23 Mart 2012 Cuma

Ispanaklı Rulo Börek


Yabancı bir ülkede yaşarken, aileye, arkadaşlarına özleminin  dışında yıllardır alıştığın damak tadını da ayrı özlersin. Yaklaşık 12.5 yıldır yaşadığım Amerika'da en çok arayıp da hala bulamadığım gıdalardan biri de, yufkacıdan taze taze aldığım yufkalar. Bulunan eyaletler veya şehirler varmı bilmiyorum ama, yaşadığım yerlerde malesef olmadı. Hazır vakumlanmış ambalajlar içersinde, bazı Türk ürünleri satan marketlerde, Türkiye'den gelmiş yufkalar satılıyor, fakat tazesi gibi olmasa da görünce hemen alıyorum. 

Bu tarifi hazırlarken, hamuru bizim yufkalarımıza biraz benzeyen, börek yapmak için hazırlanmış olan hazır yufkayı kullandım. Şekli dikdörtgen olarak hazırlanmış buradaki yufkalara, iç malzemeyi koyup rulo şeklinde sararak, farklı bir börek tarifi yaptım. Hafif, kolay ve yine de oldukça lezzetli bir börek oluyor. 

Türkiye'de satılan yufkaları, buradakine benzer şekilde ve tepsinizin ölçüsüne göre kesip  tarifi uygulayabilirsiniz veya benzer şekilde dikdörtgen yufkalar varsa onlarla hazırlayabilirsiniz.

Böreğin yakından görünüşü...


Bir resim bin sözcük ile anlatım...

Soğanlar kavrulurken...Doğranmış ıspanak yaprakları...Ispanak ve kavrulmuş soğan...Karışmış iç malzemeleri...Dikdörtken şeklindeki börek yufkası. Yufkanın uzun kenarına ıspanaklı iç malzeme  koyulup, üzerine sos düküldükten sonra ve rulo şeklinde sarılacak...Rulo olarak sarılan yufkalar, yanyana tepsiye dizilmiş haliyle...Sos ıspanaklara koyulduktan sonra, geri kalan kısmı yufkaların üzerine sürülmüş hali...

Kullandığım börek yufkasının paketi ve yaklaşık 1/2 kg ağırlığında. Firmanın, Kaliforniya'nın Los Angeles şehrinde, 5 dönümlük arazi üzerine kurulu tesisisinde üretilen gıda ürünlerden biri...

Kırmızı pul biber serpilmiş börek fırına girmeye hazır...Börek yaklaşık 35 dakika pişip kızardıktan sonra...Börek dilimlendikten sonraki iştah açıcı güzel görüntüsü...


Malzemeler:
 • Yeterli sayıda yufka (Kullandığım yufkanın özellikleri ve yapılış şekline göre, Türkiye'de hazır satılan yufkaları, tepsinizin ölçüsünde kesip ayarlayınız.)
İç Malzemesi:
 • 1/2 kg ıspanak yaprakları (yıkanmış, süzülmüş, ince doğranmış)
 • 2 adet orta boy soğan (ince yemeklik doğranmış)
 • 1 çay kaşığı tuz 
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Sos için:
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 3 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 su bardağı sıvı yağ
Hazırlanışı:
 1. İç malzemeyi hazırlamak için, derin bir karıştırma kabına ıspanak ve tuzu koyunuz.
 2. Bir tavaya sıvı yağı koyup ısıtınız. Soğanları orta ısıda arada karıştırarak, renkleri şeffaflaşıp, pembeleşene kadar pişiriniz.
 3. Pişmiş soğanları ıspanakların üzerine ilave edip harmanlayıp karıştırınız.
 4. Sos için bir karıştırma kabında yumurtaları tel çırpıcıyla 1-2 dakika çırpınız. İçersine yoğurt, sıvı yağ, tuz ekleyip tekrar çırparak karıştırınız.
 5. Yufkaların uzun kenarına, boydan boya resimdeki gibi ıspanaklı iç malzemeden koyunuz ve üzerine 2 yemek kaşığı kadar sostan gezdiriniz.
 6. Yufkaları rulo şeklinde fazla sıkmadan sarınız ve yağlanmış tepsiye yerleştiriniz. 
 7. Rulo sarılmış yufkaları yanyana dizerek tepsiye dizdikten sonra üzerlerine sosun geri kalanını gezdirerek döküp yayınız ve 15- 20 dakika bekletiniz.
 8. Hazırlanmış börek tepside beklerken fırının ısısını 190 dereceye ayarlayınız ısınınca tepsiyi koyup üzeri kızarana kadar yaklaşık 35 dakika pişiriniz.
 9. Pişmiş böreği tel ızgara üzerinde ılıklaşması için bekletiniz ve kare dilimlere kesip servis yapınız.

Yaklaşık 12 - 15 büyükçe dilim

Afiyet olsun!