11 Temmuz 2012 Çarşamba

Domateslİ Bulgur Pİlavı

Domatesli Bulgur Pilavı, Türk mutfaklarında bulgurla yapılan sayısız lezzetli tariflerden bir tanesidir. Genellikle yanında yoğurt veya ayran ile servis yaptığımız bulgur pilav çeşitleri, içine koyulan malzemeye göre sade veya et yemeklerinin yanında servis yapılabilir.

Yemekleri çeşitli olduğu kadar bulgurun tanelerinin ufaklığına göre çeşitleri de katogoriye ayrılır. Köftelik ve pilavlık gibi. Burada ilk geldiğim yıllarda bulmakta zorluk çeksemde sonraları yabancı ülkelerin ürünlerini satan marketlerde bulabiliyordum. Bazı eyaletlerde Türk marketleri ve Türk ürünleri bulmak daha kolay olabiliyor, özellikle Amerika'nın doğusunda mesela New York, New Jersey gibi eyaletlerde.  Californiya'da, bize yaklaşık yarım saat uzaklıkta  bir markette, aranan ürünlerimizden bazılarını satıyorlar, bulgur da bunlardan biri. 

Nerede olursanız olun, alıştığınız damak tatlarını hep arıyorsunuz. Gittiğim derslerde biz yabancılara  sorulan sorulardan biri, ülkemize ait en çok neyi özlediğimiz olur. Cevapta ise birinci sırayı geride kalan aile üyeleri, sonrada herkesin ülkesine ait yemekleri sıralanıyor. Meksikalı Meksika yemeklerini, Alman Alman yemeklerini, bizler Türk yemeklerini özlüyoruz. 

Ürünlerimizi satan marketler arayıp, bulunca benim gibi paket paket alıp, dondurucuya, dolaplara depolayanların sayısı oldukça fazla.

Burada bazı markalar bulguru 1 den 5'e kadar boy sırasına göre numaralamış. Türkiye'de bu şekilde numaralandırılmış  bulgur satılıyormu bimiyorum ama tarifteki bulgur pilavını 5 numaralı bulgurla yaptım. En iri bulgur olduğu için pilavlık bulgur diye de adlandırdım.

Malzemeler:
 • 2 su bardağı pilavlık bulgur
 • 4 su bardağı et suyu veya su
 • 400 gram domates (kabukları soyulup iri doğranmış)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 su bardağı yoğurt
 • 2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Hazırlanışı:
 1. Büyük bir pilav tenceresine sıvı yağı ve tereyağını koyup orta ateşte ısıtınız. Domatesleri ilave edip 10 dakika kadar pişiriniz.
 2. Domateslerin üzerine, et suyu ve tuz ilave edip kaynatınız. Kaynayan suya bulgurları ilave ediniz, birkaç kez karıştırıp tencerenin kapağını kapatınız.
 3. Bulgurlar suyunu çekince ısının altını kapatınız. Tencerenin yerini değiştirmeden, üzerine bir havlu kapatınız ve pilavı demlenmeye bırakınız.
 4. Yaklaşık yarım saat dinlendikten sonra, sıcak olarak yanında yoğurt ile servis yapınız. Arzu ederseniz, bir kaseye pilavdan koyup, ters çevirip tabağa şekilli olarak çıkarabilirsiniz.


8-10 kişilik

Afiyet olsun!