8 Mayıs 2012 Salı

Bademlİ Yenİ Ay Kurabİyesİ


Bademli Yeni Ay Kurabiyesi, un ve yağ kullanmadan kurabiye yapmak isteyenler için lezzetli bir alternatif. Evet, yanlış okumadınız, siz değerli Yoğurt Kitabı takipçilerimle, un ve yağ olmayan, badem unuyla yapılan, bir kurabiye tarifi paylaşıyorum bu kez.

Çay saatlerinde konuklarınızın ve yiyenlerin  beğeneceği, yapması oldukça kolay, bu şık ve güzel görünüşlü kurabiyeleri kısa sürede hazırlayabilirsiniz.  

Badem unu  bulmakta zorluk çekenler, bu unu evde kendileri hazırlayabilirler. Bunun için kavrulmamış badem alıp, kabuklarının soyulması için sıcak su içersinde 10-20 dakika kadar bekletiniz.  Yumuşayan kabukları  elinizle kolaylıkla çıkardıktan sonra, ıslanmış bedemleri kuruması için temiz bir mutfak havlusuna yayınız ve iyice kurumalarını sağlayınız. Bu işlemi kurabiyeleri pişirmeden en az birgün önce yaparsanız, daha iyi netice alırsınız. Kabukları soyulup, kurutulmuş bademleri, bir ceviz çekeceğinden geçiriniz. İrmik kıvamında  badem unu elde edeceksiniz. Hazırladığınız bu badem unu ile kurabiyeyi hazırlayabilirsiniz.

  


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Kurabiyenin kuru malzemeleri toz şeker, badem unu ve portakal kabuğu rendesi, parmak uçlarıyla karıştırılıp harmanlandıktan sonra...
Hazırladığınız kurabiye hamurunun tamamına yuvarlayarak silindir şekli verebilirsiniz veya yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi birkaç parçaya ayırdıktan sonra da silindir şekli vererek, eşit parçalara bölebilirsiniz...
Kurabiye hamurunun eşit parçalara bölünüşü...
Yeni Ay Kurabiyeleri bademle süslenirken...
Kurabiyeler tepside....
Yakından...
Kurabiyeler piştikten sonra soğuması için tel ızgarada...
 Yakından...Malzemeler:
 • 2 adet yumurta beyazı (oda sıcaklığında)
 • 1/2 su bardağı toz şeker
 • 200 gram ince çekilmiş badem (irmik görüntüsünde olacak şekilde ince çekilmiş)
 • 1 portakal kabuğu rendesi
 • 1/4 su bardağı file badem
Hazırlanışı:
 1. Kurabiyeleri pişireceğiniz tepsiye yağlı kağıt koyunuz.
 2. 1/4 su bardağı file bademi, hafif çukur bir yemek tabağına koyup kenarda bekletiniz.
 3. Fırının sıcaklığını 185 dereceye ayarlayıp ısıtınız.
 4. Bir karıştırma kabında yumurta aklarını çatalla 3 dakika kadar çırpınız.
 5. Ayrı bir karıştırma kabına  toz şeker, ince çekilmiş badem, portakal kabuğu rendesi koyup, parmak uçlarınızla harmanlayarak karıştırnız.
 6. Yumurta aklarını ilave edip önce spatula ile karıştırınız. Sonra elinizle malzemeler birbiriyle bütünleşinceye kadar yoğurunuz. (Yumurta akını ilave ederken hepsini birden kullanmayıp birazını ayırınız. Yumurtanın büyüklüğüne göre tamamı fazla gelebilir. Gerektikçe geriye kalanını yavaş yavaş ilave ediniz.)
 7. Karıştırma kabındaki hazırlamış olduğunuz hamuru, mutfak tezgahına boşaltınız ve elinizle yuvarlayarak silindir şekli veriniz.
 8. Silindir şeklindeki kurabiye hamurunu 16-18 eşit parçaya bölünüz.
 9. Böldüğünüz her bir parçaya, elinizle hilal şekli veriniz. Kurabiyelerin kalınlığının ince olmamasına dikkat ediniz.
 10. Daha önceden hazırladığınız tabaktaki file bademe, şekil verilmiş kurabiye hamurlarını hafif bastırarak, kurabiyelere yapışmasını sağlayınız ve fırın tepsisine aralıklarla diziniz.
 11. Önceden ısıtılmış fırında 12-15 dakika kadar pişiriniz.
 12. Kurabiyeleri fırından çıkardıktan sonra, tepsiyi tel ızgara üzerine koyunuz. Kurabiyeler henüz sıcakken, bir spatula ile dikkatlice tek tek alıp, ayrı bir tel ızgara üzerine, soğuması için yerleştiriniz.
 13. Soğuyan kurabiyeleri bir tabağa aktarıp servis yapabilirsiniz.

16-18 kurabiye

Afiyet olsun!