9 Ağustos 2012 Perşembe

Pİşİ

Pişi, yapması kolay ve sevilerek yenilen güzel tariflerimizden biridir. Mayalı hamurdan yapılır. Yuvarlak veya üçgen olarak hazırlanabilir. Pişmiş hamur ılıklaştıktan sonra bolca pudra şekeri serpilip tatlandırılır. Pudra şekerine ilave olarak tarçın serperekte farklı bir tat oluşturulabilir. Çocuklarınızında çok seveceği bu tarifi çay sofralarınız içinde hazırlayabilirsiniz.

Bolca pudra şekeri serpilmiş lezziz Pişi...
Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Pişi hamuru dinlendirilmek üzere üzeri kapatılacak...(bu resmi çok bulanık çekmişim)

Açılmış ve ortası kesilmiş Pişi hamuru...

Hamur derin yağda kızarırken...

Kağıt havlu üzerinde yağını çekerken ılıklaşan Pişi hamurları...Malzemeler:
 • 1 su bardağı un
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 1/2 tatlı kaşığı kuru maya
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı ılık su (maya için)
 • 1/4 su bardağı su  (hamur için)
 • Yeterince pudra şekeri (yaklaşı 1/2 su bardağı)
 • Tarçın
 • Kızartmak için sıvı yağ
Hazırlanışı:
 1. Bir kase içersine maya, toz şeker ve ılık suyu koyup karıştırınız. Kabarması için yaklaşık 10 dakika bekletiniz. 
 2. Derin bir karıştırma kabına un ve tuz koyup karıştırınız. Unun ortasını havuz şeklinde açıp kabarmış mayayı ilave ediniz. Elinizle dairesel hareketler yaparak  un ve mayayı biraz karıştırınız. Suyu yavaş yavaş ilave ediniz yine aynı hareketlerle un ve sıvı malzemelerin karışmasını sağlayınız. kulak memesi yumuşaklığında, elinize yapışmayacak bir hamur elde ediniz. Gerekirse biraz su veya un ilave ediniz. 
 3. Hazırladığınız hamuru hafif un serpilmiş derin bir kap içersine koyup üstünü örtünüz. Yaklaşık 45 dakika, kabarması için oda sıcaklığında bekletiniz. 
 4. Bekledikten sonra  iki misli büyüklüğe erişmiş hamuru hafif unlanmış tezgaha çıkarıp hafif yoğurunuz. 
 5. Hamuru 8-10 eşit parçaya bölünüz. Böldüğünüz hamurların herbirini tekrar yuvarlak hale getiriniz ve üzerlerini kurumaması için örtünüz.
 6. Bu hamurlardan bir tanesini, hafif unlanmış tezgah üstünde, merdane ile yaklaşık 10-12 santim çapında açınız. Ortasına artı işareti yapınız. Diğer hamurlarada aynı işlemi uygulayınız.
 7. Derin bir kızartma tavasında ısıtmış olduğunuz yağda, renkleri kızarana kadar, önce bir yüzünü sonra diğer yüzünü pişiriniz. Kızartma işlemini yaparken yağ ısısının ortanın biraz üzerinde olmasına dikkat ediniz. Aşırı kızgın veya düşük ısıda pişirmeyiniz. Mümkünse hamurları tek tek pişiriniz.
 8. Pişmiş hamuru kağıt havlu üzerine çıkarınız. Bütün hamurları pişirdikten sonra ılıklaşmasını bekleyiniz. 
 9. Ilıklaşmış hamurların üzerine bolca pudra şekeri serpip servis tabağına aktarınız ve ılık veya soğuk olarak servis yapınız. Çok sıcakken pudra şekeri koyarsanız hamur şekeri içine çekebilir ve pudra şekerli görüntüsü kaybolur.

 
8-10 adet

Afiyet olsun!