20 Haziran 2012 Çarşamba

Ev Yapımı Çİkolatalı Dondurma

Bu Haziran ayında, Yoğurt Kitabı blogu ilk kez yaz dönemine başlamış oluyor. Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi dondurmayı, mevsime en uygun tariflerden biri olarak hazırladım ve yine resimli detaylarıyla  paylaşıyorum. Blogun 152 inci tarifi olan Ev Yapımı Çikolatalı Dondurmayı evde yapabileceksiniz. Serinlemek isteyenler ve dondurma sevenler için buzdolaplarında yaz boyunca bulundurmak isteyecekleri bir tarif . Ev yapımı lezzetli dondurmayı yapmanın en keyifli kısmı ise dondurma makinesi kullanılmadan yapılması.  Herkes evde dondurma yapabilir ve tarifteki çikolata yerine arzu ettiğiniz malzemeleri katarak, çok çeşitli tatlar da oluşturabilirsiniz.

Kullanılacak ana malzemelerden krem şantiyi burada 'whipping cream' denen yoğun bir süt kıvamında olan, malzemeden hazırlıyorum. Bu şekilde satılan malzeme varsa onunla hazırlayabilirsiniz. Sanırım, Krema olarak satılan malzemeyi çırparak krem şanti hazırlayıp, onu kullanabilirsiniz. 


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Dondurmanın ana malzemelerinden krem şantiyi hazırlarken genelde mikser kullanırız, fakat krema fazla çırpılınca yağ topakları oluşabiliyor. Bunu önlemek için, mikser yerine aşağıdaki resimdeki gibi tel çırpıcı kullanmayı tercih ediyorum...
Tel çırpıcı kullanarak krem şantiyi hazırlamayı tercih ediyorum. Çünki arzu ettiğim kıvamı, yağ topaklanmasına sebep vermeden ayarlamak daha kolay oluyor. Biraz zor alan daha fazla vakit alması ve kolunuzu daha çok kullanmanız...
Arzu ettiğim kıvama gelmiş krem şanti...
2 su bardağı krema ısıtılmak için uygun boydaki tencereye boşaltılırken...
Biraz vanilya esansı ilave edilirken...
Yumurta sarıları ve toz şeker tel çırpıcı ile 2-3 dakika kadar rengi yaklaşık beyaz bir renk olana kadar çırpılacak...
Yumurta sarıları ve şeker biraz karıştırıldıktan sonra alacağı sarımsı ilk renk ve...daha sonra beyaza yakın bir renk olacak...
Isınmış vanilyalı kremanın, şekerle çırpılmış yumurta sarılarına azar azar ilave edilip çırpılması...Kremanın tamamı, yumurtalı karışıma ilave edildkten sonra, bu karışım tekrar kremanın ısıtıldığı tencereye geri boşaltılması....
Teceredeki karışım tekrar ısıtılıp, hafif koyu bir kıvama gelene kadar pişirilecek...
Tenceredeki karışım pişip hafif baloncuk oluşturmuş ve diğer karıştırma kabına aktarma zamanı...
Tenceredeki pişmiş karışımı ayrı bir kaba aktarırken süzgeç kullanmanız pürtüksüz olmasını sağlar...Çikolatalar süt ile eritilirken...
Isıya dayanıklı bir kapta çikolata eririken, kabın alttaki sıcak suya değmemesine dikkat ediniz...
Oda sıcaklığına gelmiş yumurtalı ve kremalı karışım, krem şantiye ileve edilirken...
Malzemeler spatula ile karıştırılırken...
Çikolata sosunun, karışımın üzerine gezdirilerek dökülmüş hali...
Çikolata sosunu, bir kaşıkla ileri geri gezdirip diğer malzemelere karıştırırsanız güzel bir görüntü oluşturursunuz...
Hazırlanan dondurma, donacağı kabın içersinde...
Dondurmayı buzluğa koymadan önceki son işlem, dondurmanın üzerine çikolata sosu gezdirip...bir kürdan yardımıyla, ileri geri hareketlerle, ebru işlemi yaparcasına şekiller oluşturunuz ve dondurmanın görünüşünü güzelleştiriniz...
Süslenmiş dondurmanın yakından görünüşü...
Hazırladığınız dondurmayı buzdolabına koymadan önce 2 veya 3 e ayırıp farklı tatlar ilave edebilirsiniz...Bu resimde, o anda elimin altında hazır bulunan yaban mersini reçelini ilave ettim..

Yaban mersini ilave ettiğim dondurma ayrı bir kapta bu kez borcamda.. yine çikolata sosu ile farklı bir şekille süslenmiş...
Buzlukta donduktan sonra...
Dondurmanın sertliğini gösteren saplanmış bir bıçak...
Dondurma kaşığı ile servis yapılırken...
Dondurma süslenmeden önce servis kabında...
Nar şurubu ile renklendirme...
Taze meyvelerle süslenip, sunuma hazır olan dondurma...
Kağıt helva ile dondurma yemek ise ayrı bir keyif... ama kağıt helva burada bulmak oldukça zor, resimdeki wafers denen malzemelerle o tadı yakalamaya çalıştım...
Fikir vermesi için birbirinden farklı 3 sunuş...sizde arzu ettiğiniz gibi değişiklikler yapabilirsiniz...
Daha yakından...

Renkli ve farklı sunumda, hazır dondurmaları aratmayacak lezzette ve görünümde, Ev Yapımı Çikolatalı Dondurma...


Malzemeler:
 • 4 su bardağı krema
 • 6 yumurta sarısı (oda sıcaklığında)
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1/4 su bardağı üzüm çekirdeği yağı veya kokusuz sıvı yağ 
 • 1 tatlı kaşığı vanilya esansı veya toz vanilya
 • 1 su bardağı çikolata (tercihe göre sütlü veya siyah olabilir)
 • 1/2 su bardağı süt
Hazırlanışı:
 1. 2 su bardağı krema ile krem şanti hazırlayıp buzdolabında bekletiniz.
 2. 2 su bardağı kremayı ve vanilya esansını orta boy bir tencereye koyup, orta ateşte kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtıp altını kapatınız. 
 3. Derin bir karıştırma kabında yumurta sarıları ile toz şekeri 3-4 dakika kadar (rengi yaklaşık beyaz olacak)  tel çırpıcı ile çırpınız.
 4. Isınmış kremayı, çırpılmış yumurta karışımına azar azar ilave ederek, tel karıştırıcı ile karıştırınız. (Krema sıcak olduğu için yumurtaları pişirmemesine dikkat ediniz.) Krema bitene kadar bu işleme devam ediniz.
 5. Krema ve yumurtalar karışınca bu malzemeyi tekrar tencereye geri boşaltıp, ortanın altında bir ısıda, tahta kaşıkla karıştırarak pişiriniz. Boza kıvamında koyulaşınca ısının altını kapatıp, malzemeyi tekrar karıştırma kabına süzgeçten geçirerek boşaltınız.Ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyiniz.
 6. Bu malzeme soğurken, çikolatayı eritmek için orta boy bir tencereye 2-3 parmak yüksekliğinde su koyup kaynatınız ve ateşin altını kısınız. Bu tencerenin üzerine, içersine süt ve çikolata parçaları koyduğunuz, ısıya dayanıklı başka bir kap oturtunuz. Bu kabın suya değmemesine dikkat ediniz.
 7. Süt içersindeki çikolataları, arada karıştırarak kısık ateşte eritiniz. 
 8. Dolapta soğumuş olan krem şantiyi çıkarıp, üzerine oda sıcaklığına gelmiş  krema ve yumurta karışımından oluşmuş malzemeyi katınız. Sıvı yağı ilave ediniz ve karıştırınız. Karıştırma işlemini spatula ile ve dairemsi hareketlerle yapınız.
 9. Hazırlamış olduğunuz bu karışımın üzerine, çikolata sosunun yarısından fazlasını gezdiriniz. 
 10. Bir kaşık yardımı ile çikolata sosunu dalgalı renkler oluşturacak şekilde karıştırıp, buzdolabına koyacağınız kaba boşaltınız. 
 11. Kaba boşalttıktan sonra, en üstüne geri kalan çikolata sosunu gezdiriniz, yukarıdaki resimdekine benzer şekiller yapıp, kabın üzerini kapatınız ve buzluğa koyunuz. 
 12. Yaklaşık 4 - 6 saat beklettikten sonra servis yapmak için arzu ettiğiniz kaplara yerleştirip, süsleyip soğuk olarak servis yapınız.

Yaklaşık 1.300 gram (1 kilo 300 gram) 

Afiyet olsun!