1 Nisan 2012 Pazar

Taze Yeşİl Leblebİ


Taze nohutu Amerika'ya gelene kadar hiç görmemiştim. Meksika ürünlerinin satıldığı marketlerde sıklıkla rastladığım taze nohut, Californiya'da, Nisan ve Ekim ayları arasında hasat yapılmaktadır. Yılın diğer aylarında ise Meksika'dan Amerika'ya ithal edilmektedir.
 
Ülkemizde, leblemiz bu kadar sevilip bol bol tüketiliyorsa, kuru nohut mutfaklarımızda sıklıkla kullanılıyorsa, marketlerde bulamadığımız tazesi de yetiştiği yerlerde tüketiliyor olabilir. Mesela, daha önce paylaştığım, Taze Nohut Salatası tarifine yapılan yorumlarda, Konya'da bolca yetiştiğini, Fethiye'de çok sevildiğini, yada isminin Firik olarak söylendiğini, siz değerli takipçilerden öğrendim. Yorumlarınız ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Buharda pişirilerek, kavrularak veya haşlanarak çok çeşitli tarifleri olan taze nohuttan etli yemeklerde yapılabilir. Bulogumda ise, Taze Yeşil Leblebi'den başka  Taze Nohut Ezmesi  paylaştığım diğer bir tarif.


Kavrulduktan sonra çok leziz bir tadı olan taze nohutları, tarif ismi olarak, "Taze Yeşil leblebi" diye adlandırmayı uygun buldum...Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Açık renkli, kağıt gibi ince ve açık yeşil renkli kabuklarının içersinde dizili olan, güzel görünüşlü taze nohutlar...

Henüz çiğken, hafif tatlımsı leziz bir tada ve harika gevrek bir dokuya sahip...

Kabuklarından ayrılmış taze nohutların, hiç yağ koyulmadan teflon tavada pişirilişi...
Kavrulduktan sonra arzu ederseniz ılık veya soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz...


Malzemeler:
  • 1/2 kg taze nohut (ayıklanmış)
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1/2 çay karabiber veya toz kırmızı biber (arzuya göre kullanılabilir)
Hazırlanışı:
  1. Teflon bir yavayı orta ısıda ısıtınız. Tavanın aldığı kadar taze nohutu tavaya koyup tuzda ilave ederek, arada karıştırarak veya tavayı sallayarak taze nohutları renleri dönünceye kadar kavurunuz. Gerekirse ısıyı daha da azaltınız. Yaklaşık 10-15 dakika da pişmiş olacak olan nohutlara karabiber veya toz kırmızı biber ilave ediniz. 1-2 dakika daha pişirip ayrı bir tabağa soğuması için aktarınız.
  2. Ilık veya soğuk, çerez olarak servis yapınız. 

5-6 kişilik

Afiyet olsun!