27 Ağustos 2012 Pazartesi

Sİgara Böreğİ - Peynİrlİ

Sigara Böreği, hazırlaması kolay, lezzetli Türk tariflerimizdendir. Çay sofralarının, yemek masalarının, davetlerin vazgeçilmezlerinden biri olan bu çok sevilen börek, üçgen kesilmiş yufkaların içersine beyaz peynir koyup sardıktan sonra yağda kızartılarak pişirilir. Arzu edenler peyniri sade kullanabilir veya resimdeki gibi maydanozla karıştırarak farklı bir tat yaratabilirler.

Bu güzel böreğin, taze yufkayla yapılanları daha lezzetlidir ama burada donmuş olarak satılan yufkalardan yaptıklarım dahi sevilerek yeniyor.

Verdiğim tarifi hazır üçgen kesilmiş yufkalardan hazırladım. Taze ve bütün yufka alanlar, her bir yufkayı büyüklüklerine göre 8 -12 adet üçgen parçaya kesebilirler.

Not: Kızartma yaparken yağ sıçramalarını azaltmak için, maydonozları yıkadıktan sonra bir mutfak havlusu üzerinde veya kağıt havlu üzerinde sularının süzülmesi için bekletiniz.


Servis tabağındaki Sigara Böreği çay sofrasında...arkada görünen Muzlu İrmik Pastası tarifini mavi yazı ile yazılmış linke tıklayarak görebilirsiniz.Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Donmuş olarak satılan üçgen yufkaların paketi. İçersinde 24 adet üçgen yufka var.


Paketten çıkmış yufkalar...
Yıkanmış maydanozlar mutfak havlusunda kururken...
 

Beyaz peynir çatalla ezilirken... peynirin cinsine göre, arzu edenler rendenin iri tarafıyla rendeleyebilirler.

Suyu süzüldükten sonra kıyılan maydanoz...

Sigara böreğinin içine koyulacak olan peynir ve maydanoz karışımı...

Üçgen bir yufkanın üzerine koyulmuş peynirli iç malzemesi...

Üçgenin iki kenarı içe katlanarak yufka sarılmaya hazırlanıyor...

Çok sıkmadan sarılan Sigara Böreği...
Pişerken açılmaması için uç kısmın su ile ıslatılması...

Sarma işlemi tamamlanmış Sigara Böreği pişmeye hazır...

Sarma işlemi tamamlanmış Sigara börekleri kızartma yapılmak üzere...

Fazla kızgın olmayan yağda kızartılan börekler...

Bir yüzleri kızardıktan sonra çevrilip, diğer yüzleri kızartılan börekler...
Kızarmış börekleri tavadan tek tek çıkarırken aralarda birikmiş yağın, tavaya geri akmasını sağlamak için dik tutarak birkaç saniye bekletiniz ve kenarda duran kağıt havlu üzerine aktarınız.

Fazla yağların çekilmesi için kağıt havlu üzerinde beklerken...

Hazırlanmış leziz ve sıcak Sigara Börekleri servis tabağında...

Yakından bir görünüş...

Çay sofrasındaki iştah açıcı Sigara Börekleri...


Malzemeler:
 • 2 adet yufka (üçgen parçalara kesilmiş)
 • 300 gram beyaz peynir (yufkalarda kullanılacak miktara göre daha az veya çok olabilir)
 • 1/2 demet maydanoz (isteğe bağlı, yıkanmış, ince doğranmış)
 • Kızartmak için yeterince bittkisel sıvı yağ
Hazırlanışı: 
 1. Derin bir karıştırma kabı içersinde beyaz peyniri çatalla eziniz. İçersine doğranmış maydanozu koyup karıştırınız.
 2. Üçgen kesilmiş yufkaların birtanesini düz bir zemin üzerine yayınız. Üçgenin geniş olan kısmına, 1 yemek kaşığı kadar hazırladığınız peynirli içten koyunuz. Peynirli için dış kenarlara taşmamasına dikkat ediniz ve iki yan kenarları içeri katlayacağınız şekilde boş bırakınız.
 3. İki yan kenarlardaki boş bırakılmış kısımları peynirin üzerine doğru katlayınız ve üçgenin geniş olan kısmından içeriye doğru sigara sarar gibi, en uç kısma kadar sarınız. Bu sarma işlemini yaparken yufkayı ne çok sıkınız nede gevşek sarınız. 
 4. Üçgenin en ucunu suyla ıslatıp yapıştırınız. (Suyla ıslatma işlemini 2 ayrı şekilde yapabilirsiniz. Birincisi, küçük bir kaseye bir mikta su koyunuz, bu suya parmağınızı batırarak ıslatınız ve ıslak parmağınızı ügen kısma değdirerek ıslatıp yapıştırınız. İkinci ıslatma işlemi olarak, yine küçük bir kaseye su koyunuz ve sardığınız böreği elinize dikkatlice alarak, yufkanın ucunu kasedeki suya batırıp yapıştırınız.)
 5. Bütün üçgen yufkalara aynı işlemi yapıp ayrı bir tabağa diziniz. 
 6. Sarılmış sigara böreklerini pişirmek için bir kızartma tavasına yeterince yağ koyup, ortanın biraz üzerinde bir ısıda ısıtınız. (Yağı yüksek ateşte kızdırırsanız böreklerin dışı pişer fakat iç kısımlar hamur kalabilir.)
 7. Isınmış yağın içersine sigara böreklerini üst üste gelmeyecek şekilde koyunuz. Bir buçuk dakika kadar kızardıktan sonra, bir kızartma maşasıyla dikkatlice diğer yüzlerini çevirip yine bir buçuk dakika kadar kızartınız. Yeterli şekilde kızarmış börekleri teker teker tavadan alarak bir kağıt havlu üzerine çıkarınız. Börekleri tavadan çıkartırken, fazla yağlarının süzülmesi için dik tutarak yağların tavaya geri akmasını sağlayınız.
 8. Kızartma işemi bittikten sonra, kağıt havlu üzerinde yağları süzülmüş börekleri servis tabağına aktarınız, arzunuza göre süsleyerek sıcak veya ılık olarak servis yapınız.

Yaklaşık 16-24 adet sigara böreği

Afiyet olsun!