20 Ocak 2013 Pazar

Sİyah Tavuk Çorbası


Bu ilginç tarifi blogumda paylaşırken, Türkiye'de siyah tavuk bulma ihtimalinin oldukça düşük, belkide hiç olmama ihtimalini bilerek yazıyorum. Amacım deneyimimi paylaşmak, yabancı kültürlere, farklı tariflere ilgisi olanlara ek bir bilgi sunmak.  

Yoğurt Kitabı blogunda, Dünya Mutfakları başlığı altında yer alan Siyah Tavuk Çorbasının hikayesi yıllar önce Arizona'da, bir Uzak Doğu marketine gittiğimde başladı. Siyah tavuğu et royununda ilk defa gördüğümde önce şaşırdım fakat yabancı yemeklere olan ilgimden dolayı pişirip denemek istedim. Kendimce bir yöntemle pişirdim ama lezzetli bir sonuç elde edemedim. Uzak doğulu birisinden nasıl yapıldığını öğrenip tekrar pişirmeye karar verdim. Aradan yıllar geçmişti, bu kez Californiya'da, yine bir uzak doğu marketinde, orta yaşlarda, oldukça şık giyimli ve bakımlı bir uzak doğulu bayanı, et reyonundan siyah tavuk alırken gördüm. Hemen yanına yaklaşıp nasıl pişireceğini sordum. Oldukça samimi bir yaklaşımla bana nasıl pişirileceğini ve niye bu tavuğu beyaz tavuk yerine tercih ettiğini anlattı. Doktorunun tavsiyesi ile başladığını ve yine doktorunun ona yazdığı tarifi kullanarak hazırladığını söyledi. Sağlık için çok faydalı olduğunu ve özellikle bayanların haftada bir kez yemesinin yüksek faydalar sağladığından bahsetti. Tarifte kullandığı diğer malzemelerin reyonuna beni götürerek onlarıda gösterdi. Ona teşekkür edip ayrıldıktan sonra gerekli malzemeri alıp heyecanla eve geldim ve tarifi hazırladım. Gerçekten de ilk yaptığımdan oldukça farklı ve lezzetli bir sonuç elde ettim. 

Ayrıca Siyah Tavuk hakkında bilgilenmek istedim. İnternetten ve bazı uzak doğulu arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre, Siyah Tavuk normal tavuklara göre yağ oranı düşük, demir oranı daha yüksek olarak bilinmektedir. Genellikle çorba yapımında kullanılıyor. Çinde geleneksel olarak tedavisine inandıkları için, siyah tavuk etinden yapılan çorbayı tedavi edici olarak düşünmekte ve 1000 yıldan fazladır tedavi edici olarak kullanılmaktadırlar. Çok nadiren çevirmesi yapılmaktadır. Beyaz kürkleri olmasına rağmen, tam zıttı olarak derileri siyah, koyu mavi, koyu gri arasında, kemiklerinin rengi ise koyu siyah, koyu bej, koyu gri renklerindedir. Yaklaşık yarım kilo, bir kilo arasında ağırlıkta, genellikle baş ve bacakları beraber kesilmeden satılıyor. Tüylerinin ipek gibi yumuşaklığından dolayı ipek gibi anlamına gelen Silkie olarak da bilinmektedir.
Kesin olarak nereden geldikleri veya bu görünümü ne zaman oluşturdukları bilinmese de ilk çıkış yerinin Çin olduğu bilinmektedir.

Bu tavuk hakkındaki en eski yazılardan biri Morco Polo ya aittir. 13. yüzyılda, Asya seyahati sırasında, kürklü tavuk, (furry chicken) diye bahsedilmiştir. İpek yolu ticareti ile Batı ülkelerinde tanınmaya başlamıştır. 1874 yılında, Kuzey Amerika da kanunen resmen kabul görmüştür. (Kümes hayvanları standartları kanunlarına bağlı olarak.)

Amerikan mutfağında super yiyecek olarak kabul edilmektedir. Sebebinin ise yüksek derecede anti oksidant içermesidir. Siyah Tavuk içerdiği diğer maddelerden carnosine ise yaşlanmaya karşı koruyucu, otizm, şeker hastalığına faydalı olduğu gibi, yüksek tansiyon hastalığı, eklem rahatsızlıkları, alzheimer gibi nörolojik bozukluk hastalıklarına karşı oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Yeni doğum yapan bayanlar özellikle tercih ediyorlar.


Avrupa ve Amerika da genellikle alışılmadık ve hoş olmayan bir yemek olarak görünse de bazı Asya ülkelerinde gurme yemek olarak sevilmektedir veya talep görmektedir. Özellikle Çin mutfağında, Japonya, Kore, Vietnam, Komboçya da değerli ve kullanımı yaygın bir ettir.
Lezzetli tattaki amber renkli, aromatik çorba,  zencefil, ginseng, kurutulmuş  değişik çilek türleri, değişik kurutulmuş hurma gibi malzemelerle kaynatılarak hazırlanır. Açık renkteki suyuna, arzuya göre tavuk eti parçaları koyularak da servis yapılabilir. 


Amber renkli, aromatik çorba ve siyah tavuk eti...
Amber (veya kehribar) renkli lezzetli çorba, içindeki tüm malzemelerden koyularak servis yapılmış haliyle...


 Bir resim bin sözcük...ile anlatım...Siyah tavuk raflarda satışa hazır haliyle...Satış reyonunda yakın haliyle...bazıları daha koyu, bazıları daha açık tondaki renkleriyle...


Normal tavuk fiyatına göre iki mislinden daha pahalı bir tavuk...


 Bir resim bin sözcük...ile anlatım...


Çorbaya katılacak kurutulmuş malzemelerden bir kısmı...

Kurutulmuş hurma...
Kurutulmuş çekirdeksiz Longar. Bir tür hurma çeşidi.

Kurutulmuş Dioscorea. Bir çesit tatlı patates veya yer elması da denebilir.

Kurutulmuş Medlar. Bir tür erik çeşidi.

Kurutulmuş Shiitake mantarı. Kurutulmuş bir tür mantar çeşidi.

Siyah tavuk satıldığı ambalajında...

Yaklaşık 1 kilo olan tavuk fiyatı 14 dolar civarında. Normal tavuk fiyatının iki mislinden daha fazla bir fiyatta...

Ambalajı açıldıktan sonra...

Ambalajsız hali...

Sağlığa faydalı bir çorba olmak üzere tencerede su içersinde...

Diğer faydalı malzemerin ilave edilmiş haliyle pişmeye hazır, ilginç ama oldukça faydalı çorba...

Alışık olunmayan görüntüsüyle, oldukça lezzetli bir tadı olan çorba servis tabağında...


Malzemeler:
 • 1 adet siyah tavuk, yıkanmış (yaklaşık 1kilo)
 • 50-60 gram kurutulmuş Dioscorea
 • 3-4 ince dilim  zencefil
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş Medlar
 • 10-12 adet  kurutulmuş çekirdeksiz Longar
 • 10-12 adet  kurutulmuş Shiitake mantarı
 • 6-8 adet kurutulmuş hurma
 • 6 su bardağı soğuk su
 • 1 çay kaşığı tuz (arzuya göre ayarlanabilir)
Hazırlanışı:
 1. Derin bir tencereye tavuğu koyup üzerini kaplayacak kadar soğuk su ilave edip 3-5 dakika, ortanın biraz üzerindeki ısıda kaynatınız.
 2. Tavukla beraber kaynamış suyu döküp atınız ve tavuğun üzerine yaniden soğuk su ilave ediniz. Bu kez suyun yüksekliğini tavuktan 4 parmak kadar yüksekte tutunuz. Diğer bütün malzemeleri de ilave ederek kaynatınız ve ısının altını kısarak tencerenin kapağı kapalı olarak yaklaşık 2 saat pişiriniz. 
 3. Piştikten sonra, arzunuza göre sadece suyunu çorba olarak servis yapabilirsiniz veya yukarıdaki resimlerdeki gibi, içindeki malzemelerden ilave ederek de servis yapabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak tavuk etlerini didikleyip, çorba suyuna katarak da servis yapılabilir.


6-8 kişilik

Afiyet olsun!