14 Kasım 2012 Çarşamba

Ev yapımı Mayalı Poğaça

Pastanelerde satılan poğaçaları aratmıyacak bu lezzetteki tarifi denemek isterseniz pişman olmayacaksınız. Çay saatlerinizde, kahvaltılarda ikram edebileceğiniz gibi, çocukların beslenme çantalarına da koyabileceğiniz bu populer Türk poğaçasını evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.
 
NOT: Dipfrizde saklamak isterseniz, poğaçaları hazırlayıp yumurta sarısıyla süsledikten sonra dondurabilirsiniz. Yapmanız gereken difrizin alabildiği büyüklükte bir düz kapa yağlı kağıt seriniz. Poğaçaları yan yana ve birbirine değmeden yağlı kağıt üzerine diziniz. Bu şekilde dipfrize koyup dondurunuz. Donduktan sonra yağlı kağıt üzerinden alıp ziplak torbaya yerleştiriniz ve ağzını sıkıca kapatıp tekrar dipfrize koyunuz. Pişireceğiniz günün bir gece öncesi donmuş poğaçaları çıkarıp yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştiriniz. Açılması için buzdolabında bir gece bekletiniz. Sabahleyin veya pişirmek istediğiniz saatin 2-3 saat kadar evveli, oda sıcaklığında, hamurların mayalanıp kabarması için bekletiniz. Önceden ısıttığınız fırında, tarifteki anlatıma uygun olarak pişiriniz.  

Pişmiş poğaçanın elle ikiye bölünmüş iştah açıcı görüntüsü...


Bir resim bin sözcük... ile anlatım...

Kuru mayanın süte katılışı...

Maya süt içersinde bu haliyle beklerken...

Soğuk tereyağını isterseniz bıçakla küçük parçalara kesebilirsiniz...

ya da rendeleyebilirsiniz...

Un ve tereyağının karışmış hali...
Maya, süt ve şeker karışımının, havuz şeklinde açılmış boşluğa koyularak ilave edilişi...
Kuru malzemelerin sıvı malzemelere ilave edilişi...
Kuru malzemeler kenardan ortaya doğru sıvı malzemelere ilave edilirken...
Hazırlanmış hamurdan yumurta büyüklüğünde koparılmış parçalar...

Önce yuvarlak hale getirilmiş ve sonra yassılaştırılmış poğaça hamurları...

Yumurta sarısı sürülürken...

Çatalla şekil verilirken...

İlk sıra tamamlanmak üzere...

İkinci sıra çizilirken...İkinci sırada tamam...

Yumurta sarısına minik kare şekiller vermek için diğer açıdan çizilmesi...Yumurta sarılarına şekiller verildikten sonra, poğaçalar kabarması için yaklaşık 2-3 saat bekleyecek...Üzeri streç folyo kapatılmış, kabarmayı bekleyen hamurlar...
Bekledikten sonra kabarmış poğaça hamurları fırına girmeye hazır...Fırından çıkmış, nar gibi kızarmış ve mis gibi taze poğaçalar...

Yenmek için servis yapılmış klasik lezzetimiz...

Ev Yapımı Mayalı Poğaçanın, elle ikiye ayrıldıktan sonraki gürünümü...


Malzemeler:
 • 1 su bardağı ılık süt (yarısı su, diğer yarısı süt de olabilir)
 • 1 tatlı kaşığı tepeleme (kuru) hamur mayası
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tepeleme tuz
 • 250 gram tereyağ (soğuk)
 • 4 su bardağı un
 • 1 yumurta sarısı
Hazırlanışı:
 1. Yumurta sarısını bir kaseye koyup çatalla 1 dakika kadar çırpınız.
 2. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriniz.
 3. Orta boy bir karıştırma kabına sütü (veya su ve süt karışımı) koyup içersine şeker ve mayayı koyunuz. Karıştırmadan kenarda bekletiniz.
 4. Diğer tarafta, derin ve büyük bir karıştırma kabına unun tamamını koyup, ortasını havuz şeklinde açınız. Açmış olduğunuz havuza, rendenin iri tarafıyla tereyağını rendeleyiniz. (Arzu ederseniz tereyağını bir ekmek tahtası üzerinde bıçakla keserek küçük parçalara ayırabilir ve bu küçük parçaları una ilave edebilirsiniz.) 
 5. Yağ ve una tuzu ilave edip parmak uçlarınızla karıştırınız. Peynir kırıntısı gibi bir hale gelen bu karışımın ortasını tekrar havuz şeklinde açıp, diğer kasedeki süt, şeker ve mayayı ilave ediniz. Elinizle, bütün malzemeler bir araya gelip hamur halini alıncaya kadar yoğurunuz. Hamurun toplam ağırlığı yaklaşık 1050 gram.
 6. Yoğurduğunuz hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparınız. (Her biri yaklaşık 65 gram) Bu parçaları teker teker, avucunuzun içersinde önce yuvarlayıp sonra yassı bir şekil veriniz. Yassı şekil verdiğiniz hamurları belli aralıklarla tepsiye diziniz. 
 7. Tepside dizili ve henüz pişmemiş poğaçaların üzerine,  çırpılmış yumurta sarısını bir fırça yardımı ile sürünüz. Yumurtayı sürdükten sonra çatalla resimlerdeki gibi şekillendiriniz. Bu işlemden sonra, üzerlerini folyo ile kapatıp, poğaçaları kabarması için yaklaşık 2-3 saat bekletiniz.
 8. Bekleme süresinin sonuna doğru fırının sıcaklığını 195 dereceye ayarlayınız. Bu ısıya ulaşınca, folyoyu tepsinin üzerinden alıp atınız, tepsiyi poğaçaların pişmesi için fırına koyunuz.  
 9. Yaklaşık 22-25 dakika piştikten sonra tepsiyi tel bir ızgara üzerine çıkartınız. Hafif ılık olunca servis yapabilirsiniz. 


Yaklaşık 16 adet poğaça

Afiyet olsun!