11 Şubat 2012 Cumartesi

Sevgİlİler Günü Pastası

14 Şubat günü, her yıl Sevgililer Günü olarak dünyanın pek çok ülkesinde kutlandığı gibi bizim ülkemizde de kutlanmaktadır. Sembol olarak genellikle kalp şekli kullanılmakta, renkleri ise kırmızı ve beyazdan oluşmaktadır.

Çikolata ve çikolatalı tatlılar, ürünler bu günlerde oldukça revaç görmektedir. 
Bu özel güne ait hazırladığım iki kişilik sofranın menüsünü ise bol resimleriyle birlikte blogta paylaşacağım.

Bugün ilk olarak, günün özelliklerini taşıdığını düşündüğüm güzel görünüşlü, leziz ev yapımı bir pastanın tarifini aktarıyorum.

Bu pastanın hamuruyla birçok değişik pastalar veya değişik tatlılar hazırlayabilirsiniz. İlerde blogta bu tarifleride bulabileceksiniz. Taze frambuazlarla Sevgililer Günü pastasındaki kalp şekli...

Pasta dilimi kesildikten sonra...
 
Pasta dilimi tabağa koyulurken...

Pastanın iç görünüşü...
Malzemeler:
Kek malzemesi:
 • 1 + 1/4 su bardağı kek unu (unu önceden eleyiniz ve sonra ölçünüz)
 • 1 yemek kaşığı şeker (unun içersine katılacak)
 • 1 tutam tuz
 • 3 yemek kaşığı tereyağ (erimiş ve oda sıcaklığında)
 • 2 adet yumurta (oda sıcaklığında)
 • 4 adet yumurta sarısı (oda sıcaklığında)
 • 1/2 su bardağı + 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı
 • 2 yemek kaşığı burbon veya arzuya göre değişik likör veya şurup
Pasta Kreması için:
Verilen ölçülerden yaklaşık 3 su bardağı krema çıkıyor fakat bu pasta için
1.5 su bardağı yeterli oluyor. Kullanılmayan krema derin buzdolabında 3-4 gün,  dondurucuda birkaç hafta ağzı sıkı kapalı bir saklama kabıyla saklanabilir.

 • 1 yumurta (oda sıcaklığında)
 • 2 yumurta sarısı (oda sıcaklığında)
 • 1/2 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 300 gram tereyağ (Küçük küçük küpler halinde doğranmış ve soğuk olacak)
 • 1/4 su bardağı soğuk marmelat (kırmızı renkli bir meyveden hazırlanmış herhangi marmelat olabilir.)
Dış kaplaması ve süslemesi için: 
 • 400 gram krem şanti
 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 3 veya 4 yemek kaşığı pudra şekeri
 • Yaklaşık 3.5 su bardağı kaplama malzemesi oluşacak.
 • Sıkma torbası 
 • Yıldız pasta ucu
 •  1.5  yemek kaşığı marmelat (kırmızı renkli bir meyveden hazırlanmış herhangi marmelat olabilir.)
Dış kaplaması için bazı notlar:
 • Yoğurdun taze ve tadının ekşi olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca kullanmadan bir gün önce, tel süzgeç içersine kağıt havlu yayıp süzme yoğurdu buraya aktarınız. Altına derin bir kap koyarak dolapta bekletiniz. Böylelikle içindeki suların iyice süzüldüğünden emin olunuz.
 • Kaplama için sadece krem şanti kullanabilirsiniz fakat yoğunluğunu daha katı ve şekil alacak kıvamda ayarlayınız.
 • Diğer bir alternatif olarak blogta yılbaşı keki için vermiş olduğum kaplama malzemesini boya katılmamış haliyle kullanabilirsiniz.
 • Dış kaplamayı birgün önceden hazırlayıp dolapta bekletebilirsiniz. 
 • Keki yüksek ayaklı bir servis tabağına koyarak çalışmanız ve çalışırken tabağı kendinize doğru çevirmeniz, hem kolaylık sağlar, hemde daha iyi netice almanıza faydalı olabilir.
Hazırlanışı: 
 1. Dış kaplaması için krem şanti ve süzme yoğurdu derin bir karıştırma kabına koyunuz.Pudra şekerini ilave edip mikserle bir kaç dakika karıştırınız. Soğuk kalması için kullanacağınız zamana kadar buzdolabında bekletiniz.
 2. Kek kalıbınızı soğuk margarinle kalınca yağlayıp kenarda bekletiniz. Margarin oda sıcaklığında veya daha sıcak olursa kalıba yeterli kalınlıkta yağ süremeyebilirsiniz.
 3. Pasta kremasını hazırlamak için iki işlemi aynı anda yapınız. Birincisi küçük bir tencereye toz şekeri ve suyu koyup orta ısıdaki ateşte kaynamaya bırakınız. Şeker termometreniz varsa kullanınız.
 4. İkincisi ayrı bir derin karıştırma kabına yumurtaları koyup mikserle ortanın üstünde bir hızda 8-9 dakika çırpınız.Yumurtalar kalınlaşıp yaklaşık üç katına kadar çıkacak bir hal alacak.
 5. Tenceredeki şurup 121 dereceye geldiğinde (yumurtaları çırptığınız süreç içersinde şurup bu kıvama gelmiş oluyor fakat derece kullanmanız daha başarılı netice almanızı sağlar) yumurtaları çırpmaya devam ederek şurubu ocaktan alınız ve yumurta kabının kenarından bir yemek kaşığı ölçüsünde ilave ediniz. Yumurtaların, sıcak şurup döküldüğünde pişmemesine dikkat ediniz. Yumurtaların ortasına dökmeyiniz, hem yumurtalar pişer hemde üstünüze sıçrayabilir. Karıştırmaya devam ederek tekrar aynı işlemi yapınız. Tenceredeki şurup bitene kadar bu işleme devam ediniz.
 6. Şurup bittikten sonra 2-3 dakika bu şekilde mikserle karıştırmaya devam ediniz. 
 7. Mikserin hızını normale indirip tereyağın tamamını bir kerede bu karışıma dökünüz ve yağ bu malzemelerle karışınca mikserin hızını tekrar ortanın üzerine getirip karıştırmaya devam ediniz.
 8. Malzemeler kalınlaşıp, parlak bir renk alıncaya kadar yaklaşık 10 dakika karıştırınız. 
 9. Kullanılacak kadarını başka bir kaba aktarıp soğuk marmelatı ekleyiniz ve kullanmak üzere kenarda tutunuz veya dolapta bekletiniz. Bu kremayı birkaç gün önceden hazırlayıp, kullanılacağı zaman oda sıcaklığına getirerek tekrar 1-2 dakika karıştırıp kullanabilirsiniz.
 10. Fırınınızı 170 derece sıcaklığa getiriniz.
 11. Keki hazırlamak için bir kabın içersinde un, 1 yemek kaşığı şeker ve tuzu koyunuz. Bu karışımı bir süzgeçten geçirerek başka bir kaba aktarınız.
 12. Başka bir derin bir karıştırma kabında şeker ve yumurtalar birbirine iyice geçinceye kadar 2-3 dakika tel karıştırıcı karıştırınız. Ve sonra elektrikli mikserle orta bir hızda karıştırmaya devam ediniz. Malzemeler önce sarı renkte görünecekler, yaklaşık 6 dakika karıştırdıktan sonra ise krem rengine dönmeye başlayacak. Malzemenin kıvamı hafif koyulaşına kadar çırpınız. Toplam yaklaşık 7-9 dakika karışmış olacak. 
 13. Karışıma vanilya esansını ve yağı ekleyip tekrar çok kısa bir süre karıştırınız, 30 saniye kadar. Mikseri hamurdan çıkarıp kenara alınız.
 14. Bu ıslak malzemelerin içersine unlu karışımı üç kerede boşaltarak spatula ile karıştırınız. Spatulayla unu sıvı malzemelere karıştırken kek hamurunda dikkat etmeniz gereken dıştan içe hareketlerle karıştırmak. Fazla karıştırmadan unu yedirmek.
 15. Unu yedirdikten sonra hazırlamış olduğunuz bu kek hamurunu kalıba boşaltınız ve aynı yüzeyde olması için hafif ileri geri sallayınız. Fırına koyup 20-22 dakika pişiriniz. Piştığini anlamak için bir kürdanla kontrol ediniz. Kürdan temiz çıkınca kalıbı fırından çıkarıp iyice soğuması için tel ızgara üzerine çıkarınız.
 16. Soğumuş keki kalıptan çıkarınız ve rahat çalışabileceğiniz düz bir kek tabağına çıkarınız. Mümkünse yüksek ayaklı bir kek tabağı kullanınız.
 17. Keki ikiye bölmek için keskin ve uzunca bir bıçak kullanınız. Kesme işlemi için önce, kekin kenar yüksekliğinin ortasından, kekin çevresi boyunca, bıçakla 1 veya 2 santim derinlikte kesiniz. İkinci defa aynı yerlerden geçerek daha derinlere inerek kesiniz. Kek ikiye ayrılana kadar böyle devam ediniz. Böylelikle keki düzgün şekilde ikiye ayırabilirsiniz.
 18. İkiye ayırdığınız kekin üst parçasını bir tabağa iç kısmı yukarda kalacak şekilde yerleştirip kenara alınız. 
 19. Servis tabağındaki kekin diğer yarısına fırçayla çok ince burbon sürünüz. Kek sünger gibi sıvıyı çekecek, bu yüzden fazla sürmeyin sonra kek çok yumuşayıp dağılabilir.
 20. Kekin üzerine yaklaşık 1.5 santim kalınlıkta krema kaplayınız. 
 21. Diğer kek parçasına burbon sürüp krema kaplı kekin üzerine kapatınız ve hafiçe bastırınız.
 22. Kekin üst kısmında büyükçe bir kalp şeklini boş bırakarak diğer taraflarını ve yan yüzeylerini dış kaplamasıyla astar kat olarak kaplayınız. Bu işlemi geniş bir bıçak veya bir spatula ile  yapabilirsiniz. 
 23. Kalp şeklinde olan kısma kırmızı renkli bir meyveden hazırlanmış marmelat sürünüz.
 24. Tabakta eğer bulaşmış bir malzeme varsa ıslatıp sıktığınız bir kağıt havlula siliniz. Kekin altına, resimdeki gibi yağlı kağıtlar koyunuz. 
 25. Yıldız ucu takılmış sıkma torbasını yüksekçe bir su bardağına torbanın ucu aşağıda olacak şekilde yerleştiriniz. Böylelikle torbaya süsleme malzemesini daha rahatlıkla koyabilirsiniz.
 26. Kaplama malzemesinin bir kısmını, su bardağının içindeki sıkma torbasının içersine, yarısını aşmayacak şekilde koyunuz ve ikinci katı için küçük yıldızlar yaparak keki süslemeye başlayınız.
 27. Keki süslemeye dış kenarlardan başlayınız. En alttaki sıraya tek sıra halinde sıkarak bütün çevresini tamamlayınız. Kaplamayı sıkarken en fazla bir santim yükseklikte olacak şekilde sıkınız.  İlk sırayı bitirip ikinci sıraya, üçüncü sıraya arada boşluk bırakmadan geçiniz.
 28. Kekin üstündeki kalp şeklinde sürülmüş marmelatın dış kenarlarına kadar aynı şekilde kaplamaya devam ediniz. 
 29. Sıkma torbasında kaplama malzemesi azaldığında gerektikçe yeniden ilave ediniz.
 30. Kalp şeklindeki boşluğu frambuazlarla düzgünce doldurunuz. Süsleme işlemi bittikten sonra kekin altına koyduğunuz kağıtları dikkatlice çıkarıp atınız. Süslemede bozulma olursa aynı malzemelerle düzeltme yapınız. Tabakta kirlenen yer olursa iyice sıkılmış ıslak kağıt havluyla siliniz.
 31. Frambuazların parlak görünmesi için, ayrıca bir çukur kaseye, keke sürdüğünüz likör veya şuruptan 1 yemek kaşığı kadar koyup meyveleri buna batırarak dizebilirsiniz.
 32. Kaplamasını tamamladığınız keki 15-20 dakika buzdolabında soğumaya bırakınız ve keskin bir bıçakla keserek servis yapınız.


Pasta hamuru kalp şeklindeki kalıpta fırına girmek üzere...

Kek piştikten sonra iyice soğumayı bekliyor...Kek araya krema koyulması için ikiye kesildikten sonra...Keki nemlendirmek ve özel bir tat vermek için 2 yemek kaşığı burbon. Arzuya göre değişik likörler veya şuruplarda olabilir. Yanında ise keki ikiye kestiğim uzun  ve keskin bıçak...Kekin yarısına burbon sürülüp kreması koyuldu ve spatula ile yayılacak. Arkada tabakta duran kekin diğer yarısına da burbon sürülüp krema kaplanmış kekin üzerine yerleştirilecek....


Krema sürülüp yüzeyi eşit olacak şekilde yayıldı...

Kekin ikinci katı üste yerleştirildi...

Kekin dış kreması kaplandı. Ortaya kalp şeklinde boşluk bırakıldı ve o boşluğa kırmızı bir meyveyle yapılmış marmelat sürüldü.

Beyaz kaplamayla süslendi. Süslenirken servis tabağını kirletmesin diye kekin altına yeterli büyüklükte kesilmiş yağlı kağıtlar koyuldu. Kaplama işlemi bittikten sonra bu kağıtlar dikkatlice kekin altından çekilecek. Bu esnada tabağa azıcıkta olsa kaplama bulaşabilir, silmek için kagıt bir havluyu ıslatıp iyice sıkınız ve onunla temizleyiniz. Normal bir mutfak havlusuyla da aynı işlemi yapabilirsiniz..Dış kaplamadan sonra ortadaki kalp şekli üzerine frambuzaların yerleştirilmiş hali. Keki yaparken keyif aldığım kadar resmine bakarken de ayrıca bir keyif alıyorum...
Frambuazla kalp şekli verilerek doldurulmuş, dış süslemesi tamamlanmış kekin daha yakından nefis görünüşü...


Tüm hazırlıkları bitmiş kek, sevgililer günü için hazırlanmış ziyafet sofrasında. Yanında görülen çukulata kaplı tatlıların tarifi ise ayrıca blogta olacak...


İştah kabartıcı kekin yakından görünüşü...

6-8 kişilik

Afiyet olsun!