14 Haziran 2012 Perşembe

Plaska

Plaska, Trakya yöresinde sıkça pişirilen bir çeşit sebzeli ekmek. Genellikle pırasa ile hazırlanan ekmeği değişik sebzelerle de deneyebilirsiniz. Paylaştığım bu tarifdeki gibi, sizde kırmızı biber ve yeşil dolmalık biber kullanarak renkli bir görüntü elde edebilirsiniz. Hazırlaması kolay, yiyenlerin çok beğendiği tarifi  hafta sonu kahvaltısında, çay sofralarınızda sevdiklerinize servis yapabilirsiniz. 

Plaska'nın sebzelerini doğrarken aynı boylarda olmasına ve biber gibi sebzelerin düzgün kareler şeklinde kesilmesine dikkat ediniz. Böylelikle hem sebzelerin hepsi aynı kıvamda pişip, ayrıca ekmek içinde göze hoş gelen görüntü oluşturacaklar. Servis tabağındaki karelere kesilmiş ekmek dilimleri...


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Plaska tarifindeki doğranmış sebzeler...


Plaska hamuru hazırlanıp fırın kabına boşaltıldıktan sonra pişmek üzere fırında...
Plaska piştikten sonra sıcaklığının azalması için beklerken...
Plaska, dilimlere kesilmek üzere ekmek tahtasında...
Leziz, renkli, iştah açıcı Plaska'nın yakın bir görüntüsü...


Malzemeler:
Sebzeli karışım için:
 • 1 adet kırmızı biber (çekirdekleri çıkarılıp, küçük düzgün karelere kesilmiş)
 • 2 adet yeşil dolmalık biber (çekirdekleri çıkarılıp, küçük düzgün karelere kesilmiş)
 • 3 sap taze soğan (küçük doğranmış)
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 3 diş sarımsak (ezilmiş)
Hamur için:
 • 1 su bardağı mısır unu
 • 1 su bardağı normal un
 • 2 adet yumurta
 • 1 1/2 su bardağı yoğurt
 • 1/4 su bardağı erimiş tereyağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 3 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar veya permesan peyniri (isteğe bağlı)
Hazırlanışı:
 1. 23 X 23 santim ölçüsündeki bir fırın kabını soğuk margarinle sıvazlayarak yağlayınız.
 2. Sebzeleri pişirmek için büyükçe bir tavayı ısıtıp sıvı yağı koyunuz. Tuz ve sarımsak hariç sebzelerin tamanını ilave ediniz. 
 3. Sebzeleri orta ateşte, arada karıştırarak  yaklaşık 12-14 daika pişiriniz. Pişmesine yakın, yaklaşık son 2 dakika da sarımsak ve tuz ilave ediniz. Fazla kavrulmadan, yumuşak bir sebze sote yapmış olacaksınız. Sebzeleri daha az pişmiş sevenler, birkaç dakika daha az pişirebilirler.
 4. Pişmiş sebzeleri soğuması için ayrı bir tabağa çıkarınız. Tabakta hafif yayarsanız daha çabuk soğumasını sağlarsınız. Pişmiş sebzelerin tamamı yaklaşık 1 1/2 su bardağı ölçüsünde olacak.
 5. Fırının sıcaklığını 200 dereceye ayarlayınız.
 6. Hamuru hazırlamak için, derin bir karıştırma kabına un, mısır unu, tuz ve kabartma tozunu koyup tel karıştırıcı ile karıştırınız. 
 7. Ayrı bir karıştırma kabında yumurta, yoğurt, tereyağ ve tuzu tel karıştırıcı ile 1-2 dakika karıştırınız. 
 8. Karışmış sıvı malzemeleri, diğer karıştırma kabındaki kuru malzemelere ilave edip tel karıştırıcı ile, birbirine karışıncaya kadar karıştırınız. 
 9. Hazırladığınız hamura pişmiş ve soğumuş sebzeleri ekleyip spatula ile döndürerek karıştırınız. 
 10. Sebzeli hamuru fırın kabına döküp gerekirse üzerini spatula ile düzeltiniz. Rendelenmiş peynirle arzu ettğiniz gibi süsleyip önceden ısınmış fırında 30-35 dakika pişiriniz. Bu süre sonunda kenarları hafif kızarmış, üzeri altın renginde olacak. Piştiğini anlamak için bir şiş batırıp çıkarınız, hamur bulaşmamışsa pişmiş demektir.
 11. Piştikten sonra tel ızgara üzerine çıkarıp sıcaklığının azalmasını bekleyiniz. Terleyip nemlenmemesi için fazla bekletmeyiniz. Fırın kabından çıkarıp tekrar tel ızgara üzerinde hafif ılık olana kadar bekletiniz. Yeterli ısıya inince ekmek tahtası üzerinde dilimlere kesiniz. Ilık veya oda sıcaklığındaki bir ısıda servis yapınız. 

Dilimlerin büyüklüğüne göre 9-12 dilim

Afiyet olsun!