20 Eylül 2012 Perşembe

Çİkolatalı Bon Bon Şekerİ (Truffles Tarİfİ)


Çikolatalı Bon Bon Şekeri, kolayca hazırlayabileceğeniz bir şekerleme türüdür. İngilizce 'Truffles' (okunuşu Trafıls) olarak bilinen, bu güzel görünüşlü ve lezzetli şekerlemelerin hazır olarak satılanlarını pek çok kişi hediye olarak satın almaktadır. Sizlerinde evde yapabileceğiniz bu çok popüler şekerlemeyi, arzunuza göre süsleyip, ambalajlayıp, hediye olarak hazırlayabilirsiniz. 


Bayram ve özel günleriniz için de hazırlayabileceğiniz bon bon şekerlerini, kapaklı bir şekerlik içersinde 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.  Ana malzemeleri, krema, şeker, tereyağ, çikolatadan olan bu kolay tarife değişik tatlardaki likörler katılarak farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Resimde çikolata ve hindistan cevizi ile kaplanmış Bon Bon Şekerleri...
Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Kullanılacak malzemelerden krema, 50 gram kadar bitter çikolata, rum içersindeki kuş üzümü, rum...

Sütlü çikolata...farklı tatlarda çikolataları karıştırarak kullanabilirsiniz...

İri parçalara kesilen çikolata...

Krema içerinde benmari usulü eritilecek olan çikolata parçaları...

Erimiş çikolataya eklenen tereyağ...

Rum içersinde bekletilerek yumuşayan kuş üzümlerinin, erimiş çikolata malzemelerine katılışı...İstediğiniz değişik tatlar katıp farklı lezzetler yaratabilirsiniz, mesela portakal kabuğu rendesi...


Borcamda soğumaya bırakılan Bon Bon Şekeri'nin lezzetli  malzemesi...

Yaklaşık, 2 santim yükseklikte olacak şekilde bir kaba koyularak soğumaya bırakılan malzemeler...
Rendelenmiş çikolata ve hindistan cevizi kaplı Çikolatalı Bon Bon Şekerleri...


Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı krema
 • 225gram çikolata (arzunuza göre bitter, sütlü v.s)
 • 2-3 yemek kaşığı toz şeker (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1/4 su bardağı rum (isteğe bağlı)
 • 1/4 su bardağı kuş üzümü
Süslemek için:
 • Hindistan cevizi
 • Rendelenmiş çikolata
 • Kakao
 • Değişik minik renkli şeker v.s
Hazırlanışı:
 1. Bir kase içersine rum koyup, yumuşamaları için kuş üzümlerini ilave ediniz. 15 dakika kadar yumuşamalarını sağlayınız.
 2. Küçük bir tencereye yaklaşık 5-7 santim yüksekliğinde su koyup kısık ateşte ısıtınız. Isıya dayanıklı bir karıştırma kabına krema ve çikolata parçalarını koyup, ısınan tencerenin üzerine oturtunuz. Bir spatula ile arada bir karıştırarak çikolataların erimesini sağlayınız.
 3. Erimiş çikolatanın üzerine, toz şeker ve tereyağ ilave edip karıştırınız. Tereyağ eridikten sonra rum içersindeki kuş üzümlerini rum ile birlikte çikolatalı karışıma ilave edip karıştırınız. Isının altını kapatınız ve malzemeyi 20 x 20 santim ölçülerindeki bir borcam veya benzeri kaba boşaltınız. Yaklaşık 2 santim yüksekliğinde olacak malzemeyi bu şekilde soğumaya bırakınız. İyice soğuduktan sonra arzu ettiğiniz büyüklükte parçalara kesiniz ve elinizle yuvarlayınız. 
 4. Yuvarladığınız bon bonları düz bir tabak içersine yayılmış hindistan cevizi veya rendelenmiş çikolata parçalarının üzerine koyunuz. 2-3 adet olunca tabağı hafif sallayıp çikolata toplarının her taraflarının bu malzemelere bulaşmasını sağlayınız. 
 5. Bütün malzeme bitene kadar bu işleme devam ediniz. Çikolatalı Bon Bon Şekerlerini servis yapacağınız kaba aktarıp, üzeri kapalı olarak saklayabilirsiniz.
Yaklaşık 25-30 adet

Afiyet olsun!