4 Temmuz 2012 Çarşamba

Havuçlu Taze Börülce Salatası


Kolayca hazırlanan Taze Börülce Salatası, Türk mutfağından çıkmış, lezzetli, faydalı güzel bir  tarif.

Taze Börülce Salatası'nı, 1977 yılında İzmir'e gittiğimde ilk defa yemiş ve çok sevmiştim. Bu seyatten İstanbula döndükten sonra,  birçok yerde taze börülce aradım ama bulamadım. Uzun yıllar sonra bazı market ve pazarlarda satılmaya başlanmıştı. Her gördüğümde alır, öğrendiğim salata tarifini yapardım. Buraya (Amerika) geldikten sonra da uzun yıllar görmedim. Son zamanlarda, değişik sebze ve meyve çeşitlerinin bol olduğu Meksika veya Uzak Doğu marketlerinde satıldığını görmeye başladım. Bazen sadece taze börülce ile, bazen tarifteki gibi havuç ile börülce salatası hazırlar ve çok severek yerim. Buradaki börülceler bir hayli uzun. Belki şimdi satılıyor olabilir ama, ben Türkiye'de bu uzunlukta olanlarına hiç rastlamadım. 

Taze börülce ile, taze fasulye gibi zeytinyağlı yemekte  yapabilirsiniz.

Salatanın bol sarımsak ile yapıldığı bu resimde daha net görünüyor... Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Uzun taze börülceler....


Taze börülcenin uzunluğu yaklaşık 22 inch veya 50 cm...


Börülceler örgü yapılabilecek kadar uzun...


Yakından taze börülceler....

Börülceler haşlanırken...

Sıcak sebzeler buzlu suda....
Haşlanmış havuçlar buzlu suda soğurken. Haşlanmış börülcelerede aynı yöntem uygulanıyor...
Haşlandıktan sonra buzlu suda soğutulmuş taze börülce ve havuç salata olmaya hazır...


Salatanın sosu ilave edilip, buzdolabında bekletildikten sonra servis tabağında...

 
Malzemeler:
 • 1/2 kg taze börülce 
 • 1 adet orta büyüklükte havuç (5 santim uzunluğunda ince kesilmiş)
 • 2 litre su 
 • 1 tatlı kaşığı tuz (kaynama suyuna) 
 • 5-6 diş sarımsak (ezilmiş) (arzuya göre ayarlanabilir ama salatanın özelliği bol sarımsaklı olması)
 • 1/4 su bardağı zeytinyağ
 • 1 çay kaşığı tuz (sos için, arzuya göre ayarlanabilir)
 • 1/4 su bardağı taze limon suyu
Hazırlanışı:
 1. Sosu hazırlamak için, derin bir kaseye zeytinyağ, tuz, limon suyu, sarımsak ekleyip karıştırınız ve kokmaması için üzerini kapatıp buzdolabında bekletiniz.
 2. Büyük bir tencereye 2 litre su ve tuz koyup kaynatınız. Kaynayan suya börülceleri bütün olarak koyup pişirinız. Börülcenin cinsine ve damak zevkinize göre yaklaşık 10 ile 20 dakika arası haşlayınız. 
 3. Börülceler haşlanırken, derin ve büyük bir kaba yarısına kadar buz koyup üzerine bira su ilave ediniz. Pişmiş börülceleri bir sügeçten geçirip buzlu suya oturtarak soğumalarını sağlayınız. Eğer piştikten sonra sıcak bırakırsanız, hala pişmeye devam eder ve istediğiniz kıvamdan daha yumuşak olurlar. 
 4. Soğumuş olan börülceleri buzlu sudan çıkarıp süzülmelerini sağlayınız. Soğumuş ve süzülmüş börülcelerin uçlarını kesip atarak,  5 santim kadar uzunluklarda kesiniz. 
 5. Aynı pişirme ve soğutma yöntemini havuçlar içinde yapınız. (Havuçları önceden doğradığınız için piştikten sonra kesmenize gerek yok) Havuç ve börülce farklı pişme süreleri olduğu için ayrı ayrı pişirmek daha iyi netice veriyor.
 6. Soğumuş börülce ve havuçları derin bir kasede harmanlayınız. Üzerine hazırladığınız sosu döküp tekrar karıştırınız. Salatayı servis yapmadan önce, buzdolabında üstü kapalı olarak 15 dakika kadar bekletip servis tabağına aktarınız ve soğuk olarak servis yapınız.


4 kişilik

Afiyet olsun!