23 Temmuz 2012 Pazartesi

Güllaç

Geleneksel olarak ramazan ayında çok tüketilen Güllaç, zengin Türk mutfağının tatlıları arasında özel bir yeri vardır. Bu geleneksel sütlü tatlının yapımı ise oldukça kolaydır. Süt ve şekeri kaynatıp, ılıklaşınca, güllaç yaprakları üzerine dökerek tatlıyı hazırlamış olacaksınız. Biraz bekletip, arzunuza göre süsleyerek servis yapabilirsiniz. 

Gül suyunu güllaçta çok beğenirim ve severim. Gül suyu kullandığım güllacı gül reçeli ile süslemek ise yakıştırdığım bir tattır. Gül reçeli bulamadığım zamanlarda, bu tarifteki gibi, ona en yakın reçellerden biri olan Yabani Amber Çiçeği reçelini kullanıyorum.

Tarifte verdiğim ölçü, 6-8 kişilik, daha kalabalık sofralar için, yufkanın büyüklüğünde bir tepsi içersine, güllaç yapraklarını bütün olarak koyup hazırlayabilirsiniz. Kullanılacak yaprak sayısı arttıkça, şeker ve sütün miktarını ona orantılı olarak arttırabilirsiniz.

Not:  
- Şekerli sütün çok sıcak ve soğuk olmamasına dikkat ediniz. Çok sıcak olursa güllaç yaprakları eriyebilir, soğuk olursa sütü içine çekmesi uzun sürebilir.

- Tuzsuz Antep fıstığı bulamazsanız, bunu evde hazırlayabilirsiniz. Tuzsuz kabuklu fıstık alıp, dış kabuklarını soyduktan sonra, kaynar suda 3-4 dakika kaynatınız. Kabukları yumuşamış fıstıkları bir tel süzgeçten süzüp soğuk sudan geçiriniz. Temiz bir mutfak havlusu arasında ovalayınız. Ovaladıktan sonra ayrılmış olan kabukları ayıklayıp, fıstıkları bir tabağa yayınız ve bir kaç saat kurumalarını sağlayınız. Kuruduktan sonra ince çekerek süslemede kullanabilirsiniz.

Leziz ve güzel görünüşlü, geleneksel tatlıdan kesilmiş bir dilim...


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...Kabuklu tuzsuz Antep fıstığı...

Dış kabukları açılmış, güzel renklere bürünmüş fıstıklar...

Antep fıstığı üç farklı haliyle...
Fıstıklar haşlanırken....

Haşlanan fıstıklar soğuk sudan geçtikten sonra....
 Soğuk sudan geçmiş fıstıklar, havlu arasında ovalanıp kabukları ayrıldıktan sonra...

Ayrılmış kabuklar ve fıstıklar...
Antep fıstığı, en çok lifli çerezlerin başında gelmektedir. Çıkan kabuklardan ne kadar çok lifli  olduğu açıkça görünüyor...
Güllaç süslemek için kullanılacak yemyeşil fıstıklar....

Yabani amber çiçeği reçeli ve 250 gramlık kavanozda yaklaşık 11 adet çiçek...
Reçel haline gelmiş amber çiçeğinin yakından görünüşü, rengi ve büyüklüğü...
Bir güllaç yaprağı veya yufkası...
İnce bir güllaç yaprağı, ışığı geçiren, parlak ve beyaz renkte, kıvırdığınızda esnememeyen ve çıt diye kırılan bir yapıya sahiptir. 
Şeker süte eklenirken...
Borcama koyulmuş güllaç yaprakları...
Güllaç yapraklarına ılık şekerli süt ilave edilirken...

Bitmiş süt ve hazırlanmış güllaç...
Güllaç üstü kapatıldıktan sonra buzdolabına girmeden önce...
Buzdolabında bekletildikten sonra...
Servis yapmadan önce süslenip tatlandırılırken...
Süslendikten sonra....
 Kat kat yaprakların görünüşü ve geleneksel tatlı Güllaç dilimi...


Malzemeler:
  • 5 adet güllaç yaprağı
  • 1 litre süt
  • 1 1/2  su bardağı toz şeker
  • 1/2 su bardağı çekilmiş antep fıstığı, ceviz veya fındık
  • 1 yemek kaşığı gül suyu (arzuya göre ayarlanabilir)
  • 1 yemek kaşığı  kullanılan kuruyemiş tanelerinden  (süslemek için)
Hazırlanışı:
  1. Orta boy bir tencereye  süt ve şekeri koyup, arada karıştırarak ısıtınız. Şeker eriyip, süt kaynayınca ısının altını kapatınız ve ılımaya bırakınız.
  2. Güllaç yapraklarından birinin yarısını 2-3 eşit parçaya bölünüz ve  tatlıyı hazırlayacağınız derince bir kaba yerleştiriniz. (ben borcam kullandım) Üzerine çorba kepçesi ile 1 kepçe kadar ılıklaşmış sütten gezdiriniz. Güllaç yaprağının diğer yarısınıda aynı şekilde bölerek kaba yerleştiriniz ve tekrar üzerine bir kepçe süt gezdiriniz. Aynı işlemi güllaç yufkalarının tamamı ve süt bitinceye kadar tekrar ediniz.
  3. Süt ve güllaç yapraklarının tamamını kullandıktan sonra, tatlının üzerini streç folyo ile kapatıp buzdolabına veya soğuk bir yere koyunuz. Yaklaşık yarım saat bekletiniz. Üzerine gül suyunu gezdiriniz ve süsleyip dilimlere keserek servis yapınız.

6-8 kişilik

Afiyet olsun!