14 Haziran 2012 Perşembe

Ranch Sos


Ranch Sos, ana malzemesi yoğurt ve mayonez karışımından olan oldukça sevilen bir sos. İçersine dereotu, sarımsak, frenk soğanı, tuz, hardal gibi değişik baharatlar katıp arzu edilen tatlarda farklı soslar hazırlanabilir. Kolaylıkla hazırlanan bu sosun, paylaştığım tarifteki  malzemeleriyle de leziz bir sos hazırlayabilirsiniz.

Amerika'da çok popüler olan Ranch Dressing sosunu Türkçe isimlendirmek gerekirse, Çiftlik Sosu denebilir. Fakat Türkiye'de Ranch Sos diye yaygın olduğunu farkedince bende sosu Ranch Sos diye adlandırdım. 

Sosun ortaya çıkmasının kısaca hikayesi: 1954 yılında, Californiya'nın Santa Barbara şehrindeki bir çiftlikte, Steve denen kişi tarafından bulunmuş ve çok beğenilmiş. Sos popüler olunca ticari amaçla üretilip satılmaya başlanmış. 

Genellikle sebzelerin yanında dip olarak servis edilirken, salata, cips ve kızartmalarla beraber de servis yapılıyor.

Partilerde, davetlerinizde hazırlayabileceğiniz güzel ve kolay bir tarif. Yanında resimde görülen salatalık, kırmızı biber ve havuçtan başka brokoli, karnıbahar gibi değişik sebzelerle de servis yapabilirsiniz. Ranch Sos'u üstü kapalı olarak, buzdolabında 1-2 gün saklayabilirsiniz.

Lezzetli sosun, sebzelerle birlikte yakından görünüşü...Malzemeler:
  • 1/2 su bardağı mayonez
  • 1/2 su bardağı yoğurt (katı yerinden)
  • 1/4 su bardağı taze soğan (çok ince doğranmış)
  • 1 yemek kaşığı taze nane veya fesleğen (çok ince doğranmış)
  • 1 tatlı kaşığı dereotu (ince doğranmış)
  • 1 çay kaşığının ucuyla sarımsak tozu veya çok iyi ezilmiş 1 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz
  • 1 çay kaşığının ucuyla karabiber
Hazırlanışı:
  1. Derin bir karıştırma kabında bütün malzemeleri tel çırpıcıyla karıştır. Kabın üzerini kapatıp 15 dakika kadar buzdolabında, tatlar birbirine karışıncaya kadar bekletiniz. 
  2. Hazırlanan sosu servis yapılacak kaba boşaltınız, taze nane yaprakları ile süsleyip, yanında arzu ettiğiniz sebzelerle servis yapınız.

Yaklaşık 1 1/2 su bardağı sos

Afiyet olsun!