6 Mart 2012 Salı

Doğum Günü Pastası27 Şubat'ta doğum günüm için  yaptığım pastayı,  bol çikolatala ile hazırladım. Süslemek ve kat aralarına koymak için taze meyve olarak, tadı frambuaza benzeyen taze kuş üzümü kullandım.

Bu leziz ve şık görünüşlü pasta, doğum günlerinden başka, davetler ve kutlamalar için de yapılabilir.

Pastayı eğer doğum günü için hazırlayacasanız, çikolata parçalarını pastanın en üst kısmına koymayıp sadece ganaj kaplı olarak bıranız, çünkü muma üflendiğinde, yüzeye tam yapışmamış olan bazı çikolata parçaları etrafa yayılabilir. Doğum günleri dışında, pastanın tamamını çikolata parçalarıyla kaplayabilirsiniz veya arzunuza göre süsleyebilirsiniz.

Pastanın tam bitmiş halini resimlemek ve göstermek için, tamamı çikolata kaplı olarak hazırladım ve üflerken etrafa çikolata parçacıkları dağılmasın diye dikkat ederek üfledim.

Bir kaç aşamada hazırlanacak pasta için, önce keki pişirip  hazırlamak gerekiyor.

Kekin arasına ve üzerine  için verdiğim ganaj ölçülerini, arzu ettiğiniz şekilde, orantılı olarak azaltabilir, daha ince bir ganaj hazırlayabilirsiniz. 


Yağlandıktan sonra kakao ile kaplanan kek kalıbı...


Kakao kaplanmış kalıp...

Kek için kullanılacak malzemeler...
Tel süzgeçten geçecek olan kuru malzemelerden kakao. Geriye kalan pütürlü olan kısımları, elinizle hafif bastırarak süzgeçten geçirebilirsiniz.
 
Kuru malzemelerin hepsi bir araya geldikten sonra tel karıştırıcı ile tekrar karıştırlarak resimdeki gibi görüldüğü gibi oldu... Sıra sıvı malzemelerde...


Kuru ve sıvı malzemeler bir arada...


Pişip fırından çıkmış kek tel ızgara üzerinde ılıklaşması için bekliyor...

Rahat çalışabilmek için, keki  düz pasta kartonu üzerine koydum ve hafif bombe yapmış en üst kısmını keserek düzelttim.  Resimde kek ortadan ikiye bölünüyor...İkea'dan aldığım kek kesme aleti birkaç değişik boyda ayarlanabiliyor. Altta kalacak olan kısım, daha düzgün olduğu için, süsleme yaparken üst kat olarak kullanınız.


İkiye ayrılmış kek...


Pasta için kullandığım nefis taze kuş üzümleri...Yerine frambuz veya benzeri meyveler kullanılabilir.

Kekin arasına sürülecek ganaj...

İki kat arasında kalacak olan ganaj spatula ile yayılıp düzleştirilirken...


Meyveler belli aralıklarla yayılmış....kek, bu haliyle dikkatlice alınıp, bir tepsi içersindeki tel ızgara üzerine koyulacak, böylece kekin dış yüzeyi ganajla kaplanırken etrafından akacak olanlar tepside birikecekler...


Tel ızgara tepsi çersinde, kekin ikinci katı burada koyulup üzeri ganajla kaplandı. kekin yan kenarlarıda ganjla kaplanacak. Bu işlem sırasında tepsiye ganajın bir kısmı akabilir...


Keki süslemek için, kalıp çikolatadan sebze soyacağı ile kesilmiş parçalar.... 

Etrafı ganajla kaplanan keke, kolaylıkla yapışan çikolata parçaları... Bu işlemi yapmak için avucunuza çikolata parçalarından 1 yemek kaşığı kadar koyup, kekin kenarlarına yapıştırınız. Çikolata elinizin sıcaklığından eriyebileceği için bu hareketi her seferinde çabuk bir şekilde yapmaya çalışınız. Tepsiyi devamlı kendinize doğru çevirerek kekin bütün etrafını süsleyiniz.

Yapmış olduğunuz her iki ayrı ganajdan birer yemek kaşığı kadar ayırınız, bunlarla beraber, tepsiye akan ganajları toplayıp bir araya getiriniz. Büyük bir misket ebadında parçalar koparıp yuvarlayınız. 1 yemek kaşığı kakao koyulmuş hafif derin tabak içersinde, tabağı ileri geri sallayarak kakaoya bulanmalarını sağlayınız. Pastayı süslemek için kullanınız. Ganajı elinizde, kolaylıkla yuvarlayabilmek için dolapta soğuyup biraz katılaşması gerekir.
Kek büyük bir spatula dikkatlice servis tabağına aktarılıyor...


Misketten biraz daha büyükçe hazırlanmış ve kakaoya bulanmış truffle toplarını resimdeki gibi diziniz.


Taze kuş üzümleri koyulduktan sonra yaprığım pastanın son hali...


Doğum günüm için yaptığım pastamla...Pastadan bir dilim...


.........


Doğum günü masasından bir görüntü...Arka planda görülen diğer ev yapımı tarifler de (Cheese Kek, Beyaz Damla Çikolatalı Kurabiye, Peynir Tatlısı, Beze ) yakında blog ta paylaşılacak...

Malzemeler:
Kek için:
 • 1.5 su bardağı un
 • 1.5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ayran
 • 3/4 su bardağı kakao (75 gram)
 • 1/2 su bardağı badem unu
 • 1.5 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • 2 yumurta (oda sıcaklığında)
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı veya 1 paket vanilya
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ (kokusuz, tercihen üzüm çekirdeği yağı)
 • 1/2 su bardağı ılık su
 • 150 gram kadar taze meyve (süslemek için)
Hazırlanışı:
Birinci aşama:
Kekin hazırlanması:
 1. 24 cm çapında, 7.5 cm yüksekliğinde bir kalıbı soğuk margarinle kalınca yağlayınız.
 2. 1 yemek kaşığı kakaoyu kalıbın içersine koyup, her tarafında gezdirerek, yağlı kısımlara tamamen yapışmasını sağlayınız.
 3. Fırınınızın sıcaklığını 175 dereceye getirip ısıtınız.
 4. Derin bir karıştırma kabına önce, un, kakao, badem unu, karbonat, kabartma tozu, tuzu  bir tel süzgeçten geçirerek koyunuz ve tel karıştırıcı ile tekrar kuru malzemelerin hepsini karıştırınız.Badem ununun süzgeçten geçiriniz geçmeyeni olursa yine de keke katabilirsiniz.. 
 5. Ayrı bir karıştırma kabında yumurta ve şekeri 3-4 dakika karıştırınız. İçersine, sıvı yağ, ayran, vaniya esansı ve ılık su ilave edip tekrar 1-2 dakika karıştırınız.
 6. Kuru malzemelerin olduğu karışımı, sulu malzemelere 2-3 kerede katarak mikserle karıştırınız.
 7. Hazırlamış olduğunuz kek hamurunun tamamını yağlayıp, kakao ile kapladığınız kalıba boşaltınız, ısıtmış olduğunuz fırında yaklaşık 45 dakika pişiriniz. Piştiğini anlamak için, bir şiş veya kürdanı batırarak kontrol ediniz. Eğer kuru çıkarsa kek pişmiştir.
 8. Keki kalıbıyla beraber tel ızgara üzerine koyup ılıklaşmasını bekleyiniz. Kalıptan çıkararak, rahat çalışabileceginiz düz bir tabak veya karton pasta altlığı üzerine koyunuz. Diğer malzemeleri hazırlarken oda sıcaklığında bekletiniz.
 9. Kekin en üst kısmındaki hafif bombeliği almak için bıçakla keserek aynı seviyeye getiriniz.  
 10. Keki ortadan ikiye kesiniz. Bıçakla kesecekseniz, kesme işlemini yaparken, önce bütün etrafını 2-3 santim derinlikte kesiniz. Tekrar aynı yerlerden geçerek daha derin keserseniz kolaylıkla keki düzgün olarak ikiye ayırmış olursunuz.
 11. Kekin alttaki katını, daha düzgün olduğu için üst kat olarak kullanınız.
İkinci aşama:
Araya koyulacak Ganaj:
Malzemeler:
 • 200 gram siyah çikolata (ince doğranmış)
 • 1 su bardağı krema 
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
Hazırlanışı:
 1. Derin orta boy bir kap içersine çikolata parçalarını koyunuz.
 2. Ayrı küçük bir ısıtma kabında, krema ve tereyağını birlikte, kaynama noktasına gelecek kadar ısıtınız fakat kaynatmayınız. Çikolata parçalarının üzerine tamamını dökünüz. Sıcaklıkla erimeye başlayacak olan çikolataları arada sptula ile hafifçe karıştırınız. Çikolatalar tamamen eriyince buzdolabında yaklaşık 20-30 dakika soğutunuz. (sürülebilecek kıvamda olacak kadar katılaşması gerekiyor. Fazla soğumamasına dikkat ediniz.) İkiye kesilmiş keklerden, altta kalacak olan parçanın üzerine, eşit olarak yayarak sürünüz.
 3. Sürdüğünüz ganajın üzerine, taze meyveleri eşit aralıklarla diziniz.
 4. Kekin ikinci yarısını bu malzemelerin üzerine kapatınız. 
Üçüncü aşama:
Üste  ve yanlara sürülecek Ganaj :
Malzemeler:
 • 200 gram siyah çikolata (küçük parçalara kesilmiş)
 • 1 su bardağı krema
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
Hazırlanışı:
 1. İkinci aşamadaki, kekin arasına sürülen ganaj gibi hazırlayınız fakat ilkinden farklı olarak soğutmadan kullanınız.
 2. Hazırladığınız ganajı önce kekin üzerine gezdiriniz, gerekirse spatula ile düzeltiniz. Soğutulmamış ganaj kekin üzerinden akıp yanlarını kaplarken fazlalıklar tepside birikecek. kekin yanlarında kapanmayan kısımları spatula yardımı ile kapatınız. 
 3. Tepside birikmiş ve geriye kalan ganaj malzemesini buzdolabında soğumaya bırakınız.
 4. Kekin yan kenarlarına da aynı malzemeden düzgün bir şekilde sürünüz.
Dördüncü aşama:
Kekin süslenmesi 1:
Malzemeler: 
 • 150 gram kalıp çikolata
Hazırlanışı:
 • Çikolatayı sebze soyacağı veya benzer bir aletle ince ince kesiniz. 
 • Bu malzemeyi kekin yan taraflarına elinizle hafif bastırarak yapıştırınız. Elinizin sıcaklığı ile çikolatanın erimemesi için, bu işlemi çabuk yapmaya çalışınız. 
Kekin süslenmesi 2: 
 • Artan ganaj malzemesi
 • 1 yemek kaşığı kakao
Hazırlanışı:
 1. Yapmış olduğunuz her iki ayrı ganajdan birer yemek kaşığı kadar bir kap içersine ayırınız.
 2. İlave olarak, tepsiye akan ganajları toplayıp hepsini bir araya getiriniz. Buzdolabında yarım saat kadar soğutunuz. (Elinizde, kolaylıkla yuvarlamak için dolapta soğuyup biraz katılaşması gerekir.)
 3. Bu malzemeden büyük bir misket ebadında parçalar koparıp yuvarlayınız. 
 4. Hafif derin bir tabağa 1 yemek kaşığı kakao koyup yayınız.
 5. Tabak içersine, hazırladığınız yuvarlak ganajları 5-6 adet koyarak, tabağı ileri geri sallayınız ve kakaoya bulanmalarını sağlayınız. 
 6. Hazırladığınız kakaolu küçük topları pastayı süslemek için kullanınız. 
Not: Bu malzemeye, robotton geçirdiğiniz kakaolu bisküvi katıp aynı şekli vererek, ayrıca bir çeşit truffle olarak servis yapabilirsiniz.

14 -16 kişilik
Afiyet olsun!