17 Eylül 2012 Pazartesi

Zerdeçal Soslu Şİş Kebap

Zerdeçal Soslu Şiş Kebap, içindeki zerdaçal tadı ile farklı bir lezzette et yemeğidir. Kuzu etiyle yapılan  bu kebap evde fırınlarda pişirilebilir fakat mangalda kömür ateşinde pişerse çok daha lezzetli olur. Bahçemizdeki kömür ızgarasında pişirdiğim bu tarifi tüplü ızgarada da pişirirseniz yaklaşık aynı lezzeti elde edebilirsiniz. Evde yaptığım pide ile ikram ettiğim şiş kebanını ayrıca yanında bol bir yeşil salata ve ayran gibi içeceklerle servis yapabilirsiniz.


Zerdeçal, hint safranı, safran kökü gibi isimleri olan bu sarı renkli lezzetli baharatın ingilizcedeki yazılışı 'turmeric' okunuşu turmerik'tir.  Güney asya ülkelerinin yemeklerinde çok sıklıkla kullanılır. Sağlık ürünlerinden kozmetik ürünlerine kadar birçok alanda kullanılan zerdeçal, Hindistan'da 2500 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

 

Malzemeler:
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 adet yeşil sivri biber
 • 1 adet kuru soğan (iri doğranmış)
 • 4-5 diş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı zerdaçal
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 kg kuzu budundan kuşbaşı doğranmış et
Hazırlanışı:
 1. Bir blendar içersine yoğurt, sivri biber,  kuru soğan, sarımsak, zerdeçal ve tuz koyup püre haline getirerek zerdeçal sosunu hazırlayınız. (Blendarınız yoksa, bütün malzemeleri küçük küçük doğrayabilirsiniz.) 
 2. Püre haline gelen sos malzemelerini derin bir karıştırma kabına boşaltıp kuşbaşı etlerin tamamını içine katınız. Bütün malzemeleri karıştırıp, üzerini kapatarak buzdolabında bir gece veya 5-6 saat kadar bekletiniz. 
 3. Zerdeçal sosu içindeki bektilmiş etleri çıkarmadan önce tekrar karıştırınız. Etleri sostan çıkarıp şişlere arka arkaya, çok sıkışık olmayacak şekilde diziniz. Geriye kalan bulamacı atınız. 
 4. Etler şişlere dizili olarak bir tepsi veya benzeri bir kap içersinde ve oda sıcaklığında bekleklerken ızgarayı hazırlayınız. 
 5. İyice ısınmış olan ızgarada etlerin önce bir yüzünü sonra diğer yüzünü pişiriniz. Fazla kurutmadan ve yakmadan arada çevirerek pişirme işlemini tamamlayınız. 
 6. Arzu ederseniz şişlerle servis yapabilirsiniz veya etleri şişlerden çıkarıp, hazırladığınız bir sade pilav üzerine yayıp sıcak olarak sunabilirsiniz.
 7. Izgara işlemini evinizdeki fırınlarda, ızgara talimatına uygun olarak pişirebilirsiniz.
6 kişilik

Afiyet olsun!