9 Temmuz 2012 Pazartesi

Muzlu İrmİk PastasıMuzlu İrmik Pastası, bir çok kişinin tarifini bildiği Muzlu İrmik Tatlısının kaplanmış ve süslenmiş hali. Hafif bir pasta tarifi arayanlar için güzel bir alternatif. Özellikle sıcak yaz günlerinde, mutfakta fazla vakit harcamadan kolaylıkla yapabileceksiniz ve konuklarınıza da serin ve ferah bir tatlı ikram etmiş olacaksınız. Karla kaplanmış gibi bembeyaz yüzeyine ise arzunuza ve elinizde bulunan malzemelere göre süslemeler yapıp, etkileyici, çarpıcı, şık bir görüntü sağlayabilirsiniz.

İrmik tatlısının tarifi ne kadar eskilere dayanıyor bilmiyorum ama en genç yaşlarımdan beri severek yediğim ve fırsat buldukça yaptığım güzel tariflerden birisi benim için. Fakat muz dilimlere kesilip, tatlının arasına koyulduktan bir müddet sonra kararmaya başlaması hiç hoşuma gitmezdi. Çözüm olarak, muz dilimlerini taze limon suyu, taze portakal suyu gibi ekşi ve asitli suyun içinde bekletince kararmalarını önlemiş oldum. Uzun zamandan beri, muzları kararmayan, bu güzel tarifi keyifle yapıyorum. Gördüğünüz gibi daha da ileri giderek pasta haline de dönüştürdüm. Umarım beğenir, sevdikleriniz için yapar ve güzel anlar yaşarsınız.

Sadece Muzlu İrmik Tatlısı olarak yapmak isteyenler, hazırladıkları tatlıyı bir borcam veya benzer kaba dökerek, buzdolabında soğuduktan sonra sade olarak servis yapabilir. Tarçın veya kakao ile süsleyebilirler. Muz yerine şeftali, mandalina gibi meyveler dilimleyip tatlandırabilir. İrmik tatlısı hem hazırlaması kolay, hemde elinizin altında bulunan, yakışabilecek bir çok malzemeyle süslenip, sunulabilir.
Pastadan kesilip servis yapılan, soğukluğu ile serinletici, muz ve hindistan cevizi ile tropikal tatlardaki lezzetli dilim...

 Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Ön hazırlık olarak muz dilimlerinin kararmaması için, limon suyu ve mandalina suyunda  bekletilmesi....
Krem şanti, süzme yoğurt ve pudra şekeri  spatula ile karıştırırlırken...


Süt, irmik, toz şeker ve vanilya pişerken....
Pastaya güzel bir tat verecek olan hindistan cevizi rendesi ilave ediliyor...
"Blup blup blup" diye ahenkli sesler çıkararak, tatlının piştiğini haber veren, küçük tepeler oluşturmuş gözecikler... ısının altını kapatma zamanı...
Henüz çok sıcak olan irmikli karışıma, yağ karıştıralarak eritilir ve kremamsı güzel bir tat sağlanır... 
Borcam veya benzeri bir kaba, streç folyo döşenip hazırlanan malzemenin yarısı boşaltılmış ve yüzeyin tamamını kaplayacak olan muzlar sıralanmaya başlamış....


Limon suyunda kararmaması için bekletilen muz dilimleri, delikli bir kaşıkla alınıp, tatlının üzerine koyulmadan önce suları süzülürken...


Yüzeyi muz dilimleri ile kaplanmış irmik tatlısı...
Muz dilimlerinin üzerini kapatmış ikinci  kat...

Rende hindistan cevizi serpilmiş tatlı soğumak üzere buzdolabında beklemeye hazır...
Soğumuş irmik tatlısı, servis yapılacak düz bir tabağa ters çevrilerek  çıkarılırken...

Tatlının üzerinden kalıp çıkarıldı, sıra folyonun çıkarılmasında... 
Tatlının üzerine sürülmüş, süzme yoğurt, krem şanti ve pudra şekeri karışımından oluşan pasta kaplaması... 

İrmik tatlısının tamamının kaplanmış hali...Mis gibi tropikal kokulu, tatlandırılmış hindistan cevizi rendesi, ambalajı ile... İngilizce "Coconut"ın Türkçe'ye çevirimi "Hindistan Cevizi" ve  "kokonat" olarak söyleniyor. Resimdeki paket 198 gram ve Yaklaşık olarak 4 su bardağından fazla bir miktarda. Fiyatı ise 3-4 dolar civarında...

Kar gibi bembeyaz pastanın yan kenarları, hindistan cevizi rendesiyle  kaplı iken...

Elinize bir miktar hindistan cevizi rendesi alıp, avucunuzun içi ile pastanın kenarlarına kolayca yapıştırabilirsiniz. Elinize fazla hindistan cevizi rendesi koymanız bu işlemi yapmanızı zorlaştırır...

Avucunuzdaki hindistan cevizi rendesini eliniz iyice yanaştırıp, hafif bastırarak, kaplamaya yapışmasını sağlayınız...
Beyaz tuvale bakar gibi, arzunuza göre süsleyebileceginiz görüntü....
Bahçemdeki ağaçtan kopardığım taze mor çiçeklerle süslenmiş güzel görünüşlü pasta...
Kolaylıkla ve dağılmadan kesilebilen hafif yaz pastası...
Pastadan kesilmiş lezziz bir dilim...
 Pastanın iştah açıcı iç görünüşü...

Frambuz gibi başka taze meyvelerle de süslenebilen şık bir pasta....


Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi rendesi
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
İç Malzemesi için:
 • 2 adet olgunlaşmış büyük boy muz
 • 1/2 su bardağı limon suyu
 • 1/2 su bardağı portakal veya mandalina suyu
Kaplaması için:
 • 1 su bardağı krem şanti
 • 1 su bardağı süzme yoğurt (ekşi olmamasına dikkat ediniz)
 • 1/4 su bardağı pudra şekeri
 • 1 su bardağı hindistan cevizi rendesi
Süslemesi için:
 • Yenebilen çiçekler veya frambuz gibi, renkli ve taze meyveler kullanabilirsiniz.
Hazırlanışı:
 1. Tatlıyı hazırlayacağınız borcam veya benzeri kaba streç folyo yayıp kenarda bekletiniz.
 2. Derin bir karıştırma kabına limon suyu ve portakal suyunu koyunuz. Muzların kabuklarını soyup yaklaşık 1 santim kalınlığında keserek, bekletmeden limon ve portakal suyu karışımına ilave ediniz. Hafif karıştırarak muzların her taraflarının bu ekşi suya bulaşmasını sağlayınız, ve kenarda bekletiniz.
 3. Kaplaması için, derin bir karıştrma kabına krem şanti, süzme yoğurt ve pudra şekerini koyup, spatula ile, dairesel hareketlerle karıştırınız. Buzdolabında bekletiniz.
 4. Tatlıyı hazırlamak için uygun bir tencereye, süt, irmik, toz şeker, vanilya, hindistan cevizi rendesi koyup orta ısıda, arada karıştırarak pişiriniz. 
 5. Pişen malzemeler hafif tepecikler oluşturup kabarmaya başlayınca ısının altını kapatıp tencereyi kenara alınız. Tereyağ ilave ediniz ve tahta kaşıkla malzemelere tamamen karışmasını sağlayınız.
 6. Hazırlamış olduğunuz karışımının yarısını streç folyo ile kaplanmış borcama döküp yayınız. 
 7. Muz dilimlerini tek sıra olarak tatlının üzerine döşeyiniz. Muzların üzerine tenceredeki tatlının diğer yarısını tamamen döküp muzları kapatacak şekilde yayınız. 
 8. Üst tarafına 1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi rendesi serpip, buzdolabında yaklaşık 1 saat soğumaya bırakınız.
 9. Soğumuş olan irmik tatlısını, düz ve büyükçe bir servis tabağına ters çevirerek aktarınız. Üstteki hindistan cevizli kısım aşağıda kalacak. Streç folyoyu çekip alınız. 
 10. Servis  tabağına çıkarılmış irmik tatlısının üst ve yan kısımlarını, bir spatula veya geniş bıçak yardımı ile, hazırladığınız kaplama ile eşit olarak kaplayınız.
 11. Hindistan cevizinden 1 yemek kaşığı kadar avucunuza koyup, kenarlara yapıştırınız. Bu işlemi bütün kenarlar kaplanana kadar devam ediniz. 
 12. Kenarlar kaplandıktan sonra en üst kısmı da hindistan cevizi ile kaplayıp, buzdolabında tekrar yarım saat kadar soğumaya bırakınız. Ne kadar uzun bırakırsanız, kaplama malzemesi katılaşıp, daha yoğun bir hal alır ve tatlar biribirine daha çok karışırak lezzeti artar. Hatta bir gece önceden de hazırlayabilirsiniz. 
 13. Buzdolabında soğumuş olan tatlıyı arzunuza göre süsleyip soğuk olarak servis yapabilirsiniz.


8-10 kişilik


Afiyet olsun!