17 Ağustos 2012 Cuma

Ev Yapımı Baklava - Cevİzlİ

Bayramlarımızın geleneksel tatlılarından biri olan baklava sayısız çeşitleriyle satılıyor olsa da bazılarınız evde yapmak isteyebilir. 

Hamur işleri yapmaktan hoşlananlar için bol resimlerle ve detaylı anlatımla Ev Yapımı Baklava tarifini kolaylaştırmaya çalıştım. Biraz vakit ayırıp  sabır göstererek deneyebilirsiniz.  Yufkaları açmaya eliniz alıştıktıktan sonra sizlerde çok değişik şekil ve malzemelerle farklı tatlar yaratabilirsiniz. Buradaki ölçülerle, toplam ağırlığı yaklaşık 2 kilo olan bir baklava yapmış olacaksınız.
 
Her bir yufkanın tek tek açılması yaklaşık 5-8 dakika sürmektedir. Toplam açma  süresini buna göre hesaplayabilirsiniz. (Yaklaşık 2 saat) Bu süreci azaltmak isterseniz yufkaları üst üste koyarak açmaya çalışın.  Önce iki bezeyle deneyin, sonra sayıları arttırarak açabilirsiniz.

Bayramların dışında özel günlerinizde de, özellikle kalabalık toplantılar için hazırlayabilirsiniz. Baklava benim burada çok sıklıkla yaptığım bir tarif. Özellikle yabancılar Türk olduğumu duyunca benden baklava yapmamı istiyorlar bende her defasında yapıyorum. Bazen hazır yufkayla bazende evde kendim açarak. 

Noel zamanı gittiğim davetlere, baklava yapıp götürüyorum. Ambalajınıda Noel'e uygun hazırlıyorum. İlerdeki günlerde yaptığım o paketleri ve tarifleri blogta yayınladığımda görebilirsiniz.


Baklava hazırlarken Süzme Tereyağ kullanmanızı tavsiye ederim. Süzme tereyağını evde hazırlayabilirsiniz. Daha önceden bloga koyduğum bu anlatımın detaylarını mavi renkteki yazıların olduğu linklere tıklayarak görebilirsiniz.


Fırından çıkmış bir tepsi baklava şurup dökülmeden önce...


Bir resim bin sözcük...ile anlatım...

Baklavaya koyulacak çekilmiş ceviz...arzuya göre antep fıstığı da kullanılabilir...


Baklava için kullanılacak, her evde bulunabilen kolay malzemeler...

Karıştırma kabında sıvı malzemeler karışmak üzere...

Tel çırpıcıyla karıştırlmış malzemelerin görünüşü...

Sıvı malzemelere unun yarısı ilave edilmiş ve karıştırılırken...

Unun kalan kısmı ilave edildimiş ve elle yoğurulup toparlanacak olan malzemeler...

 Hafif unlanmış tezgah üzerinde yoğrulacak olan baklava hamuru...

Hamur yoğrulup yumuşak ve düzgün bir hal aldıktan sonra...Ağırlığı yaklaşık 900 gram...

Hamur en az 1 saat dinlendirmek üzere, tekrar karıştırıldığı kaba aktarılıp üzeri streç folyo ile kapatılmış haliyle...

Dinlenmiş hamur, hafif unlanmış tezgah üzerinde rulo haline getirilip, 20 eşit parçaya ayrılacak...bu işlem için önce hamur rulo haline getirilip, eşit iri parçalara, sonra cevizden büyük olmayan küçük parçalara bölünecek...
 
Ceviz büyülüğünde kesilmiş her bir hamuru dışardan içeri doğru katlayıp düzgün bir yuvarlak haline getirilişi...

Minik hamurun, dinlenirken alt kısımda kalacak katlanmış şekli...

 Her biri baklavanın bir katını oluşturacak minik hamurdinlenmeye hazır...Her bir minik beze yaklaşık 45 gram...

20 katlı baklavanın 20 minik hamuru...kurumaması için bu hamurların üzerini kapalı tutunuz.
Üzerine hafif nişasta serpip merdaneyle açılan  minik bezelerden biri...

Bir karıştan biraz daha büyükçe açılmış beze...
Yine yukardaki gibi aynı ölçülerde açılmış ikinci bezenin, diğer bezenin üzerindeki görüntüsü...

5 adet açılmış beze üst üste...5 katı aynı anda incecik yufka olacak şekilde açabilirsiniz veya daha çok katı üst üste koyup deneyebilirsiniz...Bir seferde 3 kat bir arada açılmış yufka...

Yufkayı tek kat olarak da açabilirsiniz...tek kat yufkanın tepsiye aktarılışı...bu işlemi yaparken oklavayı elinizle hafif döndürerek yufkayı kolaylıkla tepsiye aktarabilirsiniz.

Baklavanın ilk yarı katını oluşturan 10 adet yufka serilmiş haliyle...

Yufkaların üzerine yayılmış toz şekerli ceviz...

Cevizlerin üzerine koyulacak diğer 10 yufkanın açılışı...Resimde görüldüğü gibi, üst üste açılmış yufkalar bazen birbirine yapışabiliyor. Böyle olmasına rağmen onları birbirinden ayırmak oldukça kolay...Her bir yufkanın tek tek açılması yaklaşık 5-8 dakika sürmektedir. Toplam açma  süresini buna göre hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat süren bir süreç olacak. Bu süreci azaltmak isterseniz yufkaları üst üste  açmaya çalışın.

Bir minik bezeden oluşan, yaklaşık 40 santim çapındaki yufkanın, ne kadar ince ve şeffaf açılabildiğini gösteren bir resim...
Yufkaların tamamı tepsiye yerleşmiş halde ve sıra kesilmesinde....

Kesilmeden önce kenarları hafifi bastırarak düzelmek baklavaya daha hoş bir görüntü sağlayacak...

Baklava önce ortadan ikiye, sonra 4 e kesilip, oluşan her bir üzgen ayrıca teker teker kesilip resimdeki gibi şekillendirilecek...

Oluşan üçgenin uzunlamasına önce ortadan sonra yanlara doğru kesilmiş şekli...

Baklava dilimlerini oluşturan verev kesimler...

Kesmeye devam...

Baklavanın kat kat yufkaları  kesildikçe ortaya çıkan baklava dilimi şekilleri ve en güzeli ortada oluşan (bana göre) çiçek şekli...

Tamamı kesildikten sonra ortadaki çiçek şekil...

Tamamı kesilmiş haliyle çok güzel görünen baklava...

Baklavaya koyulacak Süzme Tereyağ.... (buradaki mavi renkli linke tıklayarak  yağın hazırlanış tarifini okuyabilirsiniz.)
Erimiş ve ısıtılmış Süzme Tereyağ baklava dilimlerinin üzerinde gezdirilirken...

Süzme Tereyağ gezdirilmiş baklava pişmek üzere hazır...

Baklava fırında...fırının ısısının çok sıcak olmamasına dikkat ediniz. Eğer fazla sıcak olursa, yufkaların alt ve üst kısımları daha çabuk kızarıp, iç kısımları hamur kalabilir.

Baklava piştikten sonra nar kızarmış haliyle şerbetinin dökümüne hazır...

Pişmiş baklavanın tepsideki görüntüsü...şurup henüz dökülmemiş haliyle...


Ilık baklavaya sıcak şurup dökülürken...

Şurubu yeni dökülmüş baklava...

Şurubu tamamen çekmiş baklavadan bazı dilimler servis tabağına aktarıldıktan sonra, bir başak  sapına benzeyen bazı baklava dilimleri...

20 katlı baklava dilimi...

Baklava dilimleri servis edilmek için hazırlanırken...

Baklavayı sade veya üzerine ceviz koyup servis yapabilirsiniz...

Geleneksel bayram tatlısı servise hazır...

Arzu edenler yanında dondurma ile  ikram edebilirler...

Yakından görünüm...

Partilerde, kalabalık toplantılarda, kap kek kağıtlarına koyduğunuz baklava dilimleri servis için kolaylık sağlıyacaktır...

Çekilmiş cevizle süslenmiş, kap kek kağıtlarındaki baklava dilimleri...


Malzemeler:
Şurup için:
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 1/2 su bardağı su
 • 1/4 limon suyu
İç malzemesi:
 • 1 1/2 su bardağı çekilmiş ceviz (arzuya göre arttırılabilir)
 • 1/4 su bardağı toz şeker
Hamuru için:
 • 1/4 su bardağı sıvı yağ (kokusuz)
 • 1/2 su bardağı süt
 • 1/2 su bardağı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yumurta (oda sıcaklığında)
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
 • 4 su bardağı un
 • Yufkaları açmak için yeterince mısır nişastası ve un
 • 200 gram süzme tereyağ (yağın tarifini görmek için yandaki mavi yazıya tıklayınız)
Hazırlanışı:
 1. Yaklaşık 40 santim çapında bir fırın tepsisini margarinle yağlayınız.
 2. Bir karıştırma kabında çekilmiş ceviz ve toz şekeri harmanlayınız.
 3. Derin bir karıştırma kabına, sıvı yağ, süt, yoğurt, sirke, tuz, yumurta koyup tel karıştırıcı ile malzemeler birbirine karışıncaya kadar karıştırınız. 
 4. Karışımın üzerine unun yarını ve kabartma tozunu ilave edip yine tel karıştırıcı ile karıştırınız. Tel karıştırıcıyı bir kenara çıkarıp unun kalanını malzemelere ilave ediniz ve elinizle hepsi birbirine karışıncaya kadar biraz yoğurunuz. Gerekirse un veya süt ilave edebilirsiniz.
 5. Hazırlamış olduğunuz hamuru hafif unlanmış tezgah üzerine çıkararak hamur yumuşak ve düzgün bir hal alana kadar yoğurunuz. Yoğurduğunuz hamuru tekrar karıştırma kabına koyup üzerini streç folyo ile hava almayacak şekilde kapatıp en az 1 saat dinlenmeye bırakınız. Hamuru 3-4 saate kadar dinlendirebilirsiniz. Yaklaşık 900 gram bir hamur elde edeceksiniz.
 6. Dinlenmiş hamuru hafif unlanmış tezgah üzerine çıkarıp rulo haline getiriniz ve 20 eşit parçaya keserek bezelere ayırınız. Her bir beze yaklaşık ceviz büyüklüğünde olacak. ( her birinin ağırlığı yaklaşık 45 gram)
 7. Bezelerin herbirini dışardan içeri katlayıp yuvarlak hale getiriniz, katlı olan kısımları altta kalacak şekilde hafif unlanmış bir zemine veya tabağa koyunuz. Üstünü hava almayacak şekilde örtünüz. Diğer bezeleride aynı şekilde hazırlayınız. 
 8. Bezeleri hazırladıktan sonra, hafif unlanmış tezgah üzerine bir bezeyi alıp elinizle hafif bastırıp yassı hale getiriniz. Yassı olmuş bezenin üzerini kaplayacak şekilde elinizle, yaklaşık 1 çay kaşığı ölçüsünde nişasta sürünüz. Nişasta sürülmüş bezeyi merdaneyle 1 karıştan biraz daha büyük olacak şekilde açınız. Eğer yufkaları teker teker açmak isterseniz merdaneyle açabidiğiniz kadar, yuvarlak olacak şekilde açınız. 
 9. Yufkayı merdane ile açtıktan sonra, tepsinin ölçüsüne uygun şekilde oklavayla açmaya devam ediniz. Açtığınız yufkayı tepsiye yayınız. Yufkayı açarken, gerektikçe arada nişasta kullanınız. (Nişastayı mümkün olduğunca az kullanmaya çalışınız.) 
 10. Birkaç yufkayı üst üste açmak için, açmak istediğiniz sayıda bezeyi tek tek merdane ile bir karışdan daha büyükçe bir ölçüde açınız. Açtığınız bu yufkaların bütün yüzeyini  kaplayacak şekilde, elinizle nişasta sürünüz ve üst üste koyunuz. Merdaneyle açabildiğiniz kadar açınız. İstenilen ölçüye gelene kadar oklava ile açmaya devam ediniz. Gerektikçe nişasta kullanabilirsiniz, yufkaları arada alt üst yapabilirsiniz.
 11. İlk 10 yufkayı tepsiye yerleştirdikten sonra, şekerle harmanlanmış cekilmiş cevizi yayınız.
 12. Yufka açma işlemine devam ederek diğer 10 katı da cevizlerin üzerine yayınız. 
 13. Bütün yufkalar yayıldıktan sonra, gerekirse tepsinin kenarlarında (yukarıdaki resimdeki gibi) yufkalara düzeltme işlemi yapınız. 
 14. Baklavayı resimlerde anlatıldığı gibi veya arzunuza göre dilimlere kesiniz.(kesme işlemini yapmadan önce fırının sıcaklığını 180 dereceye ayarlayıp ısıtınız.)
 15. Süzme tereyağını ısıtıp baklavanın üzerinde gezdiriniz ve tepsiyi önceden 180 derecede ısıtılmış fırına koyunuz. Yaklaşık yarım saat, üzeri kızarana kadar pişiriniz.
 16. Tepsiyi fırından çıkarıp tel ızgara üzerinde ılıklaşması için bekletiniz. (yaptığınız baklavanın mümkünse resmini çekip anı olarak saklayabilir, arzu ederseniz paylaşabilirsiniz.)
 17. Baklava tel ızgara üzerinde ılıklaşırken, şurubu hazırlamak için, derince uygun boydaki bir tencereye toz şeker ve suyu koyup, ortanın üzerindeki bir ısıda yaklaşık 20 dakika kaynatınız. Limon suyunu ilave edip 1 dakika kadar daha kaynayınca ısının altını kapatınız. Sıcak şurubu ılıklaşmış baklavanın üzerine gezdirerek dökünüz ve baklava soğuyana kadar bekleyiniz. Bu soğuma esnasında tepsinin üzerini örtmeyiniz. 
 18. Soğumuş olan baklavadan dilimler çıkarıp servis yapacağınız tabaklara koyunuz. Üzerlerini arzunuza göre süsleyip servis yapınız. Baklavayı hava almayan kapaklı bir kap içersinde 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.


Yaklaşık 2 kg baklava

Afiyet olsun!