi olana kadar pişiriniz.
 11. Tepsiyi fırından alıp tel ızgara üzerinde soğumaya bırakınız.
 12. Kurabiyeler soğuduktan sonra ortası kesik olan kurabiyelerin üzerine ince bir tel süzgeçle pudra şekeri serpiniz.
 13. Ortası kesik olmayan kurabiyelere bir çay kaşığı kadar dışarıya taşmayacak şekilde marmelat sürünüz. Pudra şekerli diğer kurabiyeyi dikkatlice üstüne kapatınız ve servis tabağına diziniz. Bütün kurabiyeler bitene kadar aynı işleme devam ediniz. 
 14. Kurabiyeleri üstü kapalı olarak muhafaza ettiğiniz sürece 4-5 gün saklayabilirsiniz.

Tabakta servise hazır sevgililer günü sandviç kurabiyeleri....

Yaklaşık 26 sandviç kurabiye (ayrı olarak yaklaşık 52 kurabiye)

Afiyet olsun!