31 Ekim 2012 Çarşamba

Hünkar Beğendİ

Hünkar Beğendi, Türk mutfağına ait leziz bir et yemeğidir. Aileniz ve konuklarınız için özel günlerde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bayramdan geri kalan etleriniz varsa (bugünlerde) denemeniz için bir alternatif olabilir.
 
Lezzetli bir tarif olan Hünkar Beğendi, zaman zaman, yine diğer lezzetli yemeğimiz Ali Nazik Kebabı ile karıştırılmaktadır. Benzerlikleri olsa da Hünkar Beğendi, közlenmiş  patlıcana süt koyularak yapılmakta, Ali Nazik ise yoğurt koyularak yapılmaktadır. 
.
Patlıcan, et, süt ve tarifteki diğer malzemelerle evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu nefis tarif, et ve etli yemek sevenlerin beğeneceği  bir ana yemek olarak listenizde yer alabilir.


Servise hazırlanmış bol domatesli, renkli görünümlü Hünkar Beğendi.
Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Tarifte kullanılacak malzemelerden bazıları, süt, soğan, şişelerde beyaz biber (sos için, isteğe bağlı) ve kurutulmuş frenk soğanı (süslemede kullandım, yerine maydanoz kullanılabilir) domates, közlenmiş patlıcan, doğranmış etler, sıvı yağ, tereyağ, sarımsak, tuz, salça, kekik, karabiber...
Buradaki marketlerden bulabildiğimiz Türk ürünlerinden birtanesi olan lezzetli Eski Kaşarımız...onu bulamazsam yerine gravyer peyniri kullanıyorum...
Rendelenmiş kaşar peyniri...Etler yağda pişerken...

Soğan ve sarımsaklar, biraz kavrulmuş olan ete ilave edilmiş pişmeye hazır...

Etler, soğan ve sarımsaklarla biraz piştikten sonra...

sıra domates, salça ve kekik ilavesinde...

Pişen malzemelere su ilave edilmiş ve etler yumuşayıncaya kadar pişecek...

Etler pişerken patlıcan püreye katılacak sosun hazırlanması...erimiş yağa katılan un...

Tel karıştırıcı ile un ve yağın karıştırılışı...

Pişerken toplanıp koyu bir kıvama gelecek olan un ve yağın görünüşü...

Kavruldukça daha da koyulaşmış un ve yağ karışımı..nasıl açılacak bu diye sakın panik yapmayın, soğuk süt ileve ettikçe çok kolay açılacak...

soğuk sütün ilave edilişi...bu işlem (sütün ilave edilişi) 4-5 kere tekrar edilecek...

Boza gibi bir kıvama gelmiş sos...

Közlenmiş patlıcanların  sosa ilave edilişi...Patlıcanların üzerine sıradaki malzeme rende kaşar peynir...Gerekli baharatlar da koyulduktan sonra karışımın son hali...

Henüz sıcak olan patlıcanlı ve peynirli sos tabakta...Patlıcan sosun ortasına koyulan etler ve yemeğin domatesli bol sosuyla renklendirilmiş iştah açıcı görünüm...


Biraz da yeşillik katarak süslenmiş, servise hazır lezzetli Hünkar Beğendi...


Malzemeler:
 • 1/4 su bardağı sıvı yağ
 • 1 kg et (iri küp halinde doğranmış, oda sıcaklığında)
 • 1 adet iri soğan (yemeklik doğranmış)
 • 3-4 diş sarımsak (doğranmış)
 • 4-5 adet domates (yemeklik doğranmış)
 • 1/2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1/2 tatlı kaşığı kekik
 • 2 su bardağı sıcak su veya et suyu (gerekirse daha az veya çok olabilir. Etlerin yumuşama süresine ve domateslerin salacağı su miktarına göre değişebilir. Suyu önceden 1 su bardağı olarak koyunuz, gerektikçe ilave ediniz.)
 • 1 çay kaşığı karabiber (arzuya göre ayarlanabilir)
 • 1 tatlı kaşığı tuz (arzuya göre ayarlanabilir)
Patlıcanlı sos için:
 • 3-4 adet kemer patlıcan (500-600 gram, yaklaşık 2 1/2 su bardağı ölçüsünde patlıcan ezmesi için)
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1/2 su bardağı un
 • 1 1/2 su bardağı soğuk süt
 • 1 çay kaşığı karabiber veya beyaz toz biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 limon suyu
 • 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi
 • Süslemek için maydanoz, taze soğanın yeşil yaprakları, frenk soğanı v.s (ince doğranmış)
Hazırlanışı:
 1. Patlıcanları yıkatıp kuruladıktan sonra sivri bir bıçakla ortasına kadar 3-4 yerinden deliniz. Mikro dalga fırında 10-12 dakika yumuşak olana kadar pişiriniz. 
 2. Patlıcanları ocak üzerinde arada bir çevirerek, fırının ızgarasında veya fırında da pişirebilirsiniz.Pişmiş patlıcanlar ılıması veya soğuması için bir kenarda beklettildikten sonra kabuklarını elinizle veya bir bıçak yardımıyla soyarak atınız.
 3. Patlıcan içlerini önce bıçakla ince ince doğrayıp bir karıştırma kabının içersinde çatalla iyice eziniz. Limon suyu katıp karıştırınız ve kenarda bekletiniz.
 4. Etlerin tamamını alacak büyüklükteki bir tencereye sıvı yağ koyup yüksek ateşte ısıtınız. Isınmış yağın içersine etlerin tamamını koyup 6-8 dakika arada karıştırarak kavurunuz. 
 5. Isıyı biraz azaltıp (ortanın üzerinde bir sıcaklıkta olacak) soğan ve sarımsakları ileve ediniz. 2 dakika daha arada karıştırarak pişiriniz. Domates, salça ve kekik ilave edip karıştırınız, üzerine su ilave ediniz. Tuz karabiber koyup bir iki kere karıştırdıktan sonra, tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 45 dakika pişiriniz. 
 6. Etler pişerken ayrı bir orta boy tencerede terayağ ve sıvı yağı orta sıcaklıktaki ısıda ısıtınız. Isınmış yağın içersine unun tamamını koyup tel bir karıştırıcı ile karıştırarak pişiriniz. Un hafif kavrulup sonrada topaklanmaya başlayınca üzerine sütün bir kısmını ilave ediniz, bu işlemi yaparken tel karıştırıcı ile karıştırmaya devam ediniz. Süt ilave edilmiş un önce açılmaya başlayacak fakat tekrardan toplanacak. Toplanınca tekrar bir miktar süt ilave ediniz ve devamlı karıştırınız. 
 7. Bu işlemi 4-5 defada, sütün tamamı bitinceye kadar tekrarlayınız. En sonunda (yaklaşık 6-8 dakika sonra) boza kıvamında bir sos elde edeceksiniz. Tuz ve karabiber ilave edip tekrar karıştırınız.
 8. Hazırlanan sosun içersine ezilmiş patlıcanları ve peynir rendesini katıp 1 dakika kadar karıştırınız. Hazırlanmış olan patlıcanlı sosun altını kapatınız.
 9. Patlıcan sosunu servis yapacağınız tabaklara eşit olarak koyup üzerine pişmiş olan etlerden ve sosundan koyunuz. Arzunuza göre süsleyip sıcak olarak servis yapınız. 

6-8 kişilik

Afiyet olsun!