20 Mart 2013 Çarşamba

Halka Soğan Kızartması

Halka Soğan Kızartmasını, blogumda daha önce yayınladığım "Ev Burgeri" veya diğer adı "Homeburger" tarifindeki resimlerde de görebilirsiniz. Genelde Hamburger yanında servis edilen Halka Soğan Kızartmasını, bizim değişik köftelerimizle veya uygun bulduğunuz başka tariflerle de servis yapabilirsiniz.
Yapması oldukça kolay ve çabuk olan bu tarifin kaplama hamurunu arzu ettiğiniz yoğunlukta hazırlayıp, daha az veya daha kalın bir kaplama olarak da pişirebilirsiniz. Az soda kullanırsanız, daha yoğun bir hamur elde edersiniz.


Daha önceden (Ekim ayında) yaptığım Ev Burgeri yanında servis yaptığım Halka Soğan Kızartması...Bir resim bin sözcük...ile anlatım...Halka halka kesilmiş soğan dilimleri...
Kaplama hamurunu hazırlamak için un, nişasta, kabartma tozu ve tuz karıştırma kabında...
İçme Sodasının ilave edilmiş hali...
Malzemeler karışmış haliyle...
Soğan halkaları hamura batırılmış...Hamurdan çıkarılmış soğan halkaları kızarmak üzere tabakta...Yağda kızaran halkalar...


Kızarmış halkalar yağdan çıkarılırken...Malzemeler:
 • 2 adet büyük soğan (yaklaşık 1 cm kalınlığında kesilmiş ve halkalar birbirlerinden ayrılmış)
 • 1/2 su bardağı un
 • 1/4 su bardağı nişasta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 3/4 su bardağı içme sodası
 • Kızartmak için yeterince sıvı yağ
Hazırlanışı:
 1. Sıvı yağını yeterli derinlikteki bir kızartma tavasına koyarak, ortanın üzerinde bir ısıda ısıtınız.
 2. Ayrı bir yerde, derin bir karıştırma kabına kuru malzemelerin hepsini koyup karıştırınız. 
 3. Kuru malzemelerin üzerine sodayı ilave edip, tel karıştırıcı ile karıştırınız. 
 4. Akıcı bir hamur haline gelen bu karışıma  soğan halkalarının bir kısmını ilave edip, her taraflarının hamura bulaşmasını sağlayınız.
 5. Hamura bulaşmış soğan halkalarını ayrı bir tabağa çıkararak fazla gelen hamurların süzülmesini sağlayınız ve önceden ısıtılmış sıvı yağ içersine dikkatlice koyunuz. Soğan halkalarını üst üste gelmeyecek şekilde kızartınız.
 6. Yağda kızaran soğan halkalarını gerekirse çeviriniz, yağ yeterli derinlikte ise çevirmenize gerek kalmadan her tarafı kızarmış olacak. 
 7. Kızarmış soğan halkalarını dikkatlice çıkarıp ayrı bir tabağa aktarınız. Arzu ederseniz, fazla yağlarının süzülmesi için kağıt havlu üzerine de çıkarabilirsiniz.
 8. Bütün soğan halkalarına aynı işlemi yapıp pişiriniz ve arzu ettiğiniz tariflerin yanında ikram ediniz.
4-6 kişilik

Afiyet olsun!