HakkımdaMerhabalar!
Adım Şaduman Gloria Güzel. Yemek yapmayı, sağlıklı menüler hazırlamayı ve yaptıklarımı şık hazırlanmış sofralarda ikram etmeyi seven biriyim.

1999 yılının 20 ağustosuna kadar İstanbul'da yaşadıktan sonra oğlumun üniversite eğitimi için birlikte Amerika'ya geldik. Ohio, Florida, Arizona eyaletlerinden sonra yaklaşık bir yıldır Californiya'da yaşamaktayım. 

Yemek yapmaya 14 yaşımdayken annemin şiddetli bir trafik kazası geçirmesinden sonra başladım. O yıllarda resim ve dikişe olan ilgimi bir kenara bırakıp, beş kardeşin en büyüğü olmanın sorumluluğuyla, başta yemek yapmak üzere diğer bazı işleride kendi arzumla üstlendim. 

Çorba, makarna, salata gibi yemekleri en kolay tarifleriyle hevesle yapmaya çalışıyor, annemin hazırladığı gibi lezzetli ve sağlıklı yemekler pişirmeye özen gösteriyordum. Yaklaşık yedi aydan sonra annem eski sağlığına geri dönünce bu tesadüfi durumdan edindiğim deneyim ve tecrübenin ardından, yemek yapmaya olan ilgim artarak bugünlere kadar devam etti.


Yemek yapmamı geliştiren diğer olay ise, oğlumun 15 yıl kadar süren yoğun spor hayatı oldu. Sporla iç içe olanlarınızın da bildiği gibi, sporcunun, müsabakalara hazırlanırken, müsabaka günlerinde ve sonrasında farklı diyetlerle beslenmeleri başarılarını etkilemektedir. O yıllarda, sporcu annesi olarak konuyla ilgili kitaplar okuyup, sporcu beslenmesi ile ilgili toplantılara katılıp bilgilenmeye çalıştım.

Yabancı ülkede yaşamaya başladıktan sonra, yemek yapmak yeniden keşfe çıkmak gibiydi. Tatlar farklı, lezzetler farklı, malzemeler farklı...
Her yeni taşındığım eyalette, ilk haftalar marketlerde saatlerce vakit geçirip neler pişirebileceğimi bulmaya çalışırdım. Spagetti kabağı (spagetti squash), kereviz sapı (celery), kocaman dolmalık biberler (bell pepper), değişik baharatlar gibi malzemelerle birlikte Türk mutfağına en yakın diğer sebze ve meyveleri kullanarak değişik yemekler hazırladım. 

Dünya mutfaklarını ilk kez yakından tanımam ise ingilizce kurslarındaki "potluck" denen partilerde oldu. Yabancı ülkelerden gelmiş her bir öğrenci kendi ülkesine ait bir yemek yapıp getirir, bu dünya mutfağı şöleninde Çin, Tayvan, Japonya, Meksika, İtalya, Brezilya, Almanya, Fas, İran, Irak gibi ülkelerin yemeklerinden tadar ve tariflerlerini birbirimize verirdik. 

Yoğurt evimizden hemen hemen hiç eksik etmediğimiz bir gıdaydı. Amerika'ya geldikten sonra bulmakta hem zorluk çektim, bulsamda aradığım tat ve kıvam yoktu. Ohio'da tanıştığım Türk arkadaşlara sorduğumda ise, çok uzun yıllardır yoğurdu evlerinde yaptıklarını söyleyip, bugün hala kullanmakta olduğum mikro dalga fırında yoğurt yapma tarifini verdiler. Sevinçle bir galon süt (yaklaşık 4 kilogram) ile mayalayacağım yoğurt kabını satın alarak, hemen ilk yoğurdumu aynı tarifle yaptım. Neticesinden çok memnun kaldığım tarifi 13 yıldan fazladır uygulamaya ve yoğurtlu yemekler yapmaya devam ediyorum.

2006 yılından beri paylaşmak istediğim yoğurtlu tariflerimi 2011 eylül ayında nihayet başlatabildiğim için memnunum. Blogumda, evde yoğurt yapımından, yoğurt kullanarak yaptığım tatlıdan tuzluya tariflerin yüzlercesini bulacaksınız. 

Önceleri yalnızca yoğurt ile yapılan tariflere yer vermeyi düşünürken, daha sonra yapabildiğim her yemeği paylaşmaya karar verdim. Bir Türk bayan olarak, Çin ve Fransa'dan sonra dünyada ilk üçte olduğu düşünülen zengin Türk yemek çeşitlerimizden tarifler ise mutlaka yer alması gerekenlerden. Deniz ürünlerine düşkünlüğüm, yabancı kültürlerin yemeklerine olan ilgimden dolayı ise bu yemek tariflerinide bulabileceğiniz geniş bir tarif listesi olacak.


İngilizce olarak hazırladığım yogurtbook isimli blogumda, ilerki zamanlarda, aynı tarifler yabancı yemek severler için olacak.

Yemek dışında bugüne kadar olan öz geçmişim ise kısaca, Nişantaşı, LCC İç mimarlık ve mankenlik mezunuyum. Oğlum dünyaya gelmeden önce kısa süreli olarak Vakko'da prova mankenliği, inşaat malzemeleri sektöründe muhasebeci olarak çalıştım. 
Amerika'da 2005 yılında lise diploması alıp, 2006-2010 yıllarında Century 21 Arizona-Foothills ofisinde emlakçılık yaptım.
Emlakçılık yaptığım dönemde, Türkiye'de halen yayınlanmakta olan Turyap'ın Emlak Pazarı Dergisi'nde 13 ay köşe yazarlığı yaptım.
Emlak piyasasındaki olumsuz gelişmelerin ardından yakın bir zamana kadar online ingilizce dersler vermeye başladım. 

Teknik desteklerinden dolayı canım oğluma, manevi destekleriyle beni yüreklendiren sevgili aileme, pozitif yaklaşımlarıyla manen destek olan değerli dostlarıma, arkadaşlarıma, sonsuz teşekkürler ediyorum.

Paylaştığım tariflerin fotoğrafları ve yazılarının tamamı bana ait olan blogumda, başarılı neticeler alabileceğiniz şekilde detaylar vermeye çalıştım. Yine de sormak istedikleriniz olursa yanıtlamaktan memnun kalırım.

Yoğurtkitabı tariflerinin muhabbet dolu sofralarınıza, keyifler katmasını diliyorum.

İletişim için  sadumang@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.