2 Mart 2012 Cuma

Mercİmek Köftesİ

Mercimek ve bulgurun bir araya gelerek diğer malzemelerle birlikte oluşturduğu mercimek köftesi, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden. Çay saatlerinde, davet ve yemeklerde sıklıkla yapılıp ikram edilir. Sağlıklı, faydalı ve ekonomik bir yiyecek çeşidimizdir.

Mercimeğin haşlanması, bulgurun nemde ve buharda pişmesi, soğanın kavrulması, çiğ katılan taze soğan, maydanoz ve çiğ olarak marul veya benzeri yeşilliklerle ikram edilmesiyle, farklı pişirme yöntemlerinden oluşmuş, sevilen bir lezzeti vardır.

Malzemeleri taze ve iyisinden kullanmak ise lezzete ayrı bir lezzet katacaktır.

Not:
-Maydanoz ve taze soğanlar yıkanıp suyu iyice süzüldükten sonra bir kerede ince ince doğranırsa, köftelerin içersinde güzel bir görünümleri olur.
- Doğradığınız kuru soğanlardan 1 yemek kaşığı kadar ayırıp, maydanoz ve taze soğanlarla beraber mercimekli hamura karıştırabilirsiniz. (Bu isteğe bağlı bir tercih ve beğenilen bir tat olduğu için aktarıyorum.)
- Marul veya değişik yeşilliklerin yapraklarını, benzer boyda olanlarından kullanırsanız, içersine koyduğunuz mercimek köfteleri şık bir görünüm oluşturur.

Mercimek köftesi tariflerinde sıklıkla yaşanan şikayet, köftenin sulu olduğunun söylenmesi. Yaptığımda yiyenlerin çok beğendiği köftenin tarifinden, iyi netice alınması için, hem yazarken detaylara, hemde resimlerle görsel olarak aktarıyorum.

Mercimek orta ateşte pişip suyunu çektikten sonra (resimde, pişmiş mercmeğin kıvamı görülüyor)  ateşin altını kapatınız. Yaklaşık 12-14 dakikada pişiyor...
Mercimek bulamaç gibi nemli bir haldeyken ve dumanları tüterken üzerine bulgur ilave ediniz...

Mercimek ve bulguru karıştırıp, tencerenin kapağını sıkıca kapatarak demlenmeye bırakınız...

Mercimek köftesine katılacak malzemeler...


2 yemek kaşığı zeytinyağında soğanları tuz katarak kavurup, 1 yemek kaşığı kadar suda karştırılmış domates ve biber salçasını  ilave ediniz. Bir iki dakika daha karıştırıp ateşin altını kapatınız.Demlenmiş ve ılıklaşmış mercimek bulgur karışımına soğan ve salça karışımını katınız. Önce tahta kaşıkla (eliniz yanmasın diye) sonra elinizle malzemeleri karışıncaya kadar biraz yoğurunuz. Üzerine, taze soğan, maydanoz ve ince doğranmış 1 yemek kaşığı kadar kuru soğanı ilave ediniz. Kırmızı biber ve karabiber katıp malzemelerin hepsini tekrar yoğurarak karıştırınız. Zeytinyağını ve limon suyunu ilave edip tekrar yoğurunuz. Hamurdan elinizle köfteler yaparak servise hazırlayabilirsiniz...Malzemeler:
 • 1.5 su bardağı kırmızı mercimek
 • 3 su bardağı su
 • 1 su bardağı kısırlık ince bulgur
 • 2 adet büyük boy soğan (ince yemeklik doğranmış) 
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı soğanları kavurmak için
 • 1 tatlı kaşığı tuz (isteğe göre ayarlanabilir)
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 tatlı kaşığı kimyon (isteğe göre kullanılabilir)
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber (isteğe göre arttırılabilir)
 • 1 demet maydanoz (kıyılmış)
 • 5-6 adet taze soğan (kıyılmış)
 • 1/4 su bardağı zeytinyağı (pişmiş köfte malzemesinin içersine)
 • 1 adet limon suyu (isteğe göre 2 limon suyu olabilir)
 • 1 demet marul (servis için)

Hazırlanışı:
 1. Mercimeği bolca soğuk sudan geçirip yıkayınız. Orta boydan biraz daha büyük bir tencereye mercimeği koyup üzerine 3 bardak suyu ilave ediniz ve orta ısıda tencerenin kapağı açık olarak pişiriniz. Pişme esnasında üzerinde oluşan köpükler varsa kaşıkla alınız. 
 2. Yaklaşık 12-14 dakika da pişecek olan mercimeğin altını kapatınız. Bulguru ilave edip tahta kaşıkla karıştırınız ve tencerenin kapağını kapatarak demlemeye bırakınız.
 3. Orta boy bir tavaya 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup ısıtınız ve ince kesilmiş kuru soğanları tuzu da ilave ederek renkleri hafif pembe olana kadar pişiriniz.
 4. 1 yemek kaşığı suda karıştırılmış salçayı soğana ilave edip 1-2 dakika daha pişirip ısıyı kapatınız.
 5. Demlenmiş ve ılıklaşmış mercimek, bulgur karışımına pişmiş soğanları ilave ediniz. Önce tahta kaşıkla karıştırıp sonra elinizi yakmadan dikkatlice biraz yoğurunuz.
 6. Üzerine, taze soğan, maydanoz (ayırdıysanız, ince doğranmış 1 yemek kaşığı kadar kuru soğanı) ilave ediniz. 
 7. Kırmızı biber ve karabiber katıp malzemelerin hepsini tekrar yoğurarak karıştırınız. 
 8. Zeytinyağını ve limon suyunu ilave edip tekrar yoğurunuz. Oluşan mercimek hamurundan küçük mandalina büyüklüğünde parçalar koparınız. Bu parçaları elinizle şekillendirerek uzun köfteler yapınız ve servis tabağına arzu ettiğiniz yeşilliklerle birlikte dizip servis yapınız.
 9. Bir seferde taze olarak tüketiniz.

Yaklaşık 20-22 adet 

Afiyet olsun!